Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki łańcuch do roweru wybrać?

Data aktualizacji: 24-11-2022

Jeśli ktoś nie miał wcześniej okazji wymienić łańcucha w rowerze, to konieczność wyboru pasującego modelu, skrócenia ogniw do odpowiedniej długości i samodzielny montaż mogą wydawać się skomplikowane. W rzeczywistości nie jest to jednak wcale takie trudne. Wystarczy sprawdzić wcześniej kilka informacji, by mieć pewność, czego potrzebujemy. A następnie za pomocą prostego narzędzia założyć nowy łańcuch.

Łańcuch Shimano Dura AceŁańcuch rowerowy to jedna z najistotniejszych części napędu.

 

Jak dobrać łańcuch do roweru?

Zacznijmy od uporządkowania najbardziej podstawowych informacji. Łańcuch rowerowy jest jednym z najważniejszych elementów napędu i to od jego stanu oraz dopasowania w dużej mierze zależy, ile radości czerpiemy z jazdy.

Ze względu na funkcję, jaką pełni, jest też najszybciej zużywającą się częścią roweru, dlatego warto poświęcić na to trochę czasu, aby potrafić samemu znaleźć odpowiedni model, a następnie go wymienić. Doświadczeni rowerzyści polecają także, by mieć zawsze jeden łańcuch w zapasie. W przypadku awarii nie ma wówczas potrzeby panicznie szukać nowego w sklepach.

Dedykowany łańcuch do roweru górskiego?

Określenia takie jak łańcuch do roweru górskiego czy szosowego to pojęcia umowne. Poszczególne modele nie różnią się charakterystyką, lecz wymiarami.

Rodzaje łańcuchów rowerowych

Łańcuch rowerowy musi być kompatybilny z napędem, dlatego trzeba dobrać go do używanej kasety, a następnie często także skrócić o kilka ogniw do właściwej długości. W przypadku posiadaczy w miarę nowych rowerów można łatwo uniknąć jakichkolwiek dylematów. Wystarczy sprawdzić, jaki model został fabrycznie zamontowany przez producenta i szukać takiego samego lub maksymalnie zbliżonego.

Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego prędzej czy później pojawi się konieczność wyboru odpowiedniego modelu. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Łańcuch nie może być za krótki.Przed wyborem nowego łańcucha należy sprawdzić, jaki model będzie odpowiedni do roweru.

 

Podstawową rzeczą, którą trzeba zweryfikować, chcąc dowiedzieć się w jaki łańcuch musimy się zaopatrzyć, jest sprawdzenie liczby zębatek (rzędów), jaką mamy w kasecie lub wolnobiegu. To da nam informację o szerokości samego łańcucha, gdyż te dwa parametry są ściśle powiązane. Wraz ze zwiększaniem się liczby dostępnych przełożeń, modele łańcuchów robią się coraz węższe:

Tabela wymiarów łańcuchów rowerowych:

Rodzaj łańcuchaSzerokość zewnętrzna
12-rzędowy5,3 mm
11-rzędowy5,5 mm
10-rzędowy6 mm
9-rzędowyod 6,5 do 7 mm
6-,7-,8-rzędowy7 mm
Jednorzędowy8,6 mm
13-rzędowy4,9 mm

Jest to jedna z najważniejszych informacji, gdyż ogniwa mają swoją długość i szerokość. O ile pierwszy parametr jest stały dla zdecydowanej większości modeli i wynosi 1/2 cala, o tyle drugi już nie. Ponadto rozróżnia się szerokość wewnętrzną ogniwa (wyrażaną zwyczajowo w calach) oraz zewnętrzną (zapisywaną w milimetrach).

Od lewej: model 9-rzędowy, 10-rzędowy i 11-rzędowy, które mają odpowiednio 114, 116 oraz 118 ogniw.

Mając tę wiedzę oraz przynajmniej szczątkowe informacje o wyposażeniu swojego roweru, jesteśmy w stanie szybko ustalić jaki łańcuch do roweru dobrać:

  • Łańcuch jednorzędowy – pasuje do roweru z napędem jednorzędowym (bez przerzutek zewnętrznych). Wybieramy łańcuch 1/8 cala (3,17 mm) lub ewentualnie 3/32 cala (2,38 mm). Zdecydowana większość jednośladów z tej kategorii będzie miała łańcuch 1/8 cala, dla pewności najlepiej go zmierzyć, gdyż nieliczne modele na rynku posługują się wariantem 3/32 cala. Łańcuch jednorzędowy jest najczęściej stosowany w BMX-ach czy rowerach z przerzutkami w piaście.
  • Łańcuch 5-8 rzędowy – pasuje do każdego roweru posiadającego 5, 6, 7 lub 8 zębatek. Odpowiedni łańcuch ma szerokość 3/32 cala. Tego typu element z reguły montowany jest w rowerach górskich starszej generacji. W ofercie sklepu posiadamy zarówno łańcuchy 7 rzędowe, jak i 8 rzędowe.
  • Łańcuch 9-rzędowy – analogicznie do poprzedniego, pasuje do rowerów z 9-rzędowym napędem. Jest on węższy – ma 11/128 cala i stworzony został dla jednośladów z większą liczbą biegów.
  • Łańcuch 10-rzędowy – przystosowany do kaset z 10 koronkami, zarówno szosowych, jak i MTB. Szerokość wewnętrzna także wynosi 11/128” (2,18 mm), a różni się tylko zewnętrzną.
  • Łańcuch 11-rzędowy – odpowiedni wyłącznie do kaset 11-rzędowych (szosowych i MTB).
  • Łańcuch 12-rzędowy – pasujący do napędów z 12-rzędową kasetą, czyli najpopularniejszego rozwiązania stosowanego w najlepszych rowerach.
  • Łańcuch 13-rzędowy – nietypowy i bardzo rzadko stosowany – kompatybilny z napędem Campagnolo Ekar 1x13. 

Ostatnie ważne pytanie – jaki długi łańcuch do roweru?

Istotna pozostaje jeszcze kwestia długości nowego łańcucha, wyrażana w liczbie ogniw się na niego składających. Jeśli nie wiemy, jaka była to wartość, najprościej je zwyczajnie policzyć. Nowa część musi mieć identyczną długość, choć zwykle trudno taką znaleźć i łańcuch trzeba skracać. Najczęstsze wymiary to 114, 116 lub 118 ogniw. Jednak najkrótsze modele mają 108, a najdłuższe aż 144 ogniwa.

Jeżeli nie mamy możliwości policzenia liczby ogniw w starym modelu o odpowiedniej długości, to istnieje przynajmniej kilka metod na jej dobranie. Niestety nie ma uniwersalnego kalkulatora, ponieważ znaczenie mają nie tylko właściwości napędu, lecz także detale, takie jak rozmiar ramy.

Czy producent ma znaczenie? Łańcuchy Shimano, SRAM, KMC oraz Campagnolo

Kiedy wiemy już jak dobrać łańcuch rowerowy, pojawia się drugie pytanie: czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu. Dla laików niechcących zagłębiać się w specyfikacje i jeżdżących rekreacyjnie, zawsze najpewniejszym wyborem jest zakup łańcucha wytworzonego przez tego samego producenta, którego kasetę mamy zamontowaną w naszym jednośladzie. Wtedy stosując się do wcześniej przytoczonych rad, mamy pewność, że części będą w stu procentach ze sobą kompatybilne.

Nie ma jednak przeszkód, by dobrać produkt innej marki, zależnie od swoich preferencji, czasem tylko trudno ocenić, jak części będą ze sobą współpracować. Do napędu złożonego w 100% z komponentów serii Tiagra nie musimy stosować łańcucha Shimano, ponieważ równie dobrze będzie pasował 10-rzędowy model od SRAM czy KMC.

Łańcuchy 12-rzędowe od trzech topowych producentów – Shimano, KMC i Campagnolo:

Co więcej, łańcuch do roweru górskiego, czyli pochodzący z serii części przeznaczonych do MTB, może pasować do rowerów szosowych, graveli lub innych modeli. Wystarczy, że będzie kompatybilny pod względem wymiarów.

Niezależnie od tego, warto zwrócić uwagę na jakość i cenę produktu. Najbezpieczniej jest zakupić łańcuch od jednej z najpopularniejszych, renomowanych firm, takich jak: Campagnolo, Shimano, SRAM, KMC, Connex czy Ceramicspeed. Wszystkie wymienione marki są gwarancją dobrej jakości zakupionej części i mają zbliżoną solidność wykonania.

Łańcuch w przybliżeniu.Zależnie od ceny, łańcuchy rowerowe mogą posiadać różne wykończenia.

Jednakże każdy z producentów posiada kilka modeli z różnej półki cenowej. Który wybrać? Przede wszystkim łańcuch powinien być zbieżny z klasą kasety i korby, które stosujemy w swoim jednośladzie. Różnice między nimi nie są jednak raczej duże, budowa łańcucha rowerowego pozostaje taka sama, zmienia się głównie sposób wykończenia.

Niektóre modele mają sworznie lub perforowane blaszki, dzięki czemu zmniejsza się ich masa. Mogą być również wykonane z różnych gatunków stali, droższe wersje są czasem powleczone warstwą chromu, co sprawia, że są trwalsze. Jeśli ktoś pokonuje wiele kilometrów, może zastanowić się nad wariantami z wyższej półki, które są nieco lepiej zabezpieczone przed działaniami różnego rodzaju sił i procesów. Droższy łańcuch może posłużyć dłużej, a zwykle jego cena nie jest znacznie wyższa niż tańszego modelu, więc każdy zainteresowany może sam sprawdzić, który wariant mu lepiej odpowiada.