Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak się ubrać w góry? Przeglądamy odzież górską!

Data aktualizacji: 28-01-2020

Pogody w górach nie da się przewidzieć. Czasami bywa ona przewrotna i lubi płatać turystom figle. Wybierając się na szlak, trzeba więc być przygotowanym na każdą ewentualność. Na jaką odzież warto postawić, by nie dać się zaskoczyć pogodzie? Oto nasze propozycje!

Zmienne warunki atmosferyczne w górach to fakt, którego nie należy lekceważyć. Im wyżej, tym zimniej, więc aura jaka panowała u podnóża, może się znacznie różnić od tej, jaką zastaniemy w wyższych partiach gór. Dlatego, aby czerpać maksymalną przyjemność z wyprawy i ochronić się przed niesprzyjającą pogodą, warto zaopatrzyć się w specjalnie przystosowaną odzież. Jaka powinna ona być? Przede wszystkim wygodna, przepuszczająca powietrze i utrzymująca stałą temperaturę ciała. Podczas długich wędrówek dyskomfort spowodowany źle dobranym ubraniem lub nagromadzoną wilgocią nie jest niczym przyjemnym. Nie możemy też dopuścić do wychłodzenia i przemarznięcia organizmu.

Odzież górska

Jak się ubrać w góry? Rozwiązaniem stosowanym przez turystów jest wybór wielowarstwowej odzieży i ubieranie się na cebulkę. Taki sposób pozwala na dopasowanie się do zmiennych warunków pogodowych, zarówno latem, jak i zimą. Z czego powinny się składać poszczególne warstwy?

Podstawą ubrania w góry stanowi bielizna termoaktywna, odpowiadająca za efektywne odprowadzenie potu z powierzchni ciała oraz doskonałą izolację cieplną. Jest wykonana z elastycznych i przyjemnych w dotyku materiałów – syntetycznych lub naturalnych, jak wełna merino. Zaletą tego typu odzieży jest również użycie minimalnej ilości szwów, które nie powodują bolesnych otarć.

Na drugą warstwę składają się wszelkiego rodzaju ubrania docieplające, jak praktyczne bluzy wykonane z bawełny lub włókien syntetycznych. One również mają za zadanie odprowadzać wilgoć, co jest kluczowe podczas długich, górskich wędrówek. Turyści najczęściej stawiają na polary. Znajdziemy je w kolekcji marki Viking z kolekcji Dakota w wersji dla kobiet i dla mężczyzn. Są one rozsuwane, więc pod spód można założyć dodatkową warstwę odzieży i zdjąć w razie potrzeby.

turysta w zimowym strojuPogoda w górach nie rozpieszcza turystów.

Aby w stu procentach zabezpieczyć się przed kapryśną pogodą, warto wyposażyć się w bluzy lub cienkie kurtki typu softshell, które są wiatroodporne i zapewniają dodatkową ochronę przed deszczem. Takie właściwości znajdziemy w modelu Viking Godard, który jest doskonały do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu.

Ostatnia, zewnętrzna warstwa odzieży górskiej chroni przed niesprzyjającymi warunkami – deszczem, śniegiem i mrozem. Należą do niej wszelkiego rodzaju kurtki techniczne:  z ociepliną lub membraną oraz spodnie. Kompletując odzież w góry zwłaszcza zimą, nie należy zapominać też o dodatkach, takich jak czapki, kominy lub kominiarki oraz rękawiczki, bez których nie ma mowy o komfortowej wyprawie.

Kurtka górska

Kurtka zimowa w góry ze specjalnym wypełnieniem to absolutny must have kiedy panuje mróz i śnieg. Dzięki niej będzie nam po prostu ciepło. Dla osób aktywnych lepszym rozwiązaniem będą modele z syntetyczną ociepliną, niż puchem, ponieważ są bardziej odporne na wilgoć. Znajdziemy ją w modelu Endura MT500 Freezing Point.

W ofertach producentów występują również kurtki do chodzenia po górach typu hardshell z membraną. Są one dość ciężkie, dlatego mogą nieco krępować ruchy, ale za to zapewniają turyście maksymalną ochronę, zwłaszcza jeżeli wybierzemy model o wysokiej wodoszczelności i oddychalności. Takie właściwości znajdziemy w modelu Endura Singletrack.

Co to jest membrana?

Jest to specjalny rodzaj porowatej tkaniny, która wykazuje właściwości wodoodporne, a także oddychające. Jej otwory pozwalają na swobodnie przepuszczanie powietrza na zewnątrz, ale jednocześnie zapobiegają przedostaniu się wody do środka. Membrany ochraniają również od wiatru.

Kurtki z oznaczeniem softshell są lżejsze, bardziej elastyczne i wykazują właściwości oddychające. Ochraniają przed wiatrem, wilgocią i mogą posiadać również cienką warstwę ociepliny.  

Jeżeli poszukujemy uniwersalnego rozwiązania możemy postawić na kurtkę typu 3 w 1, jak na przykład Endura Urban 3 in 1. Posiada ona dodatkową, ocieplaną kamizelkę, którą można nosić oddzielnie lub dopinać, gdy będzie chłodniej.

Kurtka w góry powinna przylegać lekko do ciała i nie krępować ruchów. Praktyczną opcją jest wybór dłuższego modelu z regulowanymi mankietami, a także z kapturem.

Spodnie w góry

Idealnym uzupełnieniem wierzchnich warstw odzieży górskiej stanowią spodnie techniczne, wykonane ze specjalnych, przepuszczających powietrze materiałów, które przystosowane są do zmiennych warunków atmosferycznych. Najlepiej, aby odprowadzały nadmiar wilgoci i szybko schły, czego nie można powiedzieć o dżinsach, więc ich wybór będzie niepraktyczny.

turysta na górskim szlakuSpodnie w góry zdecydowanie ułatwiają wędrówkę.

Spodnie do chodzenia po górach nie mogą ograniczać ruchów. Często producenci decydują się na zastosowanie elastycznych wstawek, aby podczas górskich wędrówek i wspinaczek nie odczuwać dyskomfortu. Niektóre modele posiadają liczne ściągacze – w pasie, na zakończeniach nogawek, gwarantujące jeszcze lepsze dopasowanie do sylwetki.

Latem najlepiej postawić na spodnie w góry lekkie i uniwersalne, którym niestraszna zmienna pogoda. Tutaj najlepiej sprawdzą się takie typu zip-off z odpinanymi nogawkami, których przykładem są spodnie trekkingowe Viking Oregon w wersji męskiej i damskiej. Ich zaletą są również wzmocnienia odporne na przetarcia – na kolanach oraz pośladkach. Wiosną i jesienią, kiedy panuje jeszcze niska temperatura, a przeszywający wiatr wywołuje dreszcze, dobrze wybrać odzież odporną na deszcz z dodatkową warstwą ocieplenia. Takie właściwości znajdziemy w modelu Viking Summit warm PRO.

Spodnie w góry zimą muszą być przystosowane do bardziej wymagających i trudnych warunków, z jakimi musimy się zmierzyć o tej porze roku. Tutaj doskonale spisują się modele typu hardshell, wyposażone w membranę. Ich głównymi zaletami są warstwa ocieplenia oraz ochrona przed opadami, które w połączeniu z niską temperaturą mogą powodować szybsze wychłodzenie organizmu. Stawiając na spodnie od marki Viking z serii Snag Primaloft zimowa aura nie będzie nam straszna. Tego typu odzież w połączeniu z bielizną termoaktywną o wysokiej gramaturze zapewni najwyższy poziom komfortu.

Czapka i rękawiczki w góry

Szykując się na wyprawę warto pomyśleć o wielofunkcyjnej chuście Buff, która sprawdza się niezależnie od pory roku. Latem najlepiej postawić na nakrycia głowy, chroniące przed promieniami słońca. To zadanie doskonale wypełni czapka z daszkiem w góry lub z osłoną karku. Znajdziemy taką w modelu Viking Celiot. Do plecaka można spakować również cienką czapkę, na przykład Viking Borden, która może przydać się, kiedy pogoda ulegnie zmianie.

W mroźne dni przyda się na pewno porządniejsze nakrycie głowy. Modne i kolorowe czapki z pomponem lepiej zostawić na co dzień, ponieważ w górach mogą być one niepraktyczne – zwłaszcza podczas zakładania kaptura. Najlepsze będą proste i ergonomiczne modele, zapewniające odpowiedni poziom termoregulacji, które można zakładać również pod kask. Takie atuty posiada czapka w góry marki Viking Palmer, która została wyposażona również w membranę Gore Windstopper. W ten sposób uszy oraz zatoki są odpowiednio zabezpieczone przed mroźnym wiatrem, a nadmiar zgromadzonej wilgoci wydostaje się na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem na zimowe wędrówki po górach jest zaopatrzenie się w funkcjonalny komin, na przykład Northwave Full Face Balaclava, osłaniający większość twarzy przed niesprzyjającą aurą.

Jakie rękawiczki w góry warto zakupić? Tutaj wybór wcale nie należy do najprostszych. Najlepiej mieć ze sobą dwie pary – cienkie i grubsze, aby być przygotowanym na każdą ewentualność i nie dopuścić do wychłodzenia i odmrożenia dłoni. W trudnych warunkach pogodowych sprawdzają się modele z ociepleniem oraz przedłużanym i regulowanym mankietem, jak Viking Kevin. Dla osób, którym szybko marzną dłonie, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po modele z jednym palcem.

rękawiczki zimowePraktyczne akcesoria są niezbędne podczas górskich wycieczek. 

Ochraniacze na buty górskie

Wybierając się w góry warto oprócz specjalnego ubioru, postawić również na praktyczne akcesoria, na przykład na stuptuty. Ich zadaniem jest ochrona odzieży i obuwia przed zabrudzeniami i przemoknięciem oraz zapewnienie dodatkowej warstwy termicznej. Z tego powodu wykonane są one z wodoodpornych i oddychających materiałów, przystosowanych na każde warunki pogodowe. Takie właściwości znajdziemy w modelu Viking Kanion. Dzięki regulacji wokół nóg i pod podeszwą buta można je idealnie dopasować do oczekiwać każdego turysty i szybko zdjąć w razie potrzeby. Stuptuty po złożeniu mieszczą się też w plecaku czy kieszeni kurtki, a ich masa nieznacznie wpłynie na wagę naszego ekwipunku.