Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Karkonoska pętla dla zaawansowanych

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 138 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Michał Paluta

Autor trasy

Michał Paluta

ur. w 1995 r. polski kolarz szosowy, medalista Mistrzostw Polski. Wychowanek klubu LKS POM Strzelce Krajeńskie.

Przez Karkonosze wiedzie wiele szlaków o różnym poziomie zaawansowania. Górska pętla Michała Paluty to opcja dla profesjonalistów. Najtrudniejsze podjazdy w regionie i wysokie stopnie nachylenia to kwintesencja tej trasy.


Mapa i ślad GPX

Górska pętla dla zaawansowanych  – opis trasy

Karkonosze są jednym z popularnych kierunków wśród miłośników jazdy na rowerze. Górska pętla dla zaawansowanych została przygotowana przez Michała Palutę z myślą o profesjonalnych kolarzach. Na blisko 140-kilometrowy trening musimy przeznaczyć około 6 godzin. Ruszamy ze Szklarskiej Poręby w stronę Piechowic. Dalej mijamy Karpacz, Kowary i Podgórzyn. Na trasie najlepiej kierować się zamieszczonym śladem GPX.

Widok na KarpaczKarpacz dostarcza niezapomnianych widoków.

Droga wiedzie przez najtrudniejsze podjazdy w regionie. Odcinek od Przesieki pod Przełęcz przy schronisku PTTK „Odrodzenie”  można bezpiecznie pokonać wyłącznie latem. Należy zachować najwyższą ostrożność. Nachylenie terenu na odcinku 4,5 km wynosi aż 13%. Ponadto tuż przy samej czeskiej granicy zjazd jest bardzo trudny - łatwo o wypadek ze względu na słabej jakości nawierzchnię. W tym miejscu warto zwolnić. Chociaż trasa jest wybitnie trudna, warto podjąć ryzyko. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze po polskiej i czeskiej stronie granicy. 

Drugi etap trasy, znajdujący się na odcinku od Kowar, biegnie tak zwaną Drogą Głodu. Odcinek ten jest jednocześnie częścią czasówki podczas wyścigu Bałtyk-Karkonosze Tour.

Dojazd do trasy

Ta szosowa trasa rowerowa biegnie przez miejscowości popularne turystycznie. Dzięki dobremu połączeniu kolejowemu dojedziesz do Karpacza, Szklarskiej Poręby i Piechowic. Wybierając się na trasę w czasie wakacji, dobrze z wyprzedzeniem kupić bilety, gdyż połączenia mogą być bardzo oblegane. Bez wątpienia najwygodniejszym sposobem dotarcia do punktu startu będzie podróż autem.

Atrakcje na trasie

Górska pętla to przede wszystkim kontakt z naturą. Na tej trasie rowerowej największe atrakcje stanowią miejsca, w których przyroda pokazuje swoje piękno. Wyjątkowym miejscem jest Schronisko PTTK “Odrodzenie” ulokowane w pobliżu Przełęczy Karkonoskiej. To punkt, z którego prowadzi wiele popularnych szlaków turystycznych. Na wysokości 1236 m n.p.m. możesz odpocząć w klimatycznym miejscu, zjeść regionalne potrawy i przenocować.

Innym wartym uwagi obszarem mijanym na trasie jest zamknięta dla ruchu samochodowego Droga Sudecka. To szosa, której budowę rozpoczęto tuż przed II Wojną Światową, a następnie kontynuowana była pod nazistowskim nadzorem. W idei miała łączyć Sudety po polskiej i czeskiej stronie. Pierwotnie zakładano, że będzie służyła turystom. Istnieje hipoteza, że planowano wykorzystywać ją także do celów militarnych. Plan stworzenia ogromnej Drogi Sudeckiej nigdy nie został zrealizowany. Powstał jedynie odcinek łączący Podgórzyn z Borowicami. W Borowicach, w lesie nad Przysieką, znajduje się cmentarz upamiętniający pracujących przy budowie jeńców wojennych.

Dramatyczna historia wiąże się także z biegnącą przez Przełęcz Kowarską Drogą Głodu. Przebiega ona w miejscu, gdzie rozpoczyna się czasówka pod Przełęcz Okraj. W latach 50. region spotkała fala nieszczęść. Powtarzające się przez kilka lat klęski nieurodzaju oraz upadek tkactwa sprawiły, że miejscowa ludność głodowała. Nastroje społeczne doprowadziły do zamieszek. Gdy ucichły, władze pruskie postanowiły zatrudnić mieszkańców Kowar i okolic do budowy dróg. Robotnicy otrzymywali dniówkę w wysokości 60 fenigów oraz bochenka chleba. Tak powstała asfaltowa nawierzchnia łącząca Kowary z Kamienną Górą. Nowa trasa wpłynęła na zwiększenie znaczenia Przełęczy Kowarskiej.

Poza główną trasą, w mijanych miejscowościach kwitnie turystyka. W Karpaczu warto zobaczyć przede wszystkim przeniesioną tu z samej Norwegii Świątynię Wang (ul. Na Śnieżkę 8). Imponujący obiekt jest jednym z bardziej interesujących budynków w regionie. Co ciekawe, powstał bez użycia ani jednego gwoździa. Innym niezwykle ciekawym miejscu jest Muzeum Interaktywne Karkonoskie Tajemnice (ul. Mickiewicza 11). W cenie 21 zł za bilet normalny, poznasz przedstawioną w nowoczesnej formie historię gór i najciekawsze legendy. Miejsce zostało określone mianem jednego z nowych 7 cudów Polski.

Widok na Krucze Skały w Szklarskiej Porębie.

Szklarska Poręba słynie z imponujących Kruczych Skał. Stworzone przez naturę wspaniałe, około 30-metrowe, kamienne baszty zobaczysz w okolicy prawego brzegu rzeki Kamienna. Na miejscu znajduje się punkt widokowy, z którego można obserwować wspaniałą panoramę Gór Izerskich oraz miasteczko.

Również w Kowarach atrakcje są na wyciągnięcie ręki. Miłośnicy natury z przyjemnością będą spacerować po Rudawskim Parku Krajobrazowym. Interesującym miejscem jest Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zobaczysz tu najwspanialsze zakątki regionu - starówki, pałace i klasztory. Bilet normalny kosztuje 28,50 zł.

Noclegi lub miejsca postojowe

W Karkonoszach noclegi warto zorganizować z wyprzedzeniem. W regionie znajduje się bogata baza noclegowa, jednak z roku na rok turystów przybywa. Hotele, hostele, wille, pensjonaty czy kwatery prywatne znajdziesz w każdym większym mieście. Wśród najbardziej polecanych miejscowości są Szklarska Poręba, Piechowice, Karpacz, Kowary oraz Podgórzyn.

W Kowarach świetnym miejscem noclegowym jest obiekt Śnieżka Exclusive. Do dyspozycji gości poza pomieszczeniem technicznym do przechowywania sprzętu są także zestawy naprawcze oraz myjki do rowerów. Dodatkowo w apartamentach znajdują się suszarki na buty, które z pewnością posłużą, gdy rowerzystów zaskoczy deszcz. To, o której godzinie przyjedzie się do obiektu zależne jest tylko i wyłącznie od gości, ponieważ do każdego apartamentu przypisany jest kod dostępu do drzwi, dzięki czemu zameldowanie odbywa się indywidualnie i nie ma ściśle określonych godzin. W Szklarskiej Porębie natomiast obiektem, w którym rowerzyści mogą liczyć na komfortowy wypoczynek po całym dniu jazdy, jest pensjonat Orla Skała. Obiekt położony jest w spokojnej okolicy, między drzewami, a do dyspozycji gości jest zadbany ogród. Gdy jednak pogoda nie dopisze, można zrelaksować się w strefie SPA. 

Rowerzyści bardzo często wybierają też kameralne miejsca, zlokalizowane w dogodnych punktach wypadowych. Bardzo popularne są Szkolne Schronisko Młodzieżowe Liczyrzepa w Karpaczu oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Wojtek” w Szklarskiej Porębie. Plusem jest niewątpliwie niska cena noclegu.

Miłośnicy odpoczynku wśród górskich szczytów mają możliwość przenocować w schroniskach. Wyróżnia je niesamowity klimat oraz wspaniałe okoliczności przyrody. W Karkonoszach noclegi znajdziesz m.in. na Przełęczy Okraj, w Domu Śląskim, Samotni, w Strzesze Akademickiej, Schronisku nad Łomniczanką, Szrenicy, Kochanówce,  Pod Łabskim Szczytem, w Odrodzeniu i Kamieńczyku.

Karkonoskie panoramy można podziwiać także wybierając nocleg pod gołym niebem. W pobliżu Karpacza, w miejscowości Miłków, znajduje się pole namiotowe. Szklarska Poręba jest słynna wśród miłośników campingów. Znajdziesz tu aż 4: Camping u Wodza pod mostem, Nad rozkosznym stawem, Kemping pod ponurą małpą oraz u Rumcajsa.

Hotel Pałac Pakoszów również jest bardzo ciekawą opcją na nocleg.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Śnieżka Exclusive Apartamentyul. Widokowa 4
58-530 Kowary
+48 884 871 800
okoknook
Orla Skałaul. Orla Skała 2
58-580 Szklarska Poręba
+48 75 717 34 02
okokokok


Gdzie zjeść

Nie bez przyczyny region odwiedzają tłumy turystów. To miejsce, które słynie nie tylko ze wspaniałych widoków, ale także z fantastycznej, regionalnej kuchni. Dobrych knajp jest na tyle dużo, że możesz wybierać wśród wielu polecanych pozycji. W Szklarskiej Porębie na lokalne specjały wybierz się do Restauracji u Hochoła, Karczmy Karkonoskiej lub Michałowej Gospody. W świetnych restauracjach możesz także przebierać w Karpaczu. Pohulanka, Sowiduch, Dwór Liczyrzepy czy U Musa to jedne z najczęściej polecanych miejsc. W każdym z tych miast z powodzeniem znajdziesz też popularne pizzerie czy bary z szybkim jedzeniem.

Dobrze wiedzieć

Górska pętla dla zaawansowanych zaproponowana przez Michała Palutę to jedna z trudniejszych tras rowerowych szosowych. Z tego względu warto wybierać się na nią jedynie dobrze przygotowanym, w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Najlepszą porą roku na zaplanowanie wyjazdu jest bez wątpienia lato.

Praktyczne wskazówki

Trasa rowerowa w okolicach Karpacza i Szklarskiej Poręby jest niewątpliwie bardzo wymagająca. Część szlaku biegnie przez tereny leśne, więc należy zabrać dużą ilość prowiantu oraz wody. Postoje na uzupełnienie wody w miejscowych sklepach będą konieczne. W większych miastach znajdują się liczne restauracje, sklepy oraz kawiarnie.

Jeżeli nie zarezerwowaliśmy wcześniej miejsca noclegowego i chcemy znaleźć bazę spontanicznie, warto zabrać ze sobą namiot. W przypadku braku miejsc w pensjonatach, będzie to dobra alternatywa.

Kilkudniowy pobyt w Karkonoszach to wspaniała możliwość na treningi wśród górskich krajobrazów. Warto zabrać ze sobą dowód osobisty, aby bezpiecznie jeździć także po pobliskiej czeskiej części tego pasma Sudetów.

Obowiązkowym wyposażeniem na wszystkie trasy rowerowe jest oczywiście kask. Spakuj także apteczkę oraz podstawowe narzędzia naprawcze.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa Mietków – Tąpadła, czyli 125 kilometrów przez Dolny Śląsk
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz i Przełęcz Okraj
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?