Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Czyszczenie tarcz hamulcowych w rowerze – jak to zrobić?

Data aktualizacji: 11-02-2021

Hamulce tarczowe są na wyposażeniu coraz większej liczby rowerów. Można je spotkać już nie tylko w modelach górskich czy crossowych, ale także – coraz częściej – w szosowych. Ich rosnąca popularność nie powinna dziwić. Kolarze wysoce cenią sobie efektywność działania tarczówek, która nie maleje w deszczu i błocie. Hamulce tego typu są znacznie skutecznie od innych rozwiązań, ale wymagają też więcej uwagi. Serwisowanie jest trudniejsze, szczególnie w przypadku systemów hydraulicznych. Radzimy co zrobić, by hamulce tarczowe znowu były skuteczne po długich kilometrach naszych podróży.

Najważniejszym elementem tego systemu są tarcze hamulcowe. Nie mogą być zatłuszczone, inaczej układ odpowiedzialny za bezpieczne zwalnianie roweru zacznie zawodzić, a nawet przestanie działać. Nie trzeba nawet dodawać, że stwarza to niebezpieczeństwo dla użytkownika, więc nie wolno do tego dopuścić. Aby temu zapobiec, powinniśmy zabrać się za czyszczenie tarcz hamulcowych oraz klocków – pomoże w tym kilka prostych rad.

Czyszczenie tarcz hamulcowych.Warto wiedzieć, jak i czym czyścić tarcze hamulcowe w rowerze.

Czyszczenie hamulców tarczowych – od czego zacząć?

Od czego należy zacząć czyszczenie hamulców tarczowych w rowerze? Przede wszystkim skompletujmy niezbędny sprzęt. Do zacisków i tarcz należy użyć dedykowanego odtłuszczacza, który jest mniej agresywny od standardowego.

Pomocna będzie też specjalna szczotka. Znajdziemy ją np. w zestawie MUC-OFF Brush Set, umożliwiającym dokładne czyszczenia każdego elementu roweru. Została ona tak zaprojektowana, aby w sposób komfortowy docierać w najtrudniej dostępne miejsca tarcz i z łatwością je myć. Za czyszczenie hamulców można wziąć się od razu po skończonej jeździe, szczególnie jeśli napotkaliśmy dużo błota – nie zdąży zastygnąć i łatwiej będzie je usunąć.

Uwaga! Środek do czyszczenia tarcz hamulcowych, ze względu na wykorzystane w nim chemikalia, niekoniecznie dobrze wpłynie na naszą skórę, dlatego zalecamy mycie w rękawiczkach jednorazowego użytku. Pamiętajmy także, że tym sposobem chronimy również komponenty przed zatłuszczeniem poprzez dotknięcie ich brudnymi rękoma.

Hamulce należy dokładnie spryskać płynem do czyszczenia tarcz hamulcowych. Jeśli zabrudzenia nie chcą zejść, pomagamy sobie szczotką lub gąbką. Dzięki nim konserwacja przebiega sprawniej. Trzeba jednak pamiętać, że używane w tym celu przyrządy nie powinny być wykorzystywane jednocześnie do pielęgnacji innych elementów roweru, mogłoby to je zatłuścić. Oprócz wspomnianych wyżej szczoteczki oraz gąbki, tarcze można czyścić również za pomocą czystej szmatki. Jednak nic nie pomoże umycie wyłącznie ich, jeśli pozostawimy brudne zaciski.

Następnie spłukujemy całość wodą. Należy pamiętać, aby podczas jej aplikowania nie stosować zbyt mocnego ciśnienia. W przeciwnym razie możemy uszkodzić łożyska w piastach i przerzutce. Jeżeli brud nadal nie chce zejść, najlepiej odwrócić rower i zdjąć koła, by mieć lepszy dostęp do zacisków. Można też wyjąć klocki – łatwiej sięgniemy wtedy do tłoczków. Ostatni etap to dokładne wytarcie elementów i poskładanie ich w jedną całość.

Tarcza hamulcowa.Preparat do czyszczenia tarcz hamulcowych znacznie ułatwi ich pielęgnację.

Czym odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze? 

Tarcze to szczególnie ważny element całej konstrukcji. Nawet najdrobniejsze zabrudzenie, szczególnie tłustą substancją, może sprawić, że rower przestanie skutecznie hamować. Jak odtłuścić hamulce tarczowe w rowerze?

Najlepiej, jeśli czyszczenie tarczówek odbywa się przy użyciu dedykowanego preparatu, takiego jak OC1 Brake Cleaner. Nakładany jest wysokociśnieniowo, co ułatwia usuwanie smaru oraz innych zabrudzeń, a dodatkowo pozostawia powłokę antykorozyjną. Środek ten jest bardzo skuteczny ze względu na zastosowanie wielu różnych rozpuszczalników podczas jego produkcji. Może być również stosowany na sucho, dla dodatkowej pielęgnacji mechanizmów.

Jeżeli za odtłuszczanie tarcz hamulcowych będziemy brali się zbyt rzadko, na ich powierzchni może pojawić się korozja. Aby temu zapobiec, musimy po prostu o nie dbać i poświęcać im szczególną uwagę. Warto pamiętać, że rdzewiejące tarcze hamulcowe nadają się tylko do wymiany na nowe.

Czyszczenie klocków hamulcowych w rowerze

Rowerzyści znają przynajmniej kilka technik na czyszczenie klocków hamulcowych. Jednym ze sposobów jest użycie dedykowanego preparatu – tego samego, który wykorzystaliśmy do tarcz. Niestety, jeśli na powierzchnię rzeczywiście dostała się naprawdę tłusta substancja, taka jak olej do czyszczenia łańcucha, ta metoda niewiele pomoże. By usunąć tego typu zabrudzenie, musimy posłużyć się specjalną metodą. Jej minusem jest to, że sprawdza się tylko w przypadku klocków hamulcowych metalicznych.

Trzeba zaznaczyć, że to dość ekstremalna technika, podczas której może wydobywać się dużo nieprzyjemnych zapachów. Trzeba rozgrzać piekarnik do temperatury ok. 250°C i włożyć klocki do środka na około pół godziny. Po ich przestudzeniu należy zeszlifować wierzchnią warstwę okładziny. Jeśli po wszystkich staraniach założymy klocki, a hamulce nadal nie będą działały lepiej, pozostaje dowiedzieć się jak wymienić klocki hamulcowe w rowerze. Na szczęście, nie jest to skomplikowana czynność i każdy powinien dać sobie z nią radę.

Hamulce tarczowe zamontowane na rowerze.Odtłuszczanie hamulców tarczowych może sprawić, że te przestaną hałasować.

Piszczące tarcze hamulcowe – jak poradzić sobie z hałasem?

Dość częstą przypadłością hamulców tego typu jest piszczenie tarcz. Czasami wydają one nieprzyjemne odgłosy, co dotyczy zwłaszcza sytuacji, gdy w rowerze mamy klocki metaliczne. Okładziny żywiczne lub półmetaliczne są znacznie cichsze.

5 sposobów na piszczące hamulce w rowerze omówiliśmy szczegółowo w osobnym artykule. Warto jednak wiedzieć, że podstawową metodą na hałas jest omawiane wcześniej czyszczenie tarcz hamulcowych i klocków. Jeśli to nie pomoże, warto spróbować ustawić klocki od nowa. Najpierw musimy sprawdzić, czy tarcza hamulcowa jest prosta. Może nam w tym pomóc centrownica do kół wyposażona w adapter. Jeżeli nie mamy takiego narzędzia, zwróćmy uwagę na to, jak zachowuje się tarcza podczas kręcenia kołem. Jeśli cyklicznie dotyka klocka, prawie na pewno jest skrzywiona. Tarczę możemy wyprostować za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego klucza ze szczeliną.

Kiedy ten etap mamy już za sobą, należy wyregulować hamulce. W tym celu poluzujmy śruby, którymi przykręcony jest zacisk. Następny krok to zaciśnięcie klamki hamulca, dzięki temu zablokujemy tarczę. Teraz dokręcamy śruby zacisku – zadanie wykonane.

Czyszczenie tarcz hamulcowych to czynność, przy której warto znać dokładnie budowę interesujących nas komponentów. Aby dowiedzieć się o tym więcej, polecamy zapoznać się z naszym artykułem opisującym zasady działania i rodzaje hamulców tarczowych.