Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Wyjazd w góry - co zabrać?

Data aktualizacji: 04-01-2021

Góry każdego roku przyciągają niezliczone tłumy turystów. Są enigmatyczne, piękne, pociągające i majestatyczne. Oferują przemierzającemu je człowiekowi wspaniałe widoki, walkę z własnymi słabościami, a także wspomnienia, które towarzyszyć mu będą prawdopodobnie do końca życia. To niezmącone cywilizacją i zabudową rejony, pozwalające spotkać rzadkie gatunki zwierząt i cieszyć się dziką przyrodą, której tak mało zostało już na świecie. Teren jest surowy i trudny, a zdobywanie kolejnych szczytów i poruszanie się po szlakach wymaga intensywnego wysiłku fizycznego, ostrożności i czujności. 

Dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie, które nie tylko zwiększy komfort zwiedzania i poznawania tych tajemniczych lokacji, ale przede wszystkim zapewni nam bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że góry są piękne, ale potrafią być również bardzo niebezpieczne. Jak zatem powinno się wyposażyć i co zabrać w góry, aby zagwarantować sobie maksimum swobody i dobrze zabezpieczyć się na różne ewentualności? W niniejszym artykule poznasz odpowiedź na to pytanie i dowiesz się jak skompletować ekwipunek w góry - na wyjazd zarówno pieszy, jak i rowerowy. Wbrew pozorom, potrzebne przy tych dwóch aktywnościach akcesoria wcale tak bardzo się od siebie nie różnią.

Dwoje ludzi wędrujących po górachGóry to piękny rejon wymagający odpowiedniego przygotowania.

Co zabrać na wyjazd w góry?

Pierwszym i niezwykle ważnym, mającym wpływ na cały wyjazd elementem naszego ekwipunku niewątpliwie jest odzież. Specyfika terenu górskiego wymaga od nas, aby zaopatrzyć się w ubrania odporne na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr oraz zarówno niska, jak i wysoka temperatura. Pogoda w górach zmienia się błyskawicznie i nie raz zdarzy nam się wędrować trasą przy bezchmurnym niebie, a po godzinie marszu pędzić do schroniska w czasie szalejącej burzy. Trzeba będzie uciekać przed rozbłyskującymi wokół wyładowaniami i gwałtownym hukiem grzmotów, które w wysokich partiach są o wiele głośniejsze niż na nizinach. Tym zjawiskom zawsze towarzyszą spadek temperatury i ulewny deszcz, który w ciągu kilku minut zmienia suche dotąd szlaki w rwące potoki wody i błota, a ubitą ziemię w grząską glinę. To właśnie warunki, które weryfikują jakość naszej odzieży. Wybierając się w góry, powinniśmy zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

Dobra kurtka wiatro- i wodoodporna – to absolutna podstawa. Może to być na przykład softshell lub hardshell, najlepiej, żeby wyposażony był w membranę, która nie tylko ochroni nas przed niesprzyjającymi kaprysami pogody, ale również zapewni oddychalność i dobre odprowadzenie wilgoci. Za wzór posłużyć może Viking Trek.


Dodatkowa warstwa przeciwdeszczowa – dobrym wyjściem będzie lekka kurtka z wodoodpornego materiału. Dla piechura może to być jednak również zwykła peleryna, a dla rowerzysty ponczo rozpinane na bokach i ułatwiające pedałowanie. To warstwy, które pomogą nam przetrwać największe ulewy.

Solidne obuwie – turysta pieszy zdecydowanie powinien zaopatrzyć się w wysokie buty trekkingowe. Sięgają za kostkę, dzięki czemu chronią przed urazami. Warto zwrócić uwagę, czy posiadają odpowiednią membranę, np. Gore-Tex®, która zapobiegnie przemoczeniu i zapewni dobrą oddychalność. Bardzo ważna jest też podeszwa. Powinna charakteryzować się głębokim bieżnikiem, zapobiegającym poślizgom. Dobrym wyborem będzie obuwie na podeszwach Vibram®. W przypadku kolarzy stosuje się raczej obuwie SPD. Dzięki wpięciu w pedały zapewnia lepsze przenoszenie siły i ułatwia trudne podjazdy. Warto jednak zaopatrzyć się również w specjalne, przeciwdeszczowe ochraniacze na buty, na przykład Rogelli Hydrotec, które naprawdę mogą uratować wycieczkę.

Ciepła warstwa pod kurtkę – może to być na przykład polar lub inna bluza zapewniająca nam utrzymanie ciepła w razie, gdyby temperatura otoczenia zaczęła gwałtownie maleć. Warto postawić na odzież, która nie jest wykonana z szybko przemakającej bawełny.

Bielizna termoaktywna – wybierając się w góry, warto postawić na koszulki zapewniające dobrą oddychalność. Połączenie tego typu warstwy bazowej z ciepłym polarem i odpornym na warunki atmosferyczne softshellem zapewni komfort termiczny nawet zimą i zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci, która mogłaby prowadzić do wychłodzenia organizmu.

Koszulka z ochraniaczem – to propozycja dla fanów MTB. Upadek na rowerze zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. W górach jednak jest on znacznie bardziej niebezpieczny, dlatego można rozważyć zakup specjalnej odzieży z panelem zabezpieczającym kręgosłup.

Czapka lub chustka – to absolutny must have! Słońce w górach potrafi naprawdę nieźle dać w kość. Brak nakrycia głowy często prowadzi do udaru słonecznego, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i może wymagać hospitalizacji. Ta przypadłość z pewnością wykluczy możliwość kontynuowania wycieczki.


Kask – dotyczy to wszystkich kolarzy. Najlepiej, żeby był to kask full face lub enduro. Musi osłaniać całą głowę, łącznie z jej tylną częścią. Trzeba również zwrócić uwagę, aby wyposażony był w daszek chroniący przed słońcem. Dobrym przykładem będzie Endura MT500. Jeśli chodzi o piechurów, to kask konieczny jest dla osób wybierających się w naprawdę trudne rejony, w których istnieje duże ryzyko uderzenia przez spadający z wyższych partii gór kamień.


Skarpetki – powinny być wysokie, najlepiej wykonane z oddychającego materiału. To ważne, ponieważ gromadząca się wilgoć sprzyja powstawaniu odcisków i różnych infekcji.

Rękawiczki – bardzo istotny element garderoby dla rowerzystów. Całodniowy kontakt dłoni z gripem, szczególnie przy jeździe w trudnym terenie, nie może skończyć się inaczej, jak tylko odciskami i bólem rąk. Dlatego tak ważne są odpowiednie rękawiczki rowerowe, najlepiej wyściełane dodatkową warstwą, na przykład żelową. Turyści piesi mogą zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne, jeśli planują poruszanie się po szlakach skalistych i wyposażonych w infrastrukturę pomocniczą, taką jak łańcuchy, czy klamry.

Stuptuty – to ważne akcesorium, dzięki któremu uchronisz swoje nogawki i górne części butów przed przemoczeniem. Przykładem mogą być Viking Pumori.

To tyle, jeśli chodzi o to, co wziąć w góry w sferze odzieży. Zdecydowanie nie jest to jednak finał artykułu. Poza ubraniami istnieje bowiem jeszcze wiele rzeczy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu turysty.

Aby wycieczka była udana i bezpieczna, należy pamiętać o zabraniu ze sobą różnych akcesoriów, które są niezbędne przy przemierzaniu dolin, grani, żlebów i różnego typu szlaków. Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, jest oczywiście odpowiedni plecak. To właśnie w nim przeniesiemy odzież i pozostałe przedmioty. Niewłaściwie dobrany nie pozwoli o sobie zapomnieć nawet przez chwilę. Warto więc wybrać taki model, który będzie nie tylko wystarczająco pojemny, ale też przede wszystkim wygodny. Najlepiej sprawdzają się warianty z dodatkowymi paskami na biodrach i klatce piersiowej. Pozwalają one równomiernie rozłożyć ciężar i bardzo ułatwiają dźwiganie bagażu. Zwróć także uwagę, aby plecak miał wystarczającą liczbę kieszeni i przegródek, które umożliwią Ci segregację bagażu. Dobrym wyborem dla osoby poruszającej się pieszo będzie Deuter Trail Pro 32, z kolei dla rowerzystów doskonałą opcją jest Evoc Ride 16.Co spakować w góry – niezbędne akcesoria

Pierwszą z ważnych rzeczy jest oczywiście telefon komórkowy. I nie chodzi tu bynajmniej o sposobność do robienia zdjęć, która też oczywiście jest ważna. Znacznie istotniejszym aspektem jest jednak możliwość wezwania pomocy dla siebie lub kogoś innego na szlaku. O wypadek w górach nietrudno, warto więc zapisać sobie wszelkie numery ratunkowe. Jeżeli jesteś posiadaczem smartfona, warto też zaopatrzyć się w aplikację „Ratunek” dostępną zarówno w wersji na Androida jak i dla urządzeń Apple. Umożliwia ona wezwanie pomocy i poinformuje ratowników o twoim położeniu. Przydatny może okazać się również powerbank, pozwalający nam w dowolnej chwili naładować telefon.

Numery ratunkowe w górach:

TOPR: 985

GOPR: 985 lub 601 100 300

Numer alarmowy: 112 

Bezwzględnie musisz też zabrać ze sobą wodę oraz żywność. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego organizm potrzebuje dużej ilości płynów i kalorii. Najlepiej zabrać ze sobą przynajmniej 2 litry wody i kaloryczne, niepsujące się zbyt szybko przekąski, takie jak na przykład chałwa, batony energetyczne, kabanosy i tym podobne. To nie tylko doda sił twoim mięśniom, ale również poprawi komfort psychiczny.


Bardzo ważna jest też odpowiednio wyposażona apteczka. Nie musi być duża, ale powinna zawierać podstawowe elementy, takie jak bandaż, plaster, maseczkę do RKO, środek do odkażania, bandaże elastyczne (nieocenione np. przy bólu kolan), środki przeciwbólowe, przeciw biegunce (warto mieć przy sobie również węgiel aktywny), wapno (na wypadek ukąszenia przez owada osoby uczulonej) oraz oczywiście leki, jeśli jakieś przyjmujesz na stałe. Przydatne mogą być także specjalne plastry ściągające, które pozwalają zabezpieczyć drobniejsze rozcięcia.

Zabierz ze sobą również folię NRC, czyli tak zwany koc termiczny. To tania i lekka rzecz, mogąca uratować życie.

Koniecznie weź ze sobą krem z filtrem UV. Słońce w górach potrafi naprawdę dopiec i to nie tylko latem, ale i zimą. Bardzo ważnym elementem wyposażenia są też okulary sportowe, które ochronią twoje oczy przed ostrym światłem i szkodliwym promieniowaniem.

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd w góry, to koniecznie zaopatrz się w mapę pasma, które zamierzasz eksplorować. Jeżeli planujesz przemierzanie terenu na rowerze, zwróć uwagę, aby mapa uwzględniała ścieżki rowerowe. Wiele osób neguje potrzebę zabierania „analogowej” mapy, skoro w smartfonach jest szybka i dokładna nawigacja. Góry są jednak trudnym terenem i niejednokrotnie zdarza się, że telefon nie jest w stanie złapać zasięgu ani sygnału GPS. Poza tym, bolączką smartfonów są krótko trzymające baterie. Rozładowany telefon będzie bezużyteczny i nie da nam możliwości skorzystania z nawigacji.


Koniecznie zabierz ze sobą również dobrą latarkę. Najlepiej, aby była to czołówka, która nie będzie zajmowała rąk. Jeśli jesteś kolarzem, zwróć uwagę, by twoja lampka była pewnie zamocowana na kierownicy, ponieważ jazda w terenie górskim wiąże się z częstymi wstrząsami, a upadek i zniszczenie lampki po zmroku mógłby być tragiczny w skutkach. Bardzo ważne jest, aby latarka była wodoodporna i spełniała normę IPX6 lub IPX8. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia przez długotrwały i ulewny deszcz. Jako oświetlenie do roweru świetnie sprawdzi się model Prox Avior I.

Warto zabrać ze sobą także nóż lub scyzoryk. To bardzo przydatne narzędzia, pozwalające odciąć kawałek bandaża lub plastra, skrócić uszkodzone sznurowadło czy choćby pokroić żywność.

Dobrze również wyposażyć się w gwizdek ratunkowy, dzięki któremu poinformujemy ratowników o naszym położeniu. Pamiętajmy jednak, aby używać go rozsądnie i tylko w ostateczności, ponieważ emitowane przez niego fale dźwiękowe mogą wywołać lawinę

Piechurzy powinni pomyśleć również o zabraniu kijków trekkingowych. Szczególnie zalecane są dla osób, które wiedzą, że mają problem z kolanami. Kije pomagają odciążyć stawy nóg, dzięki czemu często zapobiegają występowaniu bólu lub go zmniejszają. To także dobry trening dla rąk! Świetnym wyborem będą kije Viking Vario Tour, które przez wzgląd na przedłużony chwyt wykonany z pianki EVA, dobrze sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą.

Jeżeli planujesz noclegi w schroniskach, zabierz ze sobą śpiwór oraz przybory do higieny osobistej. Aby nie latały luzem w plecaku, warto umieścić je w wygodnej kosmetyczce, na przykład Deuter Wash Center II.


Rowerem w góry – co jeszcze może się przydać?

Poza wymienionymi wcześniej elementami ekwipunku zdecydowanie należy zabrać ze sobą pompkę oraz zapasowe dętki. To absolutna podstawa, jeżeli interesuje nas uprawianie turystyki rowerowej w górach. Duża ilość ostrych skał i kamieni może spowodować uszkodzenie dętki, a bez zapasowej sztuki przyjdzie nam po prostu mozolnie sprowadzać rower z wysokich partii. Należy także zabrać ze sobą niezbędnik rowerowy, zawierający wszystkie podstawowe narzędzia, pozwalające dokręcić śrubę, wyregulować wysokość siodełka itd.

Osobom wybierającym się w góry na rowerze polecany jest również zakup specjalnego bukłaka na wodę, który można umieścić w plecaku. Dzięki specjalnej rurce daje on możliwość picia w dowolnej chwili, bez potrzeby przystawania, co nie mogłoby mieć miejsca w przypadku używania butelki lub bidonu.

Co zabrać w góry zimą?

Turystyka zimowa nieco różni się od letnich wojaży. W przeciwieństwie do nizin, w górach prawie zawsze leży śnieg. Pada on w takich ilościach, że zazwyczaj trasy zimą całkowicie różnią się od tych letnich i często oznaczane są długimi tyczkami, bo tylko one nie zostają przysypane przez tony białego puchu. Niestety, w tym okresie rowerzyści mają małe pole do popisu, skupimy się więc na piechurach, którzy mimo trudności mają możliwość zdobywania szczytów i eksploracji skutych lodem pasm górskich.


Nietrudno się domyślić, że odzież musi być cieplejsza od letniej. Warstwy są tu konieczne, aby zabezpieczyć organizm przed wychłodzeniem. Bardzo ważne jest poruszanie się w spodniach trekkingowych z wodoodpornego materiału, na przykład Viking Globtroter. W przeciwnym razie śnieg szybko je przemoczy i dalsza wędrówka nie będzie miała sensu. To samo dotyczy rękawiczek trekkingowych


Czapka trekkingowa powinna być ciepła i oddychająca, warto zaopatrzyć się w produkt z membraną lub wykonany z wełny merynosa. Dobrym przykładem będzie Viking Palmer z membraną Gore-Tex Infinium Windstopper.


Na pytanie, jakie buty zabrać w góry zimą odpowiedź jest tylko jedna – wysokie, ocieplone i wyposażone w wodoodporną membranę.

Kolejnymi niezbędnymi elementami są raki oraz czekan. To niezwykle istotne akcesoria, które mogą uratować życie. Te pierwsze zakładane są na buty. Są to specjalne kolce, które pozwalają wgryźć się w śnieg i lód, chroniąc przed pośliźnięciem. Czekan z kolei jest przyrządem przypominającym kilof, służącym do podpierania się w czasie marszu w śniegu. Umożliwia także wyhamowanie w razie upadku i osuwania się po śliskim zboczu.

Jeżeli planujemy długie trasy, to powinniśmy rozważyć zakup odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Najlepiej sprawdzą się te polaryzacyjne, redukujące siłę światła odbijanego od śniegu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia oczu prowadzić może do tak zwanej „śnieżnej ślepoty”, która powoduje silne zaburzenia widzenia, co w terenie górskim może zakończyć się tragicznie.Bardzo ważny jest także termos. Temperatury w górach są naprawdę niskie i woda przenoszona w zwykłej butelce mogłaby po prostu zamarznąć. Poza tym ciepła herbata pomaga rozgrzać organizm i znacznie podnosi morale. Ciekawym rozwiązaniem jest bidon termiczny Elite Deboyo.
Ostatnim, ale niezwykle istotnym elementem wyposażenia powinien być ekwipunek lawinowy. Składa się na niego sonda lawinowa, czyli składana tyczka, pomocna przy szukaniu osób zasypanych śniegiem, a także łopata oraz detektor lawinowy pozwalający określić położenie ofiary znacznie szybciej od sondy, ale pod warunkiem, że poszkodowany turysta również wyposażony jest w sprzęt tego typu. Lawina to bardzo groźne zjawisko występujące zimą w górach. W przypadku jej zejścia tylko szybka reakcja świadków zdarzenia może uratować życie człowiekowi, którego masy śniegu porwały ze sobą. Samo wezwanie ratowników górskich może nie wystarczyć, ponieważ liczy się czas. Dlatego tak ważne jest, aby nosić ze sobą akcesoria lawinowe.

Rowerem w góry – trasy rowerowe w górach

Na koniec, warto przypomnieć sobie kilka górskich tras rowerowych, które opisywaliśmy już na naszym blogu. Są to: