Mycie roweru krok po kroku

Data aktualizacji: 28-08-2018

Mycie to czynność, dzięki której rower ładnie wygląda, ale nie tylko. Mycie roweru pozwala wydłużyć żywotność większości elementów. Poza tym umyty rower lepiej działa. Nie ma szans, aby brudny napęd perfekcyjnie zmieniał biegi lub zabłocony amortyzator skutecznie pracował. Jest jeszcze jedna zaleta – tylko na czystych częściach widać ich zużycie. Przykładami są: obręcz i rama. Jeśli są brudne, trudno dostrzec pęknięcia. A jazda na takim rowerze może być niebezpieczna.

Mycie roweru

Jak często myć rower? To zależy od typu jednośladu i od pogody, w jakiej jeździmy. Czyszczenie roweru szosowego nie musi być zbyt częste, szczególnie gdy jeździmy w czasie ładnej pogody. Co innego rower MTB użytkowany w błotnistym terenie. Kilka godzin i sprzęt należy gruntownie wyczyścić.

A teraz praktyka – co będzie nam potrzebne? Wiadro z ciepłą wodą, gąbki lub szczotki, płyn do mycia i szmatki do wycierania.

Czyszczenie roweru to jedna z podstawowych czynności konserwacyjnych, która zapewnia nie tylko dobry wygląd, ale i gwarantuje długą żywotności komponentów jednośladu.

Rower mocujemy na stojaku montażowym (jeśli taki posiadamy) lub wieszamy na czymkolwiek za siodełko. Najlepiej, jeśli możemy zdjąć koła. Następnie nanosimy dokładnie płyn na cały rower. Jeśli posiadamy odpowiedni środek, to bez obawy możemy spryskać cały pojazd – dedykowane płyny nie zaszkodzą poszczególnym komponentom.  Do mycia napędu możemy wykorzystać odtłuszczacz do roweru, którym należy spryskać kasetę, łańcuch rowerowy, tryby suportu oraz tarcze hamulcowe.

Mycie roweru zaczynamy od ramy. Za pomocą dedykowanych szczotek czyścimy wszystkie elementy po kolei. Na koniec możemy sobie zostawić koła. Dokładnie spłukujemy środek i osuszamy ramę, amortyzator oraz obręcze z wykorzystaniem szmatki. W przeciwnym razie na aluminium pozostaną smugi. Na końcu oglądamy dokładnie wszystkie elementy. Zwróćmy szczególną uwagę na okolice połączeń ramy i nyple szprych. Jeśli zauważmy rysę, musimy się jej dokładnie przyjrzeć. Zarysowanie jest zwykle proste, pęknięcie ma nieregularny kształt.

Jak konserwować rower?

Najważniejsze, by w rowerze czyste były części ruchome, szczególnie napęd. Brudny łańcuch, tarcze mechanizmu korbowego i kaseta sprawiają, że całość działa dużo gorzej i szybciej się zużywa. Konserwację roweru musimy zacząć od dokładnego umycia (o tym poniżej) ww. komponentów. Następnie nanosimy na połączenia ogniw łańcucha dedykowany olej lub smar, np. firmy Rohloff. Jego zaletą jest to, że można go używać przez cały rok. Kręcimy parę razy korbą, by płyn wchłonął w rolki. Po tym czystą ściereczką zdejmujemy nadmiar oleju. Należy również pamiętać o widelcu. Spray Brunox Deo oczyści oraz nasmaruje golenie amortyzatora. Dzięki temu znacznie wydłużymy jego żywotność.

Aby porządnie wyczyścić łańcuch rowerowy, należy zastosować benzynę do czyszczenia, a następnie nałożyć odpowiedni smar do łańcucha.

Czym myć rower?

Do mycia roweru najlepiej używać dedykowanych przyborów i środków. Zestaw trzech szczotek Barbieri pozwala dotrzeć w każde miejsce. Szczotka do czyszczenia kasety Bike Hand umożliwia wydłubanie brudu, który zalega między trybami. Szczotka Finish Line Grunge Brush to doskonałe narzędzie do czyszczenia łańcucha, podobnie jak przyrząd do czyszczenia łańcucha Bike Hand YC-791.

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Czym czyścić łańcuch rowerowy? Musimy zastosować trochę bardziej agresywne środki. Smar, szczególnie niedokładnie wytarty, przyciąga brud. Pianka do czyszczenia łańcucha Fenwick’s Foaming Chain Cleaner pozwoli się z nim uporać.

Czyszczenie łańcucha rowerowego bez zdejmowania jest możliwe, ale należy użyć odpowiednich narzędzi, jak Finish Line Chain Cleaner.

Czyszczenie kasety rowerowej

Czyszczenie kasety rowerowej to wyzwanie. W tym przypadku także możemy zastosować piankę do czyszczenia łańcucha. Musimy pamiętać, by nie polewać kasety zbyt obficie wodą. Może się ona przedostać do bębenka i uszkodzić łożyska. Dobrą opcją jest również ściągnięcie kasety z bębenka i dokładne wyczyszczenie mokrą szmatką.

Czyszczenie przerzutek

Czyszczenie przerzutek jest szczególnie ważne dla poprawności działania napędu. Na rantach kółeczek tylnej „zmieniarki” zbiera się brud, który utrudnia precyzyjną zmianę biegów. Można sobie z nim poradzić za pomocą płaskiego wkrętaka. Tu również nie przesadzajmy z wodą – kółeczka mają łożyska. Wózek przedniej przerzutki nie wymaga takiej subtelności. Ważne jednak, by był czysty.

Czyszczenie oraz smarowanie przerzutek rowerowych to niezbędne kroki w procesie mycia roweru, które pozwolą jak najdłużej cieszyć się dobrze działającym napędem.

Czyszczenie ramy roweru

Czyszczenie ramy rowerowej jest ważne z punktu widzenia estetyki. Bardzo pomocny będzie środek do mycia roweru Finish Line Bike Wash. Co ważne, płyn nadaje się do wszystkich rodzajów powierzchni spotykanych w rowerach: tytanu, aluminium, włókna szklanego, chromu, gumy, skóry i tworzywa sztucznego.

Czyszczenie ramy rowerowej nie musi się kończyć na umyciu. Dla lepszego efektu można ją wypucować. Preparat polerujący w aerozolu Shimano Bike Polish sprawi, że rower będzie wyglądał jak nowy.

Czyszczenie obręczy rowerowych

Felgi rowerowe również wymagają uwagi. Czyszczenie obręczy rowerowych wygląda tak, jak czyszczenie ramy. Na koniec najlepiej wypolerować materiał między szprychami. Przy okazji możemy sprawdzić, czy obręcz nie pękła. Jeśli posiadamy hamulce szczękowe, należałoby  dokładniej przetrzeć powierzchnie hamulcową z uwagi na zbierający się na niej brud od klocków.

Czyszczenie zębatek w rowerze

Czyszczenie zębatek w rowerze jest nieco kłopotliwe. Możemy użyć tego samego środka, co do łańcucha, ale potrzebujemy szczotki z dłuższym włosiem.

Umyte felgi rowerowe oraz doczyszczenie szprych rowerowych jest jednym z ostatnich etapów konserwacji roweru.

Może się wydawać, że czyszczenie roweru to proces bardzo czasochłonny. Wykonane czynności mają jednak olbrzymie znaczenie w kwestii żywotności osprzętu i precyzji działania. Nie mniej ważna jest konserwacja roweru. Opisane czynności to jedynie najważniejsze aspekty. Oprócz nich warto od czasu do czasu przeprowadzić czyszczenie szprych rowerowych czy czyszczenie suportu. Konserwacja hamulców tarczowych w rowerze to również istotna kwestia. Na koniec kontrowersyjny temat myjek ciśnieniowych. Co o nich myślimy? Jesteśmy jak najbardziej za tym pomysłem, ale przy myciu uważamy na miejsca podatne na przedostanie się wody czy piasku, czyli: piasty, stery, okolice suportu. Pamiętamy również o pilnowaniu odpowiedniej siły strumienia wody podczas mycia.