Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Wymiana suportu w rowerze krok po kroku

Data aktualizacji: 09-09-2020

Suport w twoim rowerze skrzypi, ma luzy lub stawia zbyt duży opór? Czas na jego wymianę! To dość prosta czynność, która wymaga jednak użycia specjalnych narzędzi. Podpowiadamy, co jest niezbędne do wymiany suportu oraz jak przeprowadzić ją krok po kroku.

Jak wymienić suport w rowerze?

Osobom, które na co dzień samodzielnie serwisują swój jednoślad, wymiana wkładu suportu zajmuje nie więcej niż parę minut. Tę czynność bez trudu opanują też mniej zaawansowani majsterkowicze pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotują.

Pierwsze kroki to zakup nowego wkładu suportu oraz skompletowanie specjalnych narzędzi (bez nich wymiana suportu będzie niemożliwa). Ten element wymienia się zwykle w całości. Naprawa starego suportu jest teoretycznie możliwa, zajmuje jednak sporo czasu, a do tego wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Zakup nowej części nie jest obecnie dużym wydatkiem, dlatego „reanimowania” starych suportów podejmują się obecnie nieliczni.

suport w rowerzeSuport rowerowy wymaga regularnego serwisowania.

Uwaga na rodzaj suportu

Sposób wymiany suportu w rowerze zależy od jego rodzaju. Inaczej będziemy demontować tradycyjne wkłady suportu typu kwadrat lub octalink, które instaluje się w tańszych jednośladach, a inaczej suporty z łożyskami zewnętrznymi typu BSA, które spotykamy w rowerach wyższej klasy. Wymiana suportu w rowerze wyposażonym w ten drugi typ konstrukcji przebiega nieco szybciej i sprawniej, nie wymaga bowiem stosowania ściągacza do korb. Ściągacza nie wymagają też korby wyposażonej w zintegrowany mechanizm ściągający. 

Jeszcze inaczej będzie przebiegała wymiana suportu w starym rowerze, np. składaku. Tego rodzaju jednoślady wyposażone są bowiem w klasyczne suporty rozbieralne, w których wymienia się poszczególne elementy, np. zużyte łożyska.

Jaki suport kupić?

Wymieniając wkład suportu, zwróćmy szczególną uwagę na to, by nowy egzemplarz pasował do naszego jednośladu, czyli posiadał odpowiednie wymiary. W przypadku wkładów typu kwadrat, octalink i pokrewnych pod uwagę musimy wziąć trzy parametry: długość osi suportu, średnicę i typ zastosowanego gwintu (najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest gwint brytyjski z zewnętrzną średnicą miski ok. 35 mm, rzadziej spotyka się gwint włoski o średnicy ok. 36 mm) oraz szerokość mufy suportowej (dwa najpopularniejsze standardy to 68 i 73 mm). 

W przypadku wkładów suportu z zewnętrznymi łożyskami będą nas interesować przede wszystkim następujące parametry: szerokość mufy suportowej, średnica gwintu oraz średnica tulei, w którą wkłada się zintegrowaną z korbą oś.

Skąd wziąć informacje na temat parametrów naszego suportu? Najlepiej poszukać ich w specyfikacji roweru. Jeśli nie uda się ich tam znaleźć, pozostaje nam rozkręcenie suportu. Producenci często umieszczają informację o wymiarach na korpusie wkładu. Jeśli odpowiednich oznaczeń brak, nie pozostaje nam nic innego, jak zmierzyć suport samodzielnie. Najbardziej precyzyjny sposób to użycie suwmiarki.

Niezbędne narzędzia

Przygotowując się do wymiany suportu, musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi. W przypadku suportów starego typu (kwadrat lub octalink) potrzebne nam będą:

  • klucz imbusowy lub nasadowy (zwykle rozmiar 14) do odkręcenia i dokręcenia ramion korby,
  • specjalny ściągacz, który jest niezbędny do zdjęcia ramienia korby z osi suportu,
  • klucz do suportu, dzięki któremu możliwy jest demontaż i montaż misek suportu,
  • smar do gwintów,
  • szmatka do przeczyszczenia mufy suportu.

Podobny zestaw narzędzi będziemy potrzebować do wymiany suportu BSA z łożyskami zewnętrznymi. Główna różnica to wspomniany już brak konieczności korzystania ze ściągacza do korb.

Jaki klucz do suportu wybrać? W przypadku suportów na kwadrat lub octalink używamy zwykle wielowpustowych kluczy nasadowych. Do montażu i demontażu suportów z łożyskami zewnętrznymi będziemy potrzebować specjalnego klucza. Wybór odpowiedniego narzędzia będzie zależeć od tego, jaką marką sygnowany jest dany wkład – wielu producentów opracowało bowiem własne systemy montażu i demontażu tego rodzaju elementów.

Wymiana suportu starego typu

Jak przebiega wymiana suportu na kwadrat lub octalink? Demontaż rozpoczynamy od wykręcenia śrub mocujących ramiona korby za pomocą klucza imbusowego lub nasadowego. Kolejnym krokiem jest zdjęcie korb z osi suportu. W tym celu niezbędny będzie ściągacz do korb. To przyrząd składający się z zewnętrznej tulei z gwintem oraz umieszczonej wewnątrz niej śruby. Tuleję wkręcamy ręcznie w gwint we wnętrzu korby. Następnie kręcimy śrubą za pomocą klucza, aż korba samoczynnie zejdzie z osi. Tę samą czynność powtarzamy z drugim ramieniem korby. Pamiętajmy, że w przypadku ściągania korby z osi typu octalink niezbędne będzie użycie specjalnej nakładki zakładanej na koniec śruby, która zwiększa jej średnicę.

odkręcanie korb rowerowychZaczynamy od odkręcenia śrub mocujących ramiona korby.

ściąganie korb rowerowychNastępnie należy użyć ściągacza do korb.

demontaż korb rowerowychPierwszy oraz drugi krok powtarzamy z drugiej strony.

odkręcanie suportu rowerowegoKolejny punkt to odkręcenie suportu za pomocą dedykowanego klucza.

wyjmowanie suportu rowerowegoW ostatnim kroku wyjmujemy wkład suportu.

Jak odkręcić suport? Do tej czynności potrzebny będzie wspomniany już klucz do suportu. W większości ram rowerowych stosuje się obecnie gwint angielski, co oznacza, że z lewej strony jest gwint prawostronny, a z prawej strony lewostronny. Miski są zwykle mocno przykręcone, do ich demontażu potrzeba więc użyć znacznej siły. Po ich odkręceniu z łatwością wyjmiemy wkład suportu z wnętrza ramy.

Zanim przystąpimy do zamocowania nowego suportu, należy dokładnie wyczyścić wnętrze mufy za pomocą ściereczki oraz delikatnie nasmarować gwinty smarem. Na obudowie suportu producenci zwykle umieszczają wskazówki na temat tego, która oś powinna znaleźć się po lewej, a która po prawej stronie. Montaż rozpoczynamy od ręcznego wkręcenia jednej z misek suportu (wybierzmy tę bez kołnierza). Następnie w mufie umieszczamy wkład z drugą miską i dokręcamy do oporu. To samo robimy z miską po przeciwnej stronie. Ostatnią czynnością montażową jest przykręcenie ramion korby. W przypadku osi typu octalink warto delikatnie posmarować ją przez nałożeniem korby.

Jak wymienić suport z łożyskami zewnętrznymi?

Wymiana suportu Hollowtech II lub innych mechanizmów ze zintegrowaną osią oraz zewnętrznymi łożyskami przebiega nieco inaczej. Demontaż rozpoczynamy od odkręcenia osłonki w lewej korbie – służy do tego specjalny plastikowy kluczyk. Następnie odkręcamy śruby mocujące lewą korbę (najczęściej za pomocą klucza imbusowego nr 5). Przed zdjęciem korby z wielowypustu pamiętajmy o zdjęciu plastikowej zapadki, która umieszczona jest często w nacięciu korby. W kolejnym kroku wysuwamy korbę z osią od strony napędu. W niektórych systemach lewe ramię korby odkręca się za pomocą klucza imbusowego. Demontaż suportu wykonujemy za pomocą klucza do suportu.

Warto zwrócić uwagę, że montaż nowego suportu powinien być niekiedy poprzedzony odpowiednim przygotowaniem ramy. Chodzi o tzw. planowanie, czyli wyrównanie krawędzi mufy, dzięki któremu łożyska idealnie do niej przylegają. Tę czynność wykonuje się za pomocą specjalistycznych narzędzi, które dostępne są w dobrych warsztatach rowerowych.

Instalację nowego suportu rozpoczynamy od nałożenia niewielkiej ilości smaru na gwint. Kolejnym krokiem jest montaż jednej z misek suportu w mufie suportowej. Następnie we wnętrzu mufy instalujemy tuleję suportu wraz z drugą miską. Obie miski dokręcamy do oporu. Ostatni krok to mocowanie korb. W tym celu nanosimy niewielką ilość smaru na wnętrze łożysk, a następnie umieszczamy korbę z osią w tulei suportu. Drugą korbę osadzamy po drugiej stronie. Pamiętajmy, by umieścić ją dokładnie pod kątem 180 stopni w stosunku do korby po stronie napędowej. Na końcu wciskamy wspomnianą wcześniej zapadkę w korbie, a następnie dokręcamy śruby i przykręcamy nakrętkę.

Jak odkręcić suport bez klucza?

Czy odkręcenie wkładu suportu bez klucza jest w ogóle możliwe? Lepiej tego nie próbować. Używanie nieprzeznaczonych do tego celu narzędzi grozi uszkodzeniem misek, które często wykonane są z miękkiego aluminium. Efektem takiego zabiegu może być trwałe unieruchomienie wkładu suportu w ramie. Co jednak zrobić, jeśli gwint misek od suportu się zapiekł i nie chce ustąpić nawet przy użyciu specjalnego klucza do suportu? W ekstremalnych przypadkach konieczne będzie użycie brzeszczotu i mozolne usuwanie uszkodzonego elementu z wnętrza ramy.

Montaż suportu jest prosty i zajmuje niewiele czasu pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, jak zabrać się do pracy. Taką operację warto wykonywać regularnie – nie tylko po to, by wymienić uszkodzony element, ale także w celach konserwacyjnych.