Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Samodzielne serwisowanie roweru – co zrobisz w domu i jakich narzędzi potrzebujesz?

Data aktualizacji: 22-12-2022

Informacji, artykułów poradnikowych, filmów i instrukcji dotyczących tego, jak serwisować rower jest w Internecie pełno. Okazuje się, że często wystarczy kilka podstawowych narzędzi, aby poradzić sobie z wieloma czynnościami przy ukochanym jednośladzie. Na dłuższą metę pozwala to zaoszczędzić czas, pieniądze, a przy okazji lepiej rozumieć zasadę działania poszczególnych mechanizmów. Dzisiaj wiedza jest na wyciągnięcie ręki, dlatego samodzielne serwisowanie roweru jest proste jak nigdy.

mężczyzna w warsztacie, naprawiający łańcuch w rowerzeWiele prac związanych z serwisowaniem roweru można wykonać samodzielnie.

W jakie narzędzia do roweru warto się wyposażyć?

Zanim zabierzemy się do roboty, upewnijmy się, że nasz domowy serwis rowerowy jest odpowiednio wyposażony. Zastanówmy się, które czynności chcemy samodzielnie wykonać oraz jakie klucze do roweru będą nam potrzebne. Te są absolutną podstawą, jednak na nich nie koniec. Chcąc samodzielnie uporać się z wieloma usterkami, a nawet wykonać porządny przegląd, trzeba mieć w zanadrzu kilka specjalistycznych narzędzi. Nie są one drogie i zajmują mało miejsca, a potrafią znacząco ułatwić oraz przyspieszyć prace.

Podstawowe narzędzia do serwisowania roweru to:

 • klucze imbusowe w różnych rozmiarach – są niezbędne w przypadku większości nowoczesnych rowerów, najczęściej używane rozmiary to: 1,5/2/2,5/3/4/5/6/8/10 milimetrów;
 • klucze torx – czyli z końcówkami w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, przydają się do m.in. do odkręcania hamulców tarczowych;
 • klucze do piast i konusów – mają zastosowanie podczas regulacji kół w rowerze;
 • klucz do kasety i bacik – dzięki nim z łatwością odkręcisz lub dokręcisz kasetę;
 • klucz do szprych – służy do regulowania naciągu szprych, przyda się też do centrowania koła;
 • łyżki do opon – umożliwiają sprawne zdjęcie opon z obręczy;
 • skuwacz do łańcucha i spinka – małe, ale bardzo przydatne narzędzia do serwisowania łańcucha;
 • obcinacz do linek i pancerzy – Pozwalają skrócić linki, pancerze oraz przewody od hamulców czy przerzutek;
 • śrubokręt – warto mieć go w zanadrzu, choćby do regulacji przerzutek;
 • przymiar do łańcucha – wskazuje, czy łańcuch w rowerze nie jest zbyt rozciągnięty oraz nie wymaga wymiany na nowy;
 • pompka z manometrem – podstawa dla każdego posiadacza roweru.

Wiele wymienionych narzędzi znajdziemy w ofercie takich firm jak PARK TOOL, UNIOR czy BIKE HAND. Część z nich zastąpi poręczny multitool. Nawet jeśli nie będziemy z niego korzystać podczas prac w przydomowym warsztacie, to wciąż bardzo praktyczne akcesorium, które dobrze mieć ze sobą w trasie – nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Zdarza się, że łączy on w sobie nawet aż 20 funkcji. Tak jest w przypadku m.in. CRANKBROTHERS Multi 20. Mniejsze, ale wciąż niezwykle funkcjonalne modele to narzędziowniki EYEN.

Wskazówka! Wyposażając swój warsztat, warto zdecydować się na gotowy zestaw narzędzi rowerowych w poręcznej walizce – to duże ułatwienie, zwłaszcza na początku przygody z samodzielnym serwisem. Oferuje je przykładowo firma BIKE HAND. W komplecie pod nazwą YC-728 znajdziemy, poza wymienionymi wyżej elementami podstawowego wyposażenia, m.in. klucze do mechanizmu korbowego i tarcz hamulcowych, ściągacz do korb oraz zestaw naprawczy do dętek.

Wyposażenie serwisu rowerowego – bardziej profesjonalnego, ale wciąż domowego

Chcąc, aby nasz przydomowy warsztat był nieco bardziej profesjonalny, trzeba uzupełnić jego wyposażenie nie tylko o narzędzia, ale i inne sprzęty. Zacząć warto od sprawdzenia ofert stojaków na rower. Nie są one bardzo drogie (przykładowo EYEN Service Stand kosztuje nieco ponad 200 zł), a znacząco ułatwiają prace. Pozwalają na precyzyjne czyszczenie i smarowanie poszczególnych elementów jednośladu, jak również pozwalają na wygodne dotarcie do najmniejszych śrubek.

Do samodzielnego serwisowania roweru potrzebne będą też różnego rodzaju produkty, takie jak odtłuszczacze, smary i oleje. Poza tym warto zainwestować w środki do pielęgnacji roweru, dzięki którym ten będzie nie tylko czysty i lśniący, ale również zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.Do sprzętów, które mogą znaleźć się w warsztacie rowerowym, zaliczymy też: centrownicę do kół, wagę albo magnetyczną miskę, która zapobiegnie zgubieniu małych, metalowych elementów.

Samodzielne serwisowanie roweru

Mamy już niezbędne narzędzia rowerowe, możemy więc zabrać się do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy da sobie rade ze wszystkim. Niektórzy rzeczywiście samodzielnie wykonają pełny serwis oraz pozbędą się usterek. Być może poradzą sobie nawet z serwisowaniem hamulców hydraulicznych albo amortyzatorów – oczywiście podążając za instrukcją producenta. Inni natomiast zmienią łańcuch, opony oraz wykonają inne podstawowe czynności. Najważniejsze to mierzyć siły na zamiary, w innym razie drobna naprawa może zamienić się w poważną awarię, wymagającą udania się do fachowca.

Jakie prace serwisowe można wykonać samodzielnie?

 • przygotowanie roweru do sezonu, obejmujące m.in. przegląd, mycie oraz smarowanie poszczególnych części;
 • kontrola zużycia napędu i wymiana wymagających tego elementów, w tym kasety i łańcucha, a także – w przypadku osób o większej wprawie – korby;
 • smarowanie sprzętu, w tym głównie napędu – to konieczność, jeśli wszystkie komponenty mają działać sprawnie i długo;
 • ustawienie kierownicy, sztycy oraz siodełka, czyli podstawowe czynności, które powinien potrafić wykonać każdy rowerzysta;
 • regulacja przerzutek;
 • wymiana opon i napompowanie dętki;
 • zmiana owijki na kierownicy – wymaga dokładności, ale nie powinna sprawiać kłopotów;
 • poprawa naciągu szprych – samodzielnie wykonany ją w podstawowym stopniu;
 • wymiana linek – to zadanie dla osób bardziej zaawansowanych;
 • wymiana klocków hamulcowych – zwłaszcza w przypadku v-brake’ów to bardzo prosta czynność;
 • regulacja piast z łożyskami kulkowymi  – pomaga pozbyć się luzów oraz nieprzyjemnych dźwięków – to zadanie dla zaawanasowanych osób.


mężczyzna przycinający linkę od przerzutek za pomocą dedykowanego narzędziaDzięki odpowiednim narzędziom do serwisowania roweru prace idą sprawniej.

Ile kosztuje serwis roweru?

W przypadku skorzystania z pomocy fachowca cena zależeć będzie od miasta, wybranego miejsca oraz zakresu pracy. Chcąc dokonać przeglądu, trzeba mieć w portfelu od około 100 złotych do nawet 500. Zdecydowanie najmniej zapłacimy za weryfikację stanu technicznego, niewiele droższy okaże się ogólny przegląd, w tym gwarancyjny. Największy koszt poniesiemy w przypadku kompleksowej usługi, która obejmuje nie tylko sprawdzenie sprawności pojazdu, ale również serwis, w tym czyszczenie napędu, regulację przerzutek oraz smarowanie wymagających tego komponentów. Za przegląd amortyzatora prawdopodobnie trzeba będzie dopłacić. W przypadku pojedynczych napraw zapłacimy do kilkudziesięciu złotych w górę, nie licząc ewentualnych kosztów nowych części.

Czy w takim razie to się opłaca? To zależy! Nie każdy ma na tyle umiejętności i wiedzy, aby zabrać się za samodzielne serwisowanie roweru, wówczas w przypadku błędu narażamy się na koszt dalszych napraw. Jednak wiele osób bez problemu poradzi sobie ze zmianą łańcucha czy wymianą opony, dzięki czemu można zaoszczędzić nieco gotówki oraz czasu.

Samodzielny serwis a gwarancja na rower

Zanim zaczniemy prace, na pewno warto zajrzeć do dokumentów dostarczonych przez producenta lub sprzedawcę. Niektórzy wymagają, aby usterki były naprawiane w autoryzowanych serwisach, tam też możliwa jest regulacja oraz modyfikacja roweru. Niemniej uspokajamy – nie powinniśmy stracić gwarancji z powodu samodzielnej wymiany łańcucha lub wykonania innych prostych czynności.

Przydatne akcesoria do czyszczenia roweru:

OKAZJE

5,0

1 opinia

64 ,99 zł
Cena katalogowa: 86,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,6

19 opinii

86 ,99 zł
Cena katalogowa: 109 zł
Dostawa GRATIS
Tylko stacjonarnie
4,9

40 opinii

5,0

2 opinie

31 ,99 zł
Cena katalogowa: 37 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,8

5 opinii

32 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,4

36 opinii

32 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
34 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
36 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,7

14 opinii

39 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Nowość

39 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Nowość

5,0

1 opinia

39 ,99 zł
-13% Najniższa cena: 45,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
39 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
5,0

3 opinie

41 ,99 zł
Cena katalogowa: 50,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

Nowość

5,0

3 opinie

44 ,99 zł
Cena katalogowa: 49 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,6

15 opinii

44 ,99 zł
Cena katalogowa: 46,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!