Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak usunąć rdzę z roweru – poradnik

Data aktualizacji: 01-10-2021

Zardzewiały rower zdecydowanie nie prezentuje się atrakcyjnie. Aby przywrócić jego funkcjonalność, warto poświęcić mu więcej uwagi, co pozwoli pozbyć się korozji. Pomogą nam w tym dedykowane do tego celu środki i przydatne akcesoria. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak wyczyścić rdzę z roweru.   

rdza na rowerzeW niektórych przypadkach czyszczenie roweru z rdzy będzie niewystarczające.

Czym odrdzewić rower? To pytanie pada najczęściej, jeżeli na powierzchni niektórych części: na łańcuchu, tarczy hamulcowej, obręczy czy kierownicy zaczyna pojawiać się rudobrązowy nalot. Takich oznak lepiej nie lekceważyć. Trzeba podjąć odpowiednie kroki pielęgnacyjno-konserwujące, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się rdzy. 

Jak usunąć rdzę z roweru?

Sezon zimowy to dla wielu rowerzystów odpoczynek od jazdy na zewnątrz. W tym czasie nasz jednoślad pozostawiony w garażu czy piwnicy może spotkać przykra niespodzianka, zwłaszcza gdy nie zabezpieczyliśmy go na zimę środkami konserwującymi takimi jak np. Brunox Turbo-Spray Bike Fit czy Muc-Off MO-94.

Wilgoć utrzymująca się przez dłuższy czas w pomieszczeniu, w którym stoją nasze dwa kółka, czy zaniechanie oczyszczenia części jednośladu z błota i innych zabrudzeń, mocno przyczyniają się do rozwoju korozji. Wyciągając więc rower na wiosnę, możemy niekiedy boleśnie doświadczyć jej skutków. Przed rozpoczęciem nowego sezonu, warto przyjrzeć się jemu dokładnie i dokonać przeglądu wszystkich jego części, aby sprawdzić, czy są one gotowe na kolejny start. W momencie, kiedy zauważymy jakiekolwiek rudobrązowe wykwity, zacznijmy działać.

Czyszczenie roweru z rdzy to czynność, którą wykonamy samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalne środki odrdzewiające lub sięgnąć po domowe metody. W przypadku tego pierwszego sposobu najlepiej sprawdzi się preparat, który wejdzie w reakcję z korozją, ale też zabezpieczy przed jej ponownym powstawaniem. Wystarczy zaaplikować go bezpośrednio na osad i poczekać na aktywację.

Decydując się jednak na własnoręczne skomponowanie specyfików, jeżeli nie wiemy czym usunąć rdzę z roweru na jego metalowych elementach, warto sięgnąć po produkty spożywcze: kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną czy ocet. Z kwasku dobrze zrobić roztwór w połączeniu z wodą, a z sody i octu pastę. Bez względu na to, którą z propozycji wybierzemy, należy pozostawić w niej dany element, który chcemy oczyścić (najpierw go odkręcamy, o ile jest to możliwe). Potem za pomocą szczotki z ostrym włosiem starajmy się zeskrobać rudobrązowe plamy, a resztki osadu wytrzeć szmatką lub gąbką. Pamiętajmy jednak, że zarówno domowe propozycje, jak i profesjonalne środki na rdzę nie będą skuteczne, gdy jest ona już rozległa i pokryła duży obszar danego komponentu. Zajęcie przez osad rozległej powierzchni na części jest powodem do wymiany konkretnego produktu na nowy, a czasami wiąże się nawet z koniecznością zakupu całego roweru.

Jak odrdzewić łańcuch w rowerze?

Łańcuch jest bardzo podatny na korozję, a kiedy się ona pojawi, nie ma mowy o prawidłowej eksploatacji napędu. Rozpryskujące się zanieczyszczenia spod kół nie mają problemów, by osadzić się na poszczególnych ogniwach. Jeżeli rowerzysta ich nie oczyści i w takim stanie zostawi swój jednoślad na dłuższy czas oraz co gorsza, zapomni o nim, to rdza pojawi się dość szybko. W efekcie łańcuch nie będzie już tak płynnie przesuwał się po tarczach, a nalot spowoduje opór. Niedogodności zauważymy gołym okiem podczas zmiany przerzutek, a rozpoznamy je po przełamywaniu i blokowaniu się ogniw.

Jak wyczyścić zardzewiały łańcuch rowerowy? Najlepszym sposobem jest sięgnięcie po profesjonalny środek chemiczny do usuwania korozji wyposażony w cienką rurkę, ułatwiającą aplikację. Dzięki niej preparat dotrze do trudnodostępnych miejsc i zadziała nie tylko powierzchownie. Spryskujemy nim po kolei ogniwo po ogniwie, a samą czynność wykonujemy bardzo dokładnie, żeby nie ominąć żadnego fragmentu łańcucha. Możemy wspomóc się szmatką, żeby podczas pryskania produkt nie kapał na ziemię oraz by idealnie go rozcierać, usuwając tym samym osad. Na koniec wycieramy czyszczoną część do sucha i nakładamy na nią smar Fenwick’s Wet Weather lub olej konserwujący Finish Line Cross Country.

Czyszczenie łańcucha odrdzewiaczem przeważnie sprawdza się, kiedy pominiemy sezonową pielęgnację. Wieloletnie skorodowanie jest trudne do zlikwidowania i na pewno nie przywrócimy tej części do stanu używalności. Lepiej więc zakupić nowy w sklepie rowerowym.

Jak usunąć rdzę z felg rowerowych?

Przeglądając fora internetowe o tematyce rowerowej, nie sposób nie natrafić na tematy poruszające kwestie usunięcia rdzy z obręczy rowerowej. Rudobrązowy nalot możemy potraktować odrdzewiaczem i wytrzeć całość szmatką. Kropki w tym samym kolorze jest już trudniej zwalczyć i lepiej nie szorować ich gruboziarnistym papierem ściernym lub docierać namoczoną kulką zwiniętej folii aluminiowej. Owszem za ich pomocą wykwity mogą zniknąć, ale istnieje ryzyko porysowania obręczy.

Aby uniknąć problemów wywołanych przez korozję na feldze, należy działać prewencyjnie i zawczasu zakonserwować ją specjalnym preparatem rowerowym.