Tło

1.04 otwieramy sklep w Warszawie. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego

Data aktualizacji: 07-11-2022

Czyszczenie łańcucha rowerowego wbrew pozorom może wydawać się błahą czynnością, ale jednak to nie lada sztuka, którą można opanować lepiej lub gorzej. Ten element jest bardzo podatny na zabrudzenia, takie jak pył, błoto, piach sypiący się spod kół osadzające się właśnie na nim. To główny argument przemawiający za tym, że należy szczególnie pochylić się nad jego sprawnością. Jak czyścić łańcuch rowerowy i konserwować go w taki sposób, aby służył jak najdłużej?

Napęd to jeden z najważniejszych układów w rowerze, dlatego jego sprawne funkcjonowanie jest priorytetową kwestią. Nie tylko przerzutki, kaseta, mechanizm korbowy, manetki czy linki zasługują na szczególną uwagę. Regularne czyszczenie i smarowanie powoduje, że wszystkie komponenty (w tym także łańcuch) zużywają się wolniej, więc oszczędzamy na ich wymianie, a napęd pracuje wydajniej.

czyszczenie łańcucha piankąPianka do czyszczenia łańcucha i szmatka pomogą w pozbyciu się zabrudzeń. 

Jak czyścić łańcuch rowerowy – szybki sposób

Kiedy ekspresowo chcemy zająć się czyszczeniem łańcucha rowerowego, bez zdejmowania, a tym samym rozpinania go, zrobimy to natychmiast po skończeniu jazdy. Jeżeli jest on lekko zabrudzony, wystarczy za pomocą szczotki lub szmatki z odtłuszczaczem, np. Muc-Off Chain Cleaner pozbyć się z ogniw zanieczyszczeń. Przy okazji warto pamiętać o przetarciu kasety, kółeczek tylnej przerzutki i korby, gdyż w przeciwnym razie brud osadzony na reszcie napędu momentalnie zabrudzi łańcuch podczas następnego treningu. Domowym sposobem na czyszczenie łańcucha rowerowego jest sięgnięcie po płyn do mycia naczyń, zastępujący odtłuszczacz. Zwolennicy posiadania i korzystania z gadżetów zainteresują się specjalną maszynką, jak tą od Barbieri BCH1, która poniekąd zastępuje wszelkie szmatki i szczotki. To doskonała myjka do łańcucha, kosztująca naprawdę niewiele.

Czynnościami kończącymi szybkie mycie ogniw są spłukanie go obficie wodą, wytarcie ich do sucha i nasmarowanie dedykowanym preparatem według instrukcji. Jeżeli zostawimy łańcuch mokry, może on zwyczajnie zardzewieć, co znacznie pogorszy jego pracę. To przez podatność na korozję, która ma niebagatelny wpływ na eksploatację napędu. Wówczas usunięcie rdzy z roweru nie będzie przyjemną czynnością.

Nasmarowanie ma ogromne znaczenie w kwestii niwelowania tarcia, na co zwraca się uwagę w przypadku konserwacji łańcucha rowerowego. Już jedna kropla smaru jak Finish Line Ceramic Wax Lube jest wystarczającą ilością na każde ogniwo. Należy przy tym szczególnie uważać na tarcze hamulcowe – nie dopuśćmy do zabrudzenia ich odtłuszczaczem, ani innym produktem przeznaczonym do łańcucha.


Jak często wykonywać mycie łańcucha rowerowego? 

Wiele zależy od potrzeb czy stopnia jego zabrudzenia. Najlepiej przetrzeć go po każdej jeździe, a co kilkaset kilometrów (100 w przypadku MTB, 200 w przypadku szosy) umyć dokładniej. Tak samo możemy postąpić z korbą, kasetą lub kółeczkami na tylnej przerzutce. Kiedy napęd zaczyna hałasować, niewykluczone, że przyczyną jest właśnie zabrudzony łańcuch. Co 200-500 kilometrów przyda mu się gruntowne mycie. 

Jak dbać o łańcuch rowerowy – dokładniejszy sposób

Jeżeli chcemy mieć pewność, że łańcuch jest idealnie czysty, albo mamy zamiar poddać go woskowaniu, to jego mycie może być bardziej pracochłonną czynnością. W grę wchodzi dogłębne pozbycie się zabrudzeń i nakładanie wosku na gorąco – oczywiście nie za często – umożliwiając dzięki temu przejechanie w suchych warunkach ponad 200 kilometrów. W dobie powszechnego myślenia, że wszystko musi być wykonane szybko i łatwo, ten proces wydaje się być ostatnią rzeczą, na jaką warto poświęcać czas. Jednak efekty mogą być spektakularne i pozwalają cieszyć się idealną pracą sprzętu. Woskowanie łańcucha jest doskonałą inwestycją we właściwie przygotowany sprzęt. Odwdzięczy się on nienaganną czystością, trwałością i wydajnością.

Ten sposób zakłada rozpięcie ogniw – do czego niezbędna jest spinka. Do słoika wlewamy odtłuszczacz. Najlepiej sprawdzi się do tego dedykowany produkt, ale czyszczenie łańcucha rowerowego naftą lub benzyną ekstrakcyjną zamiast dedykowanego środka jest dobrym, domowym sposobem. Wrzucamy do środka cały łańcuch i zostawiamy na kilkadziesiąt minut, parę godzin lub całą noc. Czas trzymania zależy od stopnia zabrudzenia ogniw. Można pokusić się o przyspieszenie wypłukania wszystkich brudów, poprzez szejkowanie łańcucha, czyli porządne potrząsanie pojemnika z zawartością (odtłuszczaczem i łańcuchem) niczym barman przygotowującego najlepszego drinka. Po upływie czasu wyciągamy łańcuch i przecieramy, aż ogniwa będą nieskazitelnie czyste. 

Dla ekstremalnie dbających o czystość rowerzystów przydatna będzie także myjka ultradźwiękowa do łańcucha (taka, jaką stosują jubilerzy). Można użyć jej zwłaszcza przed samym woskowaniem – włożyć ogniwa do środka, które dzięki ultradźwiękom oczyszczą się dokładnie.  

Czy myjka ciśnieniowa sprawdzi się do czyszczenia łańcucha rowerowego?

Czyszczenie napędu w rowerze myjką ciśnieniową to kość niezgody wielu rowerzystów. Zdania na temat tej metody są podzielone. Jedni uważają, że mycie roweru za jej pomocą to istne zło tego świata, a inni nie mają nic przeciwko. Delikatny strumień i ostrożne ruchy myjką ciśnieniową nie powinny spowodować awarii – wszystko z umiarem i wyczuciem. Omijamy jednak okolice kasety i korby.

Przy okazji wykonywania tego zabiegu pielęgnacyjnego, warto zdjąć kasetę i porządnie wyszorować szczotką koronki, kółeczka przerzutki i tarcze korby. Po takim myciu napędu rowerowego, wszystkie części trzeba wysuszyć, zabrać się za smarowanie łańcucha i ponowne założyć go. Można sięgnąć też po przymiar, np. taki od Bike Hand, model YC-503 i przy okazji sprawdzić zużycie ogniw.


czyszczenie kasety rowerowejPodczas mycia łańcucha warto pozbyć się zabrudzeń również z kasety.

Konserwacja łańcucha do roweru

Smarowanie łańcucha w umiejętny sposób jest również bardzo ważne. Używamy do tego jak najmniejszej ilości smaru – dozowanie po jednej kropli produktu na każdy sworzeń/rolkę (czyli w miejscu łączenia kolejnych płytek łańcucha). Wielu rowerzystów mylnie sądzi, że im więcej smaru, tym lepiej. Niestety prowadzi to do tego, że już po pierwszych kilometrach łańcuch będzie cały oblepiony piachem.

Jakich środków używać do smarowania? Zależy to od wielu czynników. Między innymi od pogody, w jakiej zamierzamy jeździć. Jeżeli wystrzegamy się deszczu jak ognia, możemy sięgnąć po smar na suche warunki, odpychający (przynajmniej w założeniu) kurz i pył. Jeżeli pora jest deszczowa – wybierzmy preparat zaprojektowany specjalnie do użytku w wodzie i błocie. Dobrym wyborem jest bardzo popularny niemiecki smar Rohloffa, producenta słynnych piast wielobiegowych. Drugim jest uniwersalny środek do łańcucha Finish Line Cross Country, który pozwala przejechać nawet kilkaset kilometrów bez smarowania! Zupełnie innym rodzajem produktu będzie Momum Mic Wax, czyli płyn na bazie wosku. Skutecznie zmniejsza tarcie łańcucha o zębatki, dzięki czemu napęd pracuje ciszej i wydajniej. 

Czym smarować łańcuch rowerowy?

Co ile smarować łańcuch w rowerze? Najczęściej pada odpowiedź, że co 100-200 km, ale nie jest ona uniwersalna. Najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie wsłuchanie się w pracę napędu, a w szczególności przesuwających się ogniw. Podejrzanie wydobywające się stamtąd dźwięki, jak skrzypienie, trzaski i piski będą oznaką, że czas się smarowanie łańcucha, które musi pokrywać się z myciem roweru.

Popularny środek WD-40, a konserwacja łańcucha do roweru

Ten wielofunkcyjny preparat nie trzeba nikomu przedstawiać – znajduje się on w niejednym, domowym warsztacie. WD-40 do czyszczenia łańcucha rowerowego jest jak najbardziej odpowiedni (najlepsza wersja BIKE). Nie nadaje się on jednak jako „smarowidło”. 

Czyszczenie łańcucha rowerowego – przydatne produkty i akcesoria

Odtłuszczacz do łańcucha

Przyrządy czyszczące

Gotowe zestawy

Szczotki


Praktyczne przyrządy do mycia łańcucha:

POLECAMY

4,3

59 opinii

49 ,99 zł 49,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

OKAZJE

5,0

1 opinia

69 ,99 zł 69,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

OKAZJE

4,5

16 opinii

OKAZJE

4,2

5 opinii

93 ,99 zł 93,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

OKAZJE

4,4

14 opinii

119 ,99 zł 119,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

OKAZJE

4,9

7 opinii

139 ,99 zł 139,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,9

38 opinii

22 ,99 zł 22,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,7

43 opinie

24 ,99 zł 24,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,8

4 opinie

29 ,99 zł 29,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

2 opinie

31 ,99 zł 31,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,4

36 opinii

33 ,99 zł 33,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
35 ,99 zł 35,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Nowość

39 ,99 zł 39,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

3 opinie

41 ,99 zł 41,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,7

8 opinii

42 ,99 zł 42,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,6

12 opinii

42 ,99 zł 42,99
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!