Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa maratonu Ultra Sudety Gravel Race

Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 7 dni
Dystans 514 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 10%, Szuter 85%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Ultra Sudety Gravel Race to maraton rowerowy odbywający się w wymagającym terenie. Do przebycia jest 514 km, a czas na pokonanie tego dystansu wynosi 85 godzin. To nie lada wyzwanie, ale sprostanie mu przynosi ogromną satysfakcję. Bardzo istotny jest fakt, że do przejechania trasy nie jest konieczny rower gravelowy. Doskonale sprawdzi się także zwykły hardtail MTB. Maraton to doskonały sposób, aby sprawdzić siebie, a przy tym zwiedzić naprawdę urokliwy region Polski.  

Ścieżka w lesie usłana korzeniami i kamieniamiGóry Sowie pełne są bujnej roślinności

Mapa i ślad GPX

Wyścig odbywa się w przeważającej części przy granicy z Czechami. To świetna okazja, aby zwiedzić naprawdę piękne rejony, pełne zapierających dech w piersiach widoków i ciekawych atrakcji turystycznych. Dla osób, które po zawodach będą chciały pokonać ten odcinek raz jeszcze – tym razem w celach czysto krajoznawczych, a także dla rowerzystów nie czujących się na siłach, aby wziąć udział w maratonie, przygotowaliśmy opis drogi z wybranymi, dostępnymi na niej atrakcjami. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to łatwy szlak – mimo dobrej nawierzchni obfituje w podjazdy, co wystawia na próbę naszą kondycję. Takie trasy rowerowe zostają w pamięci na całe życie.

Ultra Sudety Gravel Race - opis trasy

Trasa ma swój początek w Polanicy Zdroju, stanowi pętlę, więc meta znajduje się w tym samym mieście. Droga wiedzie nas przez piękny i robiący spore wrażenie Park Narodowy Gór Stołowych. Można zahaczyć o Szczeliniec Wielki. Są tam do obejrzenia niesamowite formacje skalne, a ze szczytu góry rozciąga się naprawdę atrakcyjny widok. Stamtąd należy kierować się w stronę Kudowy Zdroju. Tuż przed miasteczkiem droga skręca, warto jednak nadłożyć dodatkowe kilometry i zwiedzić tę uzdrowiskową miejscowość.

Widok na las, zielone wybrzeże i jezioroGóry Stołowe pełne są urokliwych miejsc, w których można obcować z naturą

Przejeżdżamy przez wsie Jerzykowice Wielkie, Leśna oraz Ludowe i docieramy do Duszników Zdroju. Znajduje się tam Muzeum Papiernictwa, w którym dowiemy się, jak powstawał papier. Stąd poruszamy się w kierunku południowym, cały czas wzdłuż granicy z Czechami.

Dojeżdżamy do Międzylesia, a po nim mijamy Pisary i Jodłów. Teraz przyjdzie czas na prawdziwe wyzwanie. Docieramy do najwyżej położonego punktu na trasie, czyli okolic Masywu Śnieżnika. Czekają nas tam wysokie podjazdy. Warto jednak stawić im czoło, ponieważ szlaki w tym rejonie są naprawdę piękne i pełne niesamowitych widoków.

Droga w lesie usłana głazami i korzeniamiMasyw Śnieżnika poza trasą wyścigu może sprawiać problemy

Następnie kierujemy się w stronę Rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. Poruszając się wzdłuż niego, skręcamy na południe, by po jakimś czasie znowu odbić na północ. Ciekawym punktem na drodze będzie niewątpliwie Przełęcz Staromorawska. To bardzo urokliwe miejsce, w którym warto zrobić sobie postój. Dalej jedziemy wzdłuż rzeki Morawki. Po drodze będzie można jeszcze odpocząć, korzystając z wiaty turystycznej Nowa Morawa. Stąd kierujemy się w stronę Rezerwatu przyrody Puszcza Śnieżnej Białki.

Przez cały czas jadąc niedaleko granicy z Czechami, mijamy Nowy Gierałtów i ruszamy w kierunku Lądku Zdroju. To chętnie odwiedzane miasto, które warto zwiedzić. Stanowi ono też dobry punkt postojowy, w którym można przenocować.

Dalej droga wiedzie przez Lutynię, gdzie przejeżdżamy malowniczy wąwóz skalny, obok którego przepływa strumień Lutny Potok. Od tego miejsca powoli zaczniemy oddalać się od granicy z Czechami, a szlak będzie prowadził w kierunku Srebrnej Góry. To bardzo ciekawe miejsce, ponieważ znajduje się tam XVIII-wieczna twierdza. Piękne położenie i okazałe rozmiary sprawiają, że jest to jeden z najbardziej unikatowych zabytków militarnych w naszym kraju.

Kolejnym ciekawym regionem, przez który będziemy przejeżdżać, jest Park Krajobrazowy Gór Sowich. To teren pełen wspaniałych widoków. Odczujemy tam bliski kontakt z naturą i odetchniemy świeżym powietrzem.

Górska ścieżka pośród drzewPrzejazd przez Góry Sowie dostarcza niezapomnianych wrażeń

Jadąc dalej przez miejscowości Glinno oraz Lubachów, docieramy do następnej atrakcji. Jest nią Zamek Grodno. To niezwykły obiekt i warto poświęcić trochę czasu na jego zwiedzenie. Jak każde zamczysko, także i to ma swoje legendy, wśród których pojawia się oczywiście biała dama.

Na trasie czeka na nas jeszcze jeden cud architektury. Jest to Zamek Książ – jeden z najpiękniejszych obiektów historycznych w Polsce. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić, wiele osób przybywa na południe kraju głównie w celu zobaczenia tego budynku. Warto także udać się do położonych nieopodal ruin zamku Stary Książ.

Widok na drzewa i zamek KsiążZamek Książ to jeden z najpiękniejszych zabytków w Polsce

Dalej kierujemy się w stronę miejscowości Kamienna Góra. Następnie mijamy Szarocin, Starą Białkę i Paprotki. W ten sposób docieramy do Jeziora Bukówka. Tam będziemy mieli okazję przeprawić się przez zaporę wodną, z której rozciąga się ładny widok na akwen.

Następnie, mijając Uniemyśl, przejeżdżamy w pobliżu Łącznej. Warto zboczyć trochę z trasy i zwiedzić znajdujące się tam ZOO „Świat Lemura”. Można w nim zobaczyć egzotyczne zwierzęta, takie jak np. tygrysy, kangury, surykatki, antylopy, wilki polarne oraz oczywiście lemury. To miłe miejsce na dłuższy odpoczynek.

Nasza trasa powoli dobiega końca, ruszamy więc w kierunku Polanicy Zdroju, po drodze mijając Miroszów, gdzie znajduje się wieża widokowa. Przejeżdżamy też przez kilka przełęczy i pobliskich miejscowości. Warto zatrzymać się jeszcze w Ratnie Dolnym. Są tam ruiny zamku.

Trudności na trasie

 • Zła nawierzchnia po deszczu
 • Brak sklepów na trasie
 • Brak źródeł wody pitnej

Dojazd do trasy

Trasa rozpoczyna się i kończy w Polanicy Zdroju. To miasto dobrze skomunikowane, nie będzie więc problemu z dojazdem. Można się do niego dostać pociągiem, autokarem lub samochodem. Trzeba jednak mieć na względzie, że w przypadku dojazdu autem musimy zadbać o miejsce postojowe na cały czas przejazdu trasy, a zajmie on przynajmniej 3-4 dni. Oznacza to zatem dodatkowe koszty, ponieważ zostawiając pojazd na tak długi czas, lepiej zdecydować się na parking strzeżony.

Atrakcje na trasie

 • Park Narodowy Gór Stołowych
 • Szczeliniec Wielki
 • Duszniki zdrój – Muzeum Papiernictwa – ceny biletów na głównej trasie: 22 zł – normalny, 17 zł - ulgowy
 • Masyw Śnieżnika
 • Rezerwat Przyrody Puszcza Śnieżnej Białki
 • Twierdza w Srebrnej Górze – ceny biletów: 25 zł – normalny, 17 zł - ulgowy
 • Park Krajobrazowy Gór Sowich
 • Zamek Grodno – ceny biletów: 20 zł – normalny, 15 zł - ulgowy
 • Zamek Książ – ceny biletów w podstawowym wariancie: 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy
 • Zapora przy jeziorze Bukówka
 • ZOO „Świat Lemura” w Łącznej – ceny biletów: 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy
 • Ruiny Zamku w Ratnie Dolnym

*Ceny biletów mogą ulec zmianie

Noclegi lub miejsca postojowe

Na trasie jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać i przenocować. Noclegi da się zorganizować we wszystkich większych miejscowościach. W Dusznikach Zdroju możemy ulokować się w „Willi na Wzgórzu Wandy” lub na Campingu nr 227 „Agrocamp”. W Międzylesiu dostępne jest Gospodarstwo Agroturystyczne „Kuźnia”, a we wcześniej mijanym miasteczku Kamieńczyk czeka na nas „Ranczo Kamieńczyk” czy „Siedlisko Ciszy” – Agroturystyka Kotlina Kłodzka. Miejsca do spania znajdziemy też w Bielicach, są tam takie obiekty jak „Chata Trapera” – gospodarstwo agroturystyczne, „Chata Cyborga” czy „Dom na Skale”. Dużo pensjonatów znajdziemy także w Nowym Gierałtowie. Okazałą bazą hotelową poszczycić się może Lądek Zdrój. Znajdziemy tam hotele „Trojan”, „Alhambra”, „Osadę Sudecką i wiele innych. Przenocować możemy też w miejscowości Bardo w „Willi Ina Noclegi” czy „Hotelu Bardo”. W okolicach Zamku Książ najwięcej lokalizacji noclegowych znajdziemy w Wałbrzychu. Najbliżej położonymi trasy są „Hotel Maria” oraz „Dworek Adamski”. W dalszej części szlaku miejsca do spania są np. w Kamiennej Górze. Chętnie przyjmą nas lokale takie jak „Zajazd Zachęta” czy „Zacisze”.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Hotel Impresjaul. Zielona 19
57-340 Duszniki-Zdrój
+48 748-669-595
okokokok
Villa Alina Medical&SPAul. Matuszewskiego 10
57-320 Polanica-Zdrój
+48 748 667 090
okokokok
Villa Polanicaul. Matuszewskiego 8
57-320 Polanica-Zdrój
+48 606 797 979
okokokok
Hotel Srebrna Góraul. Krótka 1
57-215 Srebrna Góra
+48 74 818 04 34
okokokok
 Bukowa Chata ul. Świętojańska 31
57-450 Jugów
+48 74 871 84 44
okokokok
Chata Cyborgaul. Bielice 2
57-550 Stronie Śląskie
+48 74 814 14 22
okokokok
Cichy Zakątekul. T. Kościuszki 112 C
57-350 Kudowa-Zdrój
+48 505 720 041
okokokok

Gdzie zjeść

Trasa maratonu rowerowego Ultra Sudety Gravel Race wiedzie głównie przez szlaki górskie i leśne, więc koniecznie należy zabrać ze sobą prowiant zawierający wystarczającą ilość wody i jedzenia. Długie podjazdy są naprawdę męczące, więc organizm będzie potrzebował dodatkowych kalorii.

Na drodze znajdziemy jednak wiele miejscowości, w których będzie okazja na zjedzenie ciepłego i smacznego posiłku. W Dusznikach Zdroju można ugościć się w Restauracji „Eden”. Fanów włoskich przysmaków z pewnością ucieszy położona nieopodal pizzeria „Presto”. Pizzę zjemy także w „Małej Toskanii” w Zalesiu. Bardzo dużo lokali gastronomicznych zlokalizowanych jest w Lądku Zdroju. Fanów tradycyjnych, polskich dań z pewnością zadowoli menu serwowane w „Polskiej Chacie”. W Wałbrzychu natomiast będzie okazja zakosztować domowych pierogów w „Pierogowej Chacie”.

Dobrze wiedzieć

Większość trasy prowadzi przez drogi szutrowe i leśne. Zdarzają się jednak wymagające odcinki. Należy też mieć na względzie warunki atmosferyczne. Ulewne deszcze mogą znacznie utrudnić przejazd w niektórych lokalizacjach, zwłaszcza w rejonach typowo górskich, takich jak na przykład Masyw Śnieżnika.

Praktyczne wskazówki

Przed wyruszeniem w drogę należy zadbać, aby rower był w idealnym stanie. Powinien zostać wyczyszczony, nasmarowany, a wszystkie płyny eksploatacyjne uzupełnione. Koniecznie sprawdź działanie hamulców. Trzeba się także upewnić, że nasz ekwipunek zawiera wszystkie, niezbędne elementy. Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w kask. Tereny górskie, przez które wiedzie trasa, pełne są skał i kamieni, dlatego głowa musi być naprawdę dobrze zabezpieczona. Pamiętajmy o ciepłej i wiatro- oraz wodoodpornej odzieży, a także pompce, zestawie naprawczym i zapasowych dętkach! Bardzo istotny jest też przemyślany prowiant. Konieczne jest zabranie dużej ilości płynów. Warto też postawić na przekąski lekkie, ale bardzo kaloryczne, które uzupełnią szybko spalane kalorie. Nie zapomnijmy też pokrowców chroniących bagaż przed ulewnymi deszczami. Ważne jest również dobre oświetlenie, dzięki któremu będziemy w stanie bezpiecznie poruszać się po zmroku. Elementem niezbędnym w naszym ekwipunku jest także telefon, najlepiej z nawigacją oraz powerbank.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Karkonoska pętla dla zaawansowanych
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 138 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz-Podgórzyn – satysfakcjonujący trening w Karkonoszach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Wilcza Pętla – czyli niezapomniany szlak po malowniczych Górach Bardzkich
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 30,5 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?