Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Pasmo Rowerowe Olbrzymy – single track u podnóża Karkonoszy

Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 61,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Szuter 35%
Co oznaczają parametry trasy?

Pasmo Rowerowe Olbrzymy - opis trasy

Okolice gmin Jelenia Góra, Podgórzyn i Piechowice to istny raj dla miłośników wymagającego MTB. Właśnie tam u podnóża Karkonoszy, rozciąga się Pasmo Rowerowe Olbrzymy. Kompleks składający się z 14 tras istnieje od niedawna, bo od 2019 roku, ale zdążył już przyciągnąć rzesze fanów single tracków. Dlaczego warto się tam wybrać? Sprawdziliśmy to!   

Dwa rowery na trasie OlbrzymówJest co podziwiać.Około 70 kilometrów w otoczeniu niepowtarzalnej, karkonoskiej przyrody – tak w wielkim skrócie można opisać trasy Pasma Rowerowego Olbrzymy. Są one bardzo urozmaicone – nie tylko pod względem krajobrazowym – część z nich może okazać się trudna do pokonania dla niewprawionego rowerzysty. Swoje umiejętności najlepiej sprawdzą tutaj średniozaawansowani i profesjonalni zawodnicy MTB, których kondycja fizyczna jest na dość wysokim poziomie. Oni ucieszą się na każdy napotkany podjazd, zjazd, drop, wąski trawers, rock garden czy roller. Nie oznacza to jednak, że amatorzy nie znajdą czegoś łatwiejszego do pokonania.

Jakim rowerem najlepiej się wybrać?

Na trasie Olbrzymów najlepiej sprawdzi się rower MTB z pełnym zawieszeniem. Na single trackach poradzi sobie także hardtail

Mapa i ślad GPX

Słowiańscy bogowie i demony 

To właśnie ich imionami nazwano poszczególne trasy. Są one jednokierunkowe i bardzo urozmaicone pod względem ukształtowania terenu.  Możemy je podzielić na trzy części.

Trasy Olbrzymów

A. Pętla Piechowice (część zachodnia)

Składają się na nią trasy między Michałowicami, Piechowicami a Jagniątkowem:

Rokitnik – 5,1 km
Leszy – 2,1 km
Skarbek – 2,4 km
Zmora – 2,3 km
Dopler – 7,6 km                                                                                              

Długość rundy: 19,5 km


B. Pętla Przesieka (część wschodnia)
Rozległy obszar między Przesieką, Zachełmiem i Borowicami, obejmujący trasy:


Błotnik – 3,8 km
Poświt – 8,9 km
Czart – 0,9 km
Utopiec – 1,4 km
Skrzat – 6,2 km
Licho – 2,2 km                                

Długość rundy: 23,5 km


C. Pętle szlakowo-szutrowe

Trasy pomiędzy dwiema pętlami głównymi, przeznaczone dla (jeszcze) bardziej rekreacyjnych rowerzystów:

Perun – 9,4 km
Borowy – 6,8 km
Jaga – 2,3 km                                                                                              

Długość razem: 18,5 km

Jak się jeździ po Olbrzymach?

Poszczególne szlaki składające się na Pasmo Rowerowe Olbrzymy są dobrze oznakowane i czytelne dla przyjezdnych. Na samym początku stoi tablica informacyjna, na której znajdziemy wiadomości między innymi o:

 • charakterze i stopniu trudności danego odcinka,
 • długości trasy,
 • wzroście i spadku wysokości odcinków, z jaką będziemy pokonywać oraz długości trasy,
 • podziale odcinków na sekcje i ich cechy charakterystyczne,
 • telefonach alarmowych.

Zdarzają się jednak miejsca, gdzie oznakowania mogłyby występować częściej, ale tutaj  z pomocą przychodzą tradycyjne lub elektroniczne mapy.

Początek fragmentu trasy.Znakomite oznakowanie trasy.Planując trasę, trzeba się liczyć z tym, że niektóre odcinki są dość długie i trudne technicznie, z którymi amatorzy mogą sobie nie poradzić. Przydadzą się spore umiejętności radzenia sobie z górskimi przeszkodami, ale zawsze też można zejść z roweru i przejść kawałek pieszo. Pomocne może okazać się także obniżenie o kilka centymetrów siodełka, aby przenieść środek ciężkości nieco do tyłu, by swobodniej pokonać zjazdy. Niektóre modele rowerów posiadają pneumatycznie regulowaną wysokość sztycy, za pomocą manetki na kierownicy lub dźwigni pod siodełkiem. Warto zwrócić uwagę na ten detal, wypożyczając lub kupując nowy rower, gdy mamy zamiar jeździć w zmiennym i wymagającym technicznie terenie.

Na plus jest przemyślany projekt tras, składających się na całe Olbrzymy. Nawet jazda po wyboistych rocketgardenach, skoki z dropów czy zjazdy są stosunkowo bezpieczne dla rowerzystów, jak i opon roweru. Ścieżki są mocno ubite, a napotykane kamienie nie mają ostrych krawędzi. Ruch odbywa się w jednym kierunku, więc nie musimy się obawiać, że napotkamy kogoś z naprzeciwka i się zderzymy. Dla mniej zaawansowanych istnieją również w pełni bezpieczne fragmenty, które sprawią niemałą frajdę.

Single track w Karkonoszach.Singiel w pełnej krasie.

Trudności na trasie

 • Złe oznakowanie trasy

Atrakcje do odwiedzenia na trasie

Alternatywą dla Olbrzymów jest Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy „Liczyrzepa” ER-2.  Rozpoznamy go po znaczeniu – biały kwadrat z zieloną obwódką, zielonym symbolem roweru i napisem ER-2. To międzynarodowa trasa prowadząca nie tylko przez Polskę, ale również przez Niemcy i Czechy. Odcinek w naszym kraju zaczyna się przejściu granicznym w Czerniawie, prowadzi przez Świeradów-Zdrój, Góry Izerskie, Szklarską Porębę, Karkonosze, Karpacz, Kowary i kończy się w Lubawce. Mierzy on sobie około 100 kilometrów, a po drodze nie brakuje wzniesień od prawie 500 do 1100 m n.p.m.! Jednak drogi wiodą głównie leśnymi ścieżkami i są dobrze oznakowane.

Łatwiejszy fragment trasy.Oprócz  szlaku „Liczyrzepa” ER-2 w okolicach Jeleniej Góry znajduje się również cała sieć mniejszych tras o różnym stopniu trudności m.in. zielony wokół Kotliny Jeleniogórskiej, żółty wokół Rudaw Janowickich i niebieski wokół Kowar.

Atrakcje turystyczne, które warto zwiedzić:

 • Kopalnia Kwarcu Stanisław,
 • Miasteczko „Western City” w Karpaczu,
 • Termy Cieplickie,
 • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach,
 • Kościół Wang,
 • Sztolnie Kowary Kopalnia „Liczyrzepa”,
 • Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów,
 • Muzeum Tajemniczy Las,
 • Zamek Chojnik,
 • Wioska Lapońska,
 • Ostra Mała (Rudawy Janowickie),
 • skałka Konie Apokalipsy,
 • miejscowości: Cieplice, Jelenia Góra, Kowary, Karpacz.

Dla takich widoków warto zmierzyć się z Olbrzymami.

Noclegi lub miejsca postojowe

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Osada KarkonoskaMalinowa 1
58-530 Kowary
+48 690 603 116
okoknoMinimum dwie dobyok
Green Mountain Hotel*****Sarnia 21
58-540 Karpacz
+48 75 306 75 75
okokokok
Wilcza for/restWilcza 1A
58-540 Karpacz
+48 723 612 000
okokokok
Mercure Jelenia GóraSudecka 63
58-500 Jelenia Góra
+48 75 75 49 148
okokokok

Praktyczne wskazówki

Zacznijmy najpierw od najważniejszego, czyli od roweru. Co ciekawe, nie musimy posiadać drogiego i specjalistycznego modelu, żeby poradzić sobie na trasach. Nie mniej jednak zbawienne będzie pełne zawieszenie (full suspension), które pomoże w pokonywaniu nierówności. Nie jest ono koniecznością, ale podczas wielogodzinnej podróży amortyzacja zdecydowanie odciąży nasz kręgosłup.

Odpoczynki są wręcz wskazane.Warto zabrać ze sobą dodatkowe elementy wyposażenia roweru, dzięki czemu będziemy lepiej przygotowani i nie damy się zaskoczyć. Przydadzą się:

Warto zabrać także: podręczny zestaw kluczy oraz podręczną apteczkę.

Oto nasz zestaw na Olbrzymy.Ze względu na bardzo zróżnicowany teren, jazda w kasku i z ochraniaczami jest obowiązkowa – kwestie bezpieczeństwa muszą być zachowane.  Warto zdecydować się na modele renomowanych firm np.: kask FOX Speedframe Pro RPT i ochraniacze na kolana FOX Launch D3O. Należy zadbać również o odpowiedni ubiór, ponieważ pogoda w górach potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Wówczas przydadzą się: kurtka przeciwdeszczowa, ochraniacze przeciwdeszczowe na buty, lub dodatkowe skarpety na zmianę, rękawki, nogawki, wodoodporne osłony na rękawiczki, plecak i kask. Polecamy zabrać ze sobą spodenki z wkładką amortyzującą, np.: szorty rowerowe z wkładką FOX Ranger, koszulkę swobodnie przepuszczającą powietrze, rękawiczki dla pewniejszego chwytu i uniknięcia ześlizgiwania się spoconych dłoni, lekki bezrękawnik odprowadzający pot oraz chustę buff. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto mieć ze sobą dodatkowe ubranie, kiedy nasze przemoknie lub będzie mocno ubłocone.

Zanim wyjedziemy w trasę, nie zapomnijmy o okularach, telefonie, power banku, żelach energetycznych, maści przeciw otarciom, przewodniku/mapie, gdyby elektronika zawiodła, nawodnieniu oraz prowiancie. W okolicach jest sporo górskich strumyków z czystą wodą zdatną do picia, w których można uzupełnić zapasy. Niedaleko szlaków można spotkać również klika sklepów i gospód, ale warto wcześniej zaplanować takie przystanki, lub nawet zadzwonić i zarezerwować sobie miejsce, gdyż w sezonie nie zawsze może się nam to udać. Gdyby okazało się, że zapomnieliśmy o jakimś elemencie wyposażenia, w Jeleniej Górze działają przynajmniej trzy bardzo dobrze wyposażone sklepy rowerowe, która prowadzą także serwis.

Wspomniana w tekście tabliczka.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Single track Kudowa-Zdrój
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 13,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz i Przełęcz Okraj
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wilcza Pętla – czyli niezapomniany szlak po malowniczych Górach Bardzkich
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 30,5 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?