Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Konserwacja roweru na zimę

Data aktualizacji: 12-10-2022

Konserwacja roweru na zimę jest kluczowym krokiem, aby już na wiosnę od pierwszego dnia cieszyć się jednośladem w doskonałym stanie, przygotowanym do bezpiecznej i wygodnej jazdy. Dowiedz się, jak zabezpieczyć rower przed zimą, aby wydłużyć żywotność komponentów oraz ochronić je przed groźnymi czynnikami zewnętrznymi.

Rower zimąZima – co oznacza dla rowerzystów?

 

Po co konserwować rower na zimę?

Nawet sporadyczna jazda na rowerze, nie wspominając o regularnym treningu czy codziennych dojazdach do pracy, oznacza, że po dobrych kilku miesiącach sezonu sprzęt nosi wyraźne ślady użytkowania. Dokładne oczyszczenie poszczególnych części jest zaledwie pierwszym krokiem, aby prawidłowo zabezpieczyć rower przed zimą. Odstawienie do garażu czy piwnicy zabrudzonego pojazdu, który na dodatek zdradza mniejsze lub większe usterki wynikające z intensywnej eksploatacji, jest poważnym błędem. Po kilku miesiącach stan roweru będzie jeszcze gorszy, a na początek wiosny czeka Cię mnogość uciążliwych prac czy dodatkowe wydatki – zamiast przyjemnej, spontanicznej przejażdżki.

Być może uznasz, że poradnik konserwacji roweru na zimę nie jest dla Ciebie, ponieważ… nawet w szczycie zimowego sezonu nie zamierzasz rezygnować z jazdy. To jednak nie zmienia rzeczywistej potrzeby zabezpieczenia roweru na zimę, ponieważ pojazd musi być odpowiednio przygotowany do użytkowania w niskich temperaturach i diametralnie innych warunkach drogowych niż ma to miejsce wiosną, latem czy nawet wczesną jesienią.

Co więcej – nawet rower elektryczny zimą wymaga świadomego i optymalnego zabezpieczenia! Mówiąc krótko – ten poradnik przydaje się dosłownie każdemu właścicielowi i użytkownikowi roweru. Zawczasu zabezpiecz się przed pogłębieniem usterek czy skróceniem żywotności poszczególnych części. Oszczędź czas, pieniądze i… nerwy, które niepotrzebnie traci się wiosną, gdy stan roweru wyjętego z piwnicy czy garażu daleko odbiega od ideału.

Mycie roweru.Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować rower do zimy.

Konserwacja roweru na zimę krok po kroku

Sprawdź, jak prawidłowo przygotować rower na zimę w dosłownie kilku krokach.

1. Czyszczenie

Pierwszy i podstawowy punkt konserwacji po sezonie: wyczyść wszystkie możliwe elementy – od ramy, przez koła, po hamulce czy napęd. Wizytę na myjni samochodowej czy sięganie po myjkę ciśnieniową raczej odradzamy, dużo lepiej napełnić miskę ciepłą wodą i sięgnąć po zwykłą szmatkę. Mycie pod ciśnieniem nie jest zagrożeniem dla ramy czy kół, ale już dla ruchowych elementów ze smarem tak. Wypłukanie smaru z łożysk skutkuje koniecznością późniejszego serwisowania roweru, a nawet awarią, jeżeli zapomnisz o ponownym smarowaniu.

Najlepiej zatem sięgnąć po gąbkę albo szmatkę i starannie umyć rower od góry do dołu. W sprzedaży nie brakuje profesjonalnych preparatów, które służą do fachowego i skutecznego czyszczenia roweru. Środki te, płyny, mydła czy szampony – również w wygodnej formie atomizera – są tworzone specjalnie do tej czynności, dlatego są bezpieczne dla lakieru rowerowego, a przy tym optymalnie usuwają typowe zabrudzenia jednośladu. Warto również zaopatrzyć się w zestaw szczotek do mycia roweru, które dzięki różnym kształtom i rozmiarom ułatwiają dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków pojazdu.

 • Jeżeli dostrzegasz (a właściwie słyszysz) problem z suportem, sterem – również zajmij się czyszczeniem tych elementów.
 • Linki wymagają czyszczenia pod warunkiem odczuwalnie gorszej pracy przerzutek.

2. Smarowanie

Jeżeli decydujesz się na mycie wrażliwych części – napędu, łożysk czy gwintów (i odkręcasz je) konieczne jest wspomniane nasmarowanie. W ramach konserwacji roweru na zimę należy nałożyć grubą warstwę smaru – to skutecznie zabezpieczy części na kilka najbliższych miesięcy. W naszym sklepie internetowym znajdziesz staranną selekcję polecanych smarów czy środków zabezpieczających takich producentów jak Shimano i Park Tool.

3. Konserwacja ramy

Odrębny akapit należy poświęcić konserwacji ramy. Niezależnie, z jakiego materiału jest wykonana, wśród profesjonalnych preparatów rowerowych znajdziesz takie, które we właściwy, skuteczny sposób ochronią konstrukcję pojazdu przed działaniem niższych temperatur czy innymi negatywnymi czynnikami skracającymi żywotność.

W asortymencie CentrumRowerowe.pl znajdziesz kilkadziesiąt środków do pielęgnacji roweru, a część z nich warto wykorzystać właśnie na tym etapie prac. Są to m.in.:

 • preparaty ochronne i nabłyszczające,
 • środki do pielęgnacji elementów karbonowych,
 • specjalne woski i płyny ochronne do lakieru rowerowego.

4. Ostatnie przygotowania do zimy

Twój rower lśni czystością, jest porządnie nasmarowany i zakonserwowany? Pora na ostatnie kroki, zanim trafi do garażu, piwnicy czy budynku gospodarczego. Dobrze, jeżeli dysponujesz pomieszczeniem na zimę, ponieważ wystawianie roweru na balkon nie zapewni dostatecznej ochrony przed mrozem czy opadami. Zawczasu zastanów się, gdzie możesz bezpiecznie przechowywać rower do wiosny. Wilgoć jest problematyczna, podobnie jak kurz, dlatego należy rozważyć przechowywanie go pod pokrowcem czy folią. Niestety, w wilgotnych pomieszczeniach woda może skraplać się pod warstwą folii. Inna rzecz, że ewentualny nalot rdzy nie powinien stanowić problemu – ślady znikną wraz z pierwszymi wiosennymi przejażdżkami.

Przed odstawieniem roweru pamiętaj jeszcze o rozpięciu hamulców, a także przestawieniu łańcucha na małą koronkę, aby zluzować napięcie. Dobrą praktyką jest też uzupełnienie powietrza w oponach i doglądanie sprzętu co jakiś czas, któremu powinno towarzyszyć obracanie opon (aby się nie odkształcały!).

Gotowe! Teraz już wiesz, jak przygotować i konserwować rower na zimę. A jak zabezpieczyć go przed zimą, gdy zamierzasz jeździć nawet w gorszych warunkach pogodowych?

Rower w śniegu.Uszczelniacz w oponach Tubeless – warto sprawdzić, czy wytrzyma ujemne temperatury.

 

Jak przygotować rower na jazdę zimą?

Załóżmy, że Twój rower jest już oczyszczony i zakonserwowany przed zimą, ale to nie oznacza, że zamierzasz wstawiać go do garażu lub piwnicy na wiele miesięcy. Przeciwnie, planujesz regularnie jeździć nawet w styczniu czy lutym, gdy warunki pogodowe, a co za tym idzie drogowe – pogarszają się dla rowerzystów w bardzo odczuwalnym stopniu.

Mamy dla Ciebie kilka porad, jak należy dbać o rower w tych szczególnych okolicznościach. To niezwykle ważne, aby zachować czujność i regularnie kontrolować stan jednośladu. Po pierwsze, to kwestia elementarnego bezpieczeństwa, bo jazda zimą bywa naprawdę niebezpieczna. Po drugie, w sezonie zimowym poszczególne części roweru zużywają się szybciej, a ryzyko niechcianej usterki rośnie.

1. Czyszczenie częściej niż zwykle

Dbasz o rower i regularnie go czyścisz? Zimą to jeszcze ważniejsze niż wiosną czy latem. W zimnych miesiącach największym problemem są błoto i sól wysypywana na oblodzone drogi. Dlatego przecieranie ramy i innych elementów powinno być standardem. O czyszczeniu i natłuszczaniu za pomocą specjalistycznych środków również warto pamiętać – nawet w odstępach 2 czy 3 dłuższych tras.

2. Czyść, smaruj, reguluj

Skoro już mowa o smarowaniu, na rynku nie brakuje specjalnych środków do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, szczególnie zimą. Warto stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. O co warto zadbać w szczególnym stopniu?

 • Czyść i reguluj hamulce, aby chronić tarcze i klocki.
 • Kontroluj nasmarowanie i czystość linek, ponieważ ich zabrudzenie wpływa na płynność i bezpieczeństwo jazdy (zarówno w odniesieniu do zmiany biegów, jak i hamowania).
 • Sprawdzaj stan opon i rozważ wymianę na zimowy model – szczególnie jeżeli poruszasz się po drogach często, nie zawsze w bezpiecznych i sprzyjających warunkach. Dobrym pomysłem jest też ostrożne obniżenie ciśnienia.
 • Do jazdy z niższym ciśnieniem poleca się opony tubeless, ale nie zawsze są dobrym wyborem zimą, ponieważ część uszczelniaczy działa jedynie do temperatur -5 stopni Celsjusza (a mrozy bywają w Polsce znacznie dotkliwsze).

3. Kontrola przede wszystkim

Dobry rowerzysta zawsze zachowuje czujność i na bieżąco sprawdza stan swojego pojazdu. Zimą jednak ten nawyk jest szczególnie cenny, dlatego poświęcaj na kontrolę roweru jeszcze więcej czasu i uwagi niż zwykle. Nawet pozornie drobna usterka może przynieść poważne konsekwencje, gdy jeździsz po oblodzonych i śliskich powierzchniach, w warunkach ograniczonej widoczności i z gorszym komfortem niż wiosną czy latem.

4. Doinwestuj w rower

Jeżeli jeszcze nie posiadasz jakościowych błotników i silnych lampek – koniecznie nadrób zaległości przed zimą. Nie trzeba przekonywać, że gdy ulice są pełne błota i śniegu, dodatkowa ochrona ramy (i ubrania…) jest więcej niż niezbędna. Z kolei solidne oświetlenie drogi w tak krótkie i szare dni to logiczny wybór, którego nie trzeba dodatkowo tłumaczyć.

Rower elektryczny zimąRower elektryczny zimą będzie miał skrócony zasięg.

Rower elektryczny zimą – jak konserwować i zabezpieczyć?

Zima nie sprzyja rowerom elektrycznym, dlatego jako właściciel zadbaj o odpowiednie przechowywanie swojego pojazdu w tym szczególnym czasie.

 • Właściwą praktyką jest wyjmowanie baterii i przechowywanie jej w ciepłym, suchym miejscu.
 • Do czyszczenia należy podchodzić z dodatkową ostrożnością – tak, aby nie uszkodzić zarówno mechanicznych, jak i elektrycznych elementów.
 • Niższa temperatura w otoczeniu oznacza mniejszą pojemność akumulatora – to normalne zjawisko, o którym trzeba pamiętać, aby nie zdziwić się ograniczonym zasięgiem jazdy.

Podsumowanie

Wiesz już, dlaczego warto i jak właściwie konserwować rower na zimę – niezależnie, czy zamierzasz zrobić sobie kilka miesięcy przerwy od jazdy, czy będziesz poruszać się po drogach nawet w najchłodniejsze dni. 

Aby przygotować rower po sezonie, należy wykonać kilka kroków, a także zadbać o dostęp do odpowiednich preparatów. Znajdziesz je w naszej ofercie, również w praktycznych zestawach do kompleksowej ochrony i pielęgnacji roweru.

 • Dowiedz się jak krok po kroku przygotować rower do sezonu letniego.

Przydatne akcesoria do mycia napędu i ramy:

OKAZJE

5,0

1 opinia

64 ,99 zł
Cena katalogowa: 86,90 zł
Dostawa GRATIS
4,6

19 opinii

89 ,99 zł
Cena katalogowa: 109 zł
Dostawa GRATIS
Tylko stacjonarnie
5,0

2 opinie

31 ,99 zł
Cena katalogowa: 37 zł
Dostawa GRATIS

Nowość

4,8

5 opinii

4,4

37 opinii

32 ,99 zł
Dostawa GRATIS
4,7

14 opinii

Nowość

39 ,99 zł
Dostawa GRATIS

Nowość

5,0

1 opinia

39 ,99 zł
-13% Najniższa cena: 45,99 zł
Dostawa GRATIS

Nowość