Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa Karpacz i Przełęcz Okraj

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Michał Paluta

ur. 1995. Polski kolarz szosowy, medalista Mistrzostw Polski. Wychowanek klubu LKS POM Strzelce Krajeńskie

Karpacz to doskonała baza wypadowa dla rowerowych wycieczek górskich. Jednym z przyjemniejszych szlaków jest ten wiodący nad Przełęcz Okraj. Wjazd na znajdującą się na polsko-czeskiej granicy Przełęcz to świetny pomysł na rozpoczęcie urlopu w Karkonoszach lub trening w pięknych okolicznościach przyrody.  

Asfaltowa szosa na trasie Karpacz-Przełęcz OkrajTrasa pełna jest urokliwych widoków

Mapa i ślad GPX

Karpacz i Przełęcz Okraj – opis trasy

Wśród tras rowerowych w Karpaczu ta na Przełęcz Okraj wydaje się jedną z bardziej interesujących. Dedykowana jest przede wszystkim doświadczonym rowerzystom. Około 60-kilometrowy szlak prowadzi przez drogi asfaltowe, stąd też najwygodniej będzie go pokonać na rowerze szosowym. W zależności od umiejętności jest do przejechania od 3 do 5 godzin.

Mistrzowska trasa stanowi pętlę, która start i metę ma w Karpaczu. Nie jest częścią żadnego większego szlaku, a na drodze najlepiej kierować się oznaczonym śladem GPX. Szlak nie należy do skomplikowanych. Z Karpacza kierujemy się do Kowar. Następnie szlakiem niebieskim bezpośrednio na szczyt Przełęczy Okraj, zwanej też Małą Upą. Droga powrotna biegnie przez Karpniki.

Dojazd do trasy

Na trasę rowerową w Karpaczu najwygodniej dojechać własnym autem. Istnieje także możliwość dotarcia na miejsce pociągiem. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa.

Atrakcje na trasie

Na trasie Karpacz - Przełęcz Okraj czekają na nas nie tylko wspaniałe widoki i radość z obcowania z naturą. Region obfituje w wiele ciekawych miejsc, dlatego warto zatrzymać się tu na dłużej. Po objeżdżaniu rowerem okolicy, fajnie jest aktywnie odpocząć podczas zwiedzania.

Jeżeli nie chcemy mocno oddalać się od miejsca startu naszej trasy, nie mamy się o co martwić. W Karpaczu atrakcji nie zabraknie. Jednym z ciekawszych miejsc jest Multimedialne Muzeum Karkonoszy (ul. Karkonoska 5). To placówka, w której poznasz historię najwyższego pasma górskiego Sudetów w nowoczesnej formie. Sprawia, że nauka jest przyjemnością. Bilet normalny kosztuje 24 zł.

Zupełnie inne wrażenia czekają na turystów w Świątyni Wang. To ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela (ul. Na Śnieżkę 8), który został tu przeniesiony w 1842 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV z miejscowości Vang w południowej Norwegii.  Chociaż nie przewieziono wszystkich elementów - większość nie nadawała się już do użytkowania, to około 1/15 części kościoła jest oryginalna. Co ciekawe, świątynia powstała zupełnie bez użycia gwoździ! Warto zwrócić uwagę na snycerkę na dwunastowiecznych portalach, kolumnach z kapitelami, czy też rzeźby lwów nordyckich, które są dziełami prawdziwej sztuki potomków Wikingów. Obok kościoła znajduje się Dom Parafialny, w którym można wynająć pokoje gościnne. Natomiast w pobliżu położone są główne szlaki turystyczne Karkonoszy. Z zabytkowego cmentarza, na którym został pochowany poeta Tadeusz Różewicz, rozciąga się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską. Ważną informacją dla wszystkich miłośników podróży na dwóch kółkach jest fakt, że na placu przykościelnym znajduje się stanowisko do parkowania rowerów. Można tam zostawić swój pojazd i bez obaw udać się na zwiedzanie tego niezwykłego obiektu. Szczegółowe informacje o godzinach zwiedzania oraz cenach można znaleźć na stronie internetowej świątyni.

Świątynia Wang to piękna i bardzo ciekawa konstrukcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć!

Przy ul. Kopernika 2 w Karpaczu czeka na miłośników aktywności niecodzienny obiekt - Muzeum Sportu i Turystyki. W tym miejscu poznasz historię karkonoskiej turystyki, dowiesz się, jak rozwijały się sporty zimowe i olimpizm, a także zobaczysz tematyczną wystawę dotyczącą ochrony przyrody. Bilet normalny kosztuje 8 zł.

Ogromną radość - zarówno młodym, jak i dorosłym turystom, sprawi wizyta w Miejskim Muzeum Zabawek (Karpacz, ul. Kolejowa 3). Zobaczysz tu wspaniałą kolekcję zabawek Henryka Tomaszewskiego, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Wśród ponad 2 tysięcy eksponatów z całego świata szczególną uwagę zwracają porcelanowe lalki oraz pluszowe misie. Wstęp biletowany - 14 zł.

Niezaprzeczalnie w tym miejscu każdy poczuje się dzieckiem. Na mapie Karpacza znajduje się wiele świetnych placówek, w których możemy powrócić wspomnieniami do lat młodości. Muzeum Techniki i Budowli z klocków Lego (ul. Mickiewicza 11, za tunelem) to kolejne z nich. Zobaczysz tu m.in. olbrzymią, 6-metrową makietę interaktywną stworzoną z klocków. Co ciekawe, muzeum jest ciągle rozbudowywane o kolejne makiety. Harry Potter, Star Wars, Batman i kowboje to jedni z bardziej popularnych bohaterów. Bilet jednoosobowy kosztuje 19 zł.

Bezpośrednio pod muzeum pełnym klocków lego znajdziesz Muzeum interaktywne Karkonoskie Tajemnice. Doceniony w konkursie National Geographic “7 Nowych Cudów Polski” projekt został stworzony przez międzynarodowej sławy zespół artystów. Interaktywna, multimedialna wystawa pozwoli Ci poznać Karkonoskie Tajemnice w najciekawszy z możliwych sposobów. To miejsce zapada w pamięci. Cena biletu - 21 złotych.

Muzeum Interaktywne Karkonoskie TajemniceEkspozycja w Karkonoskich Tajemnicach
Machina do poszukiwania Mandragory

Będąc w baśniowym klimacie odwiedź także niezwykły Park Bajek (ul. Wilcza 2). To czynny w sezonie letnim park rozrywki, w którym rodzinnie możecie bawić się i na nowo przeżywać historię Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Królowej Śniegu czy Pinokia. To jedna z atrakcji Karpacza, gdzie czeka na turystów wiele godzin niezapomnianych wrażeń. Wstęp dla osoby dorosłej 10 zł, dziecka 15 zł.

Jedną z największych atrakcji Karpacza jest bez wątpienia Karkonoski Park Narodowy. Możliwość obcowania z naturą oraz aktywny wypoczynek na szlakach stanowi główny cel przyjeżdżających tu turystów. Najpopularniejszymi miejscami są Śnieżka, Śnieżne Kotły czy Mały Staw. Wchodząc na teren Parku Narodowego, należy pamiętać o zakupie biletu - 8 zł. Można dokonać wpłaty online.

Pobyt w Karkonoskim Parku Narodowym to idealna okazja na wypoczynek na łonie natury

Ulica Olimpijska słynie przede wszystkim ze skoczni narciarskiej Orlinek. To tutaj w 2004 roku Adam Małysz podczas Mistrzostw Polski w skokach narciarskich wyskakał rekordową odległość 94,5 m. Obecnie na Orlinku nie odbywają się już zawody. W sezonie letnim wykorzystywana jest jako punkt widokowy oraz centrum sportów ekstremalnych. Można tu skakać na bungee czy zjeżdżać na linie.

Przełęcz Okraj to główny cel trasy rowerowej z Karpacza i jednocześnie jego największa atrakcja. Znajdująca się we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Grzbietami - Kowarskim a Lasockim, przełęcz leży na wysokości 1046 m n.p.m. Przez lata, do czasu dołączenia Polski i Czech do strefy Schengen, mieściło się tu najwyżej położone przejście graniczne w kraju. Przenikanie się kultur jest widoczne na Okraju. Na turystów czekają dwa schroniska turystyczne oraz kilka restauracji, a nawet - po czeskiej stronie - miejsca noclegowe.

Położone około 15 km od Jeleniej Góry Kowary są kolejnym ciekawym miastem na trasie. Kochają je zarówno miłośnicy kolarstwa górskiego, jak i paralotniarze. Na turystów czekają tutaj miejsca zróżnicowane tematycznie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Muzeum Sentymentów (ul. Zamkowa 9) to miejsce, w którym możemy przenieść się niczym w wehikule czasu do PRL-u. Na ponad 400 m2 ulokowane zostały najbardziej charakterystyczne pomieszczenia znane z przeszłości. Zobaczysz tu kuchnię babci, salon czy pokój młodzieżowy. To jednak nie wszystko. Miłośnicy fotografii wstąpią do ciemni, a Ci żądni dreszczyku emocji do sekretariatu i gabinetu prezesa! Wstęp 17 zł.

Na turystów czekają dwa interesujące miejsca - Kopalnia Podgórze (ul. Podgórze 45) i Kopalnia Liczyrzepa (ul. Podgórze 55). Pierwsza jest największą z kopalń uranu w Kowarach oraz jednocześnie drugą co do wielkości na terenie Polski. Możesz wybrać trasę tradycyjną, ekstremalną lub nurkową. Muzeum czynne w weekendy. Bilet normalny 25 zł. Liczyrzepa natomiast nastawiona jest przede wszystkim na przedstawienie historii górnictwa w regionie z dużą dawką legend. To miejsce doskonałe dla turystów w każdym wieku. Podobnie do Podgórza czynna tylko weekendowo. Bilety są po 28 zł.

Rzeźba Liczyrzepy

Trasy rowerowe Dolnego Śląska prowadzą przez najciekawsze miejsca regionu. Nie zawsze jednak mamy tyle czasu, aby dotrzeć wszędzie! Zachęceniem do powrotu na szlaki, jak i miejscem, w którym dobrze poznamy województwo, jest Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska (ul. Zamkowa 9). Zobaczysz tu najważniejsze zamki, pałace, klasztory i starówki regionu. Koszt biletu to 28,50 zł.

Pięknym miejscem, w którym odpoczniesz od miejskiego zgiełku jest Rudawski Park Krajobrazowy. Przez Park przebiega ponad 150 km szlaków turystycznych. Chronione są tutaj 54 gatunki roślin. Jeden z ciekawszych punktów stanowi leżące na terenie Gór Ołowianych wyrobisko w żyle kalcytowej. Daje ono schronienie zimującym nietoperzom i rzadkim gatunkom grzybów.

Noclegi lub miejsca postojowe

Wybierając się na trasy rowerowe w Karpaczu i okolicach, bez problemu znajdziemy dogodne miejsce do spania. To region, w którym kwitnie turystyka. W szczycie sezonu turystycznego warto jednak zarezerwować pokój z wyprzedzeniem, gdyż miejsce to jest coraz bardziej popularne wśród miłośników aktywnego wypoczynku.

W okolicy znajdziesz bardzo zróżnicowane zaplecze noclegowe. Możesz za punkt wypadowy wybrać zarówno sam Karpacz, jak i okoliczne miejscowości. Jeśli preferujesz nocleg pod gwiazdami, skieruj się w stronę Miłkowa, gdzie znajdziesz camping. Liczne gospodarstwa agroturystyczne czekają natomiast w Kostrzycy. Najbardziej zróżnicowana baza jest w samym Karpaczu. Oprócz agroturystyki, willi, pensjonatów czy domów wczasowych, możesz wybrać nocleg w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Liczyrzepa, schronisku Samotnia czy Strzesze Akademickiej. W położonych nieopodal Kowarach polecane są Apartamenty Lena, Pałac Kowary i gospodarstwa agroturystyczne.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Camp 66ul. Widokowa 9
58-534 Ściegny obok Karpacza
792-566-569
okokokokdo 22:00
Agroturystyka "Dom z bali"ul. Karkonoska 9
58-535 Miłków (Karpacz)
+48 575 757 562
okoknomin. 2 dobyok

Gdzie zjeść

Na trasie rowerowej najprzyjemniej spożywa się ulubione posiłki w pięknych okolicznościach przyrody. Na tych, którzy podejmą wyzwanie wjazdu na Przełęcz Okraj, czeka możliwość zjedzenia na samym szczycie w przytulnej karczmie. Bez wątpienia, będzie to prawdziwa przyjemność!

W regionie jest wiele różnorodnych knajp, które zaspokoją kulinarne gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Sam Karpacz to mnóstwo możliwości. Kuchni wschodniej spróbujesz w restauracji Aurora, włoskiej zaś w Mamma Mia. Gdy będziesz na miejscu, niemal obowiązkowo, spróbuj karkonoskiej kuchni. Lokali serwujących tradycyjne dania na dobrym poziomie jest sporo. Nawet w szczycie sezonu turystycznego powinieneś znaleźć wolny stolik. Zatem, gdzie zjeść? Przy ul. Turystycznej 2 znajdziesz Restaurację Łomniczanka. Warto zajrzeć też do Dworu Liczyrzepy (ul. Obrońców Pokoju 4B). Polecany jest także Browar i Restauracja Sowiduch (ul. Konstytucji 3-go Maja 45A). Turyści często zaglądają do Chaty Karkonoskiej (ul. Wolna 4) i U Musa (ul. Parkowa 1).

Dobrze wiedzieć

Wyprawę na trasy rowerowe w Karpaczu warto zaplanować przy sprzyjającej pogodzie. Ciepła wiosna, lato i jesień to dobry czas, aby zdobyć Przełęcz Okraj.

Praktyczne wskazówki

Trasy rowerowe Dolnego Śląska są niezwykle malownicze. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą aparatu fotograficznego. Poza tym, w Karpaczu atrakcje są niemal co krok. Warto zrobić zdjęcia na pamiątkę.

Do bagażu zapakuj apteczkę z podstawowymi lekami oraz podręczny zestaw naprawczy i pompkę. Nie zapomnij o kasku. Zawsze gwarantuje bezpieczną jazdę, a w przypadku górskich wypraw jest więcej niż obowiązkowy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa maratonu Ultra Sudety Gravel Race
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 7 dni
Dystans 514 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 10%, Szuter 85%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Mietków – Tąpadła, czyli 125 kilometrów przez Dolny Śląsk
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Karkonoska pętla dla zaawansowanych
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 138 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?