Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak skrócić łańcuch w rowerze?

Data aktualizacji: 31-08-2023

Elementem układu napędowego najbardziej podatnym na zużycie jest łańcuch. Wymiana łańcucha niemal zawsze wiąże się z koniecznością dostosowania jego długości do konkretnego roweru. Do podobnej sytuacji może dojść w razie zmiany kasety na wersję z inną liczbą zębatek. Jeden ze sposobów na radzenie sobie z problemem to zmniejszenie jego długości. Czy wiesz, jak skrócić łańcuch w rowerze?

skuwanie łańcucha rowerowegoSkuwanie łańcucha rowerowego jest jedną z prostszych czynności serwisowych.

Przydatne narzędzia w skracaniu łańcucha

Samodzielne skracanie łańcucha w rowerze jest o wiele łatwiejsze i efektywniejsze, gdy posiadamy przeznaczone do tego celu narzędzia. Pozwalają one zminimalizować ryzyko uszkodzenia komponentów, a co za tym idzie, zwiększają nasze szanse na poprawne przeprowadzenie samodzielnego serwisowania roweru. Co warto mieć?

W przypadku rozkuwania łańcucha rowerowego ze spinką możemy skorzystać z kombinerek. Praca będzie jednak łatwiejsza, jeżeli wyposażymy się w szczypce. Przydadzą się one również do wygodnego zapinania ze sobą ogniw łańcucha.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy korzystamy z łańcucha rowerowego z pinem. W tym wypadku skrócenie łańcucha bez narzędzi jest raczej niemożliwe. Koniecznie należy mieć skuwacz, pozwalający na łatwe pozbycie się pinu.

Należy podkreślić, że tego typu podstawowe narzędzia serwisowe są tanie. Koszt rozpoczyna się od ok. 40 zł w przypadku szczypiec i od ok. 30 zł za skuwacz. Jeżeli zatem jeździsz dużo i nie chcesz samodzielnie radzić sobie z takimi problemami, jak przeskakujący łańcuch w rowerze, będzie to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie niż korzystanie z usług profesjonalnego warsztatu.

Jaki łańcuch do roweru wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

Skracanie łańcucha rowerowego bez spinki

Chociaż wiele osób obawia się samodzielnego skracania łańcucha rowerowego z pinami, nie jest to zadanie bardzo skomplikowane. Czynność ogranicza się do zaledwie kilku kroków.

  1. Zrzuć biegi na najmniejsze zębatki z przodu i z tyłu.
  2. Dobierz odpowiednią długość łańcucha, który chcesz zamontować.
  3. Rozepnij użytkowany obecnie łańcuch, przykładając skuwacz do jakiegokolwiek ogniwa. Obróć korbką imadła w skuwaczu, aby całkowicie wybić pin z gniazda. Rozdziel łańcuch.
  4. Odepnij nadmiar łańcucha. Najprostszym i najbardziej bezpiecznym sposobem na połączenie ogniw jest wykorzystanie spinki. Z tego względu pamiętaj o tym, aby na obu końcach łańcucha znajdowały się ogniwa wewnętrzne. Długość łańcucha powinna być krótsza o 1 ogniwo, niż potrzebujemy, ponieważ zastąpi je dodatkowy element łączący.
  5. Zapnij spinkę za pomocą dłoni. Następnie dociśnij ją szczypcami, aby zyskać pewność, że połączenie jest trwałe.

Po założeniu nowego łańcucha warto go delikatnie rozciągnąć. Czynność ta pozwala uniknąć zacinania się komponentu w miejscu jego łączenia, co pozwoli cieszyć się bezpieczną jazdą. Jak widać zarówno skracanie, jak i łączenie łańcucha rowerowego nie jest zadaniem nadmiernie skomplikowanym.

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy ze spinką?

Przy użyciu odpowiednich narzędzi, każdy, kto ma smykałkę do pracy warsztatowej, bez większych problemów powinien poradzić sobie radę z tą czynnością. Instrukcja, jak rozpiąć łańcuch ze spinką, ogranicza się zaledwie do czterech prostych kroków.

  1. Zrzuć biegi na najmniejsze zębatki z przodu i z tyłu.
  2. Rozepnij spinkę łańcucha. Ustaw ją tak, aby znajdowała się w jego dolnej części. Lekko dociśnij zapięcie, korzystając ze szczypiec. Wypnij szczypce. Łańcuch jest rozpięty. Skróć łańcuch za pomocą skuwacza, zupełnie tak jak w modelu bez spinki.
  3. Połącz elementy za pomocą spinki. Pamiętaj o tym, że jest to element, który musi być zamontowany zgodnie z kierunkiem pracy napędu. W tym kierunku powinieneś skierować strzałkę umiejscowioną na komponencie. Miej na uwadze fakt, że w tym przypadku łączymy ze sobą dwa wewnętrzne ogniwa. Jeżeli po zmierzeniu okazuje się, że połączenie byłoby niesymetryczne, to jeszcze jedno ogniwo.
  4. Spinkę najłatwiej wstępnie spiąć dłońmi. Potem należy tylko docisnąć ją szczypcami, aby mieć pewność, że nie rozepnie się w trakcie jazdy.   

W tym przypadku pamiętaj o tym, że niektóre spinki są dedykowane do stosowania jednorazowego. Dobry przykład stanowią modele PowerLock od SRAM. Niektórzy wbrew zaleceniom jednak montują je ponownie.

Co po skracaniu łańcucha?

Aby przez długi czas cieszyć się płynną pracą, napędu należy pamiętać o regularnym czyszczeniu łańcucha rowerowego. Rodzaj wykorzystywanych do pielęgnacji produktów powinien być dostosowany do stylu jazdy. Inne produkty sprawdzają się do rekreacji (zwykle stosuje się smary uniwersalne), inne do jazdy sportowej. To, jaki smar do łańcucha rowerowego wybrać, jest więc kwestią bardzo indywidualną.