Darmowa
dostawa
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Tarcza do roweru to jedna z najważniejszych części odpowiadających za efektywne wytracanie prędkości i bezpieczeństwo kolarza. Jej zastosowanie pozwala uniknąć montażu hamulców szczękowych, które mogą prowadzić do zużywania i niszczenia obręczy. Jest to montowana na piaście, okrągła płytka, na której zaciskają się klocki hamulcowe. Odpowiednio konserwowana może służyć długo i bezproblemowo. Aby prawidłowo funkcjonowała, musi jednak zostać dobrze dobrana.
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Odbiór
w punkcie
Tarcze hamulcowe produkowane są ze stali lub stopów stalowo-aluminiowych. Najważniejszą funkcją, jaką pełnią jest udział w hamowaniu roweru. To właśnie tarcze współpracują z zaciskiem blokując całe koło. Są również traktowane jako elementy wpływające na poprawę wyglądu roweru. Obecnie na rynku dostępne są modele o różnych kształtach i w wielu wariantach kolorystycznych. Dlatego minimaliści wybiorą zwykłe, okrągłe płytki, a osoby lubiące zwracać uwagę, zdecydują się na agresywne kształty i wyraziste kolory, które z pewnością przyciągną oczy mijanych na trasie osób. Jeśli zamontowany ma zostać hamulec tarczowy, a wraz z nim tarcza hamulcowa, rower musi być wyposażony w odpowiednie mocowania. Są to Post Mount (PM) oraz International Standard (IM) w rowerach MTB, natomiast w jednośladach szosowych jest to standard Flat Mount. Tarcze różnią się jednak także innymi parametrami.
Tarcze hamulcowe do roweru występują w różnych rozmiarach i to jest główne kryterium, które należy rozpatrywać przy ich zakupie. Koniecznie sprawdź, jaka maksymalna wielkość jest obsługiwana przez twój widelec — to pozwoli Ci dobrać odpowiednie wymiary i w pełni cieszyć się ze sprawnego układu hamowania. Obecnie na rynku najczęściej spotykana jest tarcza hamulcowa 160 mm, a także 140 mm, 180 mm i 203 mm.
Kolejnym wariantem są modele wyposażone w specjalny radiator. Znacznie zmniejsza on temperatury pracy podzespołu poprzez odprowadzanie ciepła. Pozwala to uniknąć uszkodzeń i wydłuża czas eksploatacji.
Przy zakupie należy także pamiętać, że niektóre tarcze rowerowe współpracują tylko z wybranymi modelami klocków. Dokładnie czytaj więc opisy, aby uniknąć złego połączenia, które mogłoby skutkować uszkodzeniem obu części.
Istnieją dwa sposoby mocowania tarczy na piaście. Pierwszy z nich polega na przykręceniu jej za pomocą śrub. Drugi, tak zwany centerlock, wymaga użycia specjalnego klucza, przyspiesza jednak cały proces i sprawia, że konstrukcja jest sztywniejsza i efektywniejsza. To rozwiązanie wyróżnia niektóre tarcze hamulcowe Shimano oraz DTSwiss.