Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego

Data aktualizacji: 17-12-2019

Chociaż wbrew pozorom temat może wydawać się błahy, umiejętna konserwacja łańcucha rowerowego może być nie lada sztuką. Łańcuch to element, który jest bardzo podatny na zabrudzenia. Pył, błoto, piach sypiący się z opony, wszystko to osadza się właśnie na nim. Jak zatem dbać i jak smarować łańcuch rowerowy?

Profesjonalne narzędzia i preparaty ułatwiają czyszczenie łańcucha.

Konserwacja łańcucha rowerowego

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że najważniejszym elementem do czyszczenia w napędzie jest łańcuch rowerowy, a nie zębatki kasety czy mechanizm korbowy. One nie powinny podlegać smarowaniu. Jak i czym czyścić łańcuch rowerowy? Można to zrobić na kilka sposobów:

Pierwszy z nich to zdjęcie łańcucha i włożenie go na kilka godzin do słoika z odtłuszczaczem. Jakim? Jednym z rozwiązań jest benzyna ekstrakcyjna, jednak jest to bardzo nieekologiczne. Zamiast niej można wykorzystać na przykład biodegradowalny preparat. Jest to bardzo skuteczna metoda, ale jednocześnie pracochłonna, gdyż trzeba rozkuć jedno z ogniw z łańcucha, a następnie założyć spinkę.

Druga metoda to zakup preparatu odtłuszczającego w sprayu pod ciśnieniem. Jest to dobre rozwiązanie, gdy jesteśmy np. na wyprawie rowerowej i chcemy szybko usunąć brud, a następnie posmarować łańcuch. Niestety jest to najmniej dokładny sposób z opisywanych.

Trzecie rozwiązanie polega na użyciu specjalnej maszynki do czyszczenia łańcucha, z obrotowymi szczoteczkami wewnątrz. Do urządzenia wlewamy odpowiedni preparat, który najczęściej jest dołączony do zestawu. Następnie zakładamy na łańcuch i trzymając za uchwyt kręcimy korbami. Jest to bardzo skuteczna metoda, gdyż poza ,,kąpielą" w rozpuszczalniku, łańcuch jest czyszczony mechanicznie.

Czwarty sposób - to zwykła szmatka z odtłuszczaczem. Jest to jeden z najmniej dokładnych sposobów, jednak powinien wystarczyć do lekko zabrudzonego łańcucha, który chcemy wyczyścić domowymi sposobami.

czyszczenie łańcucha maszynką.Do konserwacji łańcucha rowerowego można użyć specjalnej maszynki do czyszczenia łańcucha.

Czyszczenie napędu rowerowego

Jeżeli napęd w rowerze nie był czyszczony od dawna i także na zębatkach zalega gruba warstwa smaru i brudu, warto je wyczyścić. Najlepiej do tego celu użyć specjalnych szczotek i preparatów w sprayu, które zaaplikowane pod ciśnieniem na kasetę lub wolnobieg rozpuszczą i usuną brud.

smar do łańcucha.Czyszczenie łańcucha rowerowego może odbywać się za pomocą specjalnego smaru do łańcucha rowerowego.

Co na koniec?

Końcowym etapem czyszczenia zarówno łańcucha jak i zębatek musi być wytarcie wszystkiego do sucha ścierką lub ręcznikami papierowymi. W przypadku łańcucha należy liczyć się z tym, że może to być proces trwający nawet pół godziny i wymagający wielu ścierek, aż łańcuch przestanie pozostawiać ślady.

wycieranie łańcucha.Ważną kwestią w konserwacji łańcucha rowerowego jest jego dokładne wytarcie do sucha

Smarowanie łańcucha rowerowego

Smarowanie łańcucha w umiejętny sposób jest również bardzo ważne. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że łańcuch smaruje się używając jak najmniejszej ilości smaru. Najlepszym wyjściem jest dozowanie po jednej kropli smaru na każdy sworzeń/rolkę (czyli w miejscu łączenia kolejnych płytek łańcucha). Wielu rowerzystów mylnie sądzi, że im więcej smaru, tym lepiej. Niestety prowadzi to do tego, że już po pierwszych kilometrach łańcuch będzie cały oblepiony piachem.

Koniecznie sprawdź film na naszym kanale, w którym dowiesz się jakich preparatów użyć do konserwacji swojego łańcucha rowerowego:

Czym smarować łańcuch rowerowy?

Zależy to od wielu czynników. Między innymi od pogody w jakiej zamierzamy jeździć. Jeżeli wystrzegamy się deszczu jak ognia, możemy sięgnąć po smar na suche warunki, odpychający (przynajmniej w założeniu) kurz i pył. Jeżeli pora jest deszczowa - wybierzmy smar zaprojektowany specjalnie do użytku w wodzie i błocie. Dobrym wyborem jest bardzo popularny niemiecki smar Rohloffa, producenta słynnych piast wielobiegowych. Drugim jest uniwersalny smar do łańcucha Finish Line Cross Country, który pozwala przejechać nawet kilkaset kilometrów bez smarowania! Zupełnie innym rodzajem produktu jest Momum Mic Wax, czyli płyn na bazie wosku. Skutecznie zmniejsza tarcie łańcucha o zębatki, dzięki czemu napęd pracuje ciszej i wydajniej. 

Jeżeli już wybór smaru i smarowanie mamy za sobą, należy koniecznie wytrzeć łańcuch do sucha. Smar po paru minutach wnika głęboko w rolki i tylko tam ma pozostać. Wytarcie z wierzchu uchroni łańcuch przed przylepianiem się do niego brudu.

A co z napędem rowerowym?

Warto wystrzegać się smarowania innych elementów napędu niż łańcuch. Części takie jak kaseta zębatek, tarcze mechanizmu korbowego, kółka przerzutki czy wreszcie same przerzutki po prostu się nie smaruje. Kółka przerzutki odpowiedzialne są za uszczelniane łożyska i smaruje się je tylko po ich rozebraniu i wyczyszczeniu. W przypadku przerzutek jest podobnie.

O czym jeszcze pamiętać?

Chcąc dbać o napęd należy pamiętać jeszcze o kilku sprawach. Poza regularnym czyszczeniem i smarowaniem, warto też wycierać łańcuch do sucha po jeździe w deszczu. Jeżeli zostawimy łańcuch mokry, może on zwyczajnie zardzewieć, co znacznie pogorszy jego pracę.

zwinięty łańcuch rowerowyCzyszczenie łańcucha rowerowego oraz jego konserwacja to obowiązkowe czynności serwisowania roweru. 

Druga sprawa to zużycie łańcucha. Zależnie od warunków jazdy, mocy jaką generuje kolarz oraz modelu łańcucha, trzeba go wymieniać co około 1500-3000km. Pozostawienie zużytego łańcucha może prowadzić do jego przeskakiwania oraz zniszczenia zębatek mechanizmu korbowego, które nie są tak łatwo dostępne. W efekcie często trzeba wymienić też zębatki w mechanizmie korbowym. Stan łańcucha sprawdza się poprzez zmierzenie jego rozciągnięcia za pomocą specjalnych przyrządów.

Podsumowanie

Czyszczenie łańcucha to pracochłonna czynność. Jednak za ten trud, zadbana część odwdzięczy się nam efektywną i cichą pracą, a dodatkowo przedłużoną żywotnością. Rowerzysto! Zainwestuj w profesjonalne środki i pamiętaj o kilku zasadach - gwarantujemy, że jazda na rowerze z poprawnie wyczyszczonym łańcuchem okaże się jeszcze bardziej przyjemna.