Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Bielizna termoaktywna – jaką wybrać i jak o nią dbać?

Data aktualizacji: 04-05-2023

Na efektywność treningu na rowerze wpływ ma wiele czynników, jednym z nich są warunki atmosferyczne. Aby zapewnić sobie komfort podczas aktywności fizycznej, warto zadbać o dobrej jakości odzież bazową, czyli bieliznę termoaktywną. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru i jak ją pielęgnować, aby służyła przez długi czas. 

kolarz na rowerzeWarstwa bazowa ma istotny wpływ na komfort jazdy bez względu na aurę / fot. Eyen

 Odzież termiczna a termoaktywna

Wiele osób, które poszukuje odzieży sportowej, nie zdaje sobie sprawy, czym różni się określenie „odzież termiczna” od „odzież termoaktywna”. Wbrew pozorom nie są to synonimy:

  • Odzież termoaktywna (reagująca na ciepło) – ma zapewniać komfort podczas wysiłku fizycznego bez względu na panującą temperaturę. Do tej grupy zaliczymy zarówno potówki kolarskie, które sprawdzają się podczas jazdy w upale, jak i podkoszulki z długim rękawem przeznaczone na sezon jesienno-zimowy. Podstawą jej działania jest transport wilgoci na zewnątrz, umożliwiający utrzymanie właściwej temperatury ciała. 
  • Odzież termiczna – odzież termiczna ma za zadanie ochronić użytkownika przed chłodem i wiatrem oraz dogrzać ciało. Sprawdza się np. na rowerze zimą.  

Innymi słowy, i jeden, i drugi rodzaj odzieży sprawdzi się podczas aktywności fizycznej. Warto mieć jednak na uwadze, że modele określone mianem termicznych grzeją, a termoaktywne mogą to robić, ale nie muszą. 

 Co daje koszulka termoaktywna? Czyli skład ma znaczenie!

Aby odzież termoaktywna spełniała swoją funkcję, musi zostać uszyta z wysokiej jakości materiałów, o właściwościach dostosowanych do potrzeb osób aktywnych fizycznie. W tej kategorii zdecydowanie nie spotkamy produktów wykonanych z bawełny. Sprawdza się ona co dzień, jednak podczas treningów nie zapewnia oczekiwanego komfortu – szybko przemaka i stosunkowo wolno wysycha. I podobnie, chociaż w przypadku odzieży casualowej poliamid i poliester nie cieszą się najlepszą sławą, są uznawane za niezastąpione w segmencie ubrań sportowych. Wysokiej jakości tworzywa sztuczne zapewniają:

  • dobrą oddychalność,
  • szybkie wysychanie,
  • izolację przed wiatrem i deszczem w chłodne dni.

Poliester jest zdecydowanie tańszy i lżejszy, jednocześnie może być skutecznie łączony z innymi materiałami, dzięki czemu zwiększa się jego funkcjonalność. Droższy poliamid natomiast skuteczniej odprowadza wilgoć, cechuje go lepsza rozciągliwość oraz mniej się mechaci. Za jego największą wadę uznaje się małą łączliwość z innymi materiałami, dlatego producenci mieszają go z poliestrem, co pozwala na opracowanie produktu o wysokiej funkcjonalności. 

 Dodatek elastanu do bielizny termoaktywnej

Często pojawiają się pytania: czy bielizna termoaktywna musi być obcisła? Odpowiedź brzmi tak. Odzież tego typu powinna przylegać do ciała, jednak nie może uwierać. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jej skutecznym działaniem. Z tego względu również producenci wzbogacają materiały o dodatek rozciągliwego elastanu.

 Bielizna termoaktywna z naturalnych włókien

Jednym z materiałów, które w ostatnich latach cieszą się największą popularnością jest wełna merino, pozyskiwana z delikatnego runa owiec merynosów. Łączy w sobie najbardziej pożądane cechy wełny owczej i tkanin syntetycznych. Doskonale sprawdza się zarówno w ciepłe dni, jak i podczas jazdy w zimę. Co ważne, jest przyjemna dla skóry – nie „gryzie” tak, jak jej inne odpowiedniki. Dobrym przykładem jest kolekcja odzieży Endura BaaBaa. 

Innym, od lat stosowanym tworzywem jest włókno bambusa. Cieszy się dużą popularnością ze względu na właściwości antybakteryjne. Należy podkreślić, że tkanina o nie wzbogacona ma lepsze właściwości termoregulacyjne oraz zapewnia wyższy stopień ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Zarówno bambus, jak i wełna merino uznawane są za materiały hipoalergiczne. 

 Jaką bieliznę termoaktywną wybrać? Przegląd najlepszych rozwiązań!

Wydawać by się mogło, że ta kategoria odzieży jest dość wąska. Nic bardziej mylnego. Warstwę bazową – w zależności od sezonu – mogą stanowić następujące elementy odzieży:

  • Bokserki rowerowe – podstawowy element garderoby, najczęściej wyposażony o wkładkę, dlatego przeznaczone dla rowerzystów jeżdżących w luźnych szortach. Najwyższy poziom komfortu zapewnią modele pozbawione szwów, które minimalizują ryzyko podrażnień. Modele dostępne są w wersjach dostosowanych do różnych pór roku.
  • Spodnie termoaktywne długie – najczęściej stosowane zimą oraz w chłodne wiosenne lub jesienne dni. Grubsze modele zapewniają oczekiwany poziom komfortu termicznego. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na model z wkładką lub bez niej. 
  • Koszulki termoaktywne – występują w wersjach z krótkim lub długim rękawem. Te drugie zwykle wykazują również właściwości termiczne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas zimowych treningów. 
  • Potówki kolarskie – rodzaj bardzo cienkiej i lekkiej koszulki. Bardzo często szyte są z przewiewnej siateczki. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci od ciała w upalne dni. 
  • Skarpetki – idealnie dopasowują się do stopy, dzięki czemu skutecznie odprowadzają pot, zapewniając wysoki poziom wygody, nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Wersje zimowe odpowiadają także za komfort termiczny. 


bielizna kompresyjna compressportOdzież kompresyjna to wyjątkowy rodzaj odzieży termoaktywnej. / fot. Compressport


 Jak nosić bieliznę termoaktywną?

Zdecydowana większość kolarzy dostrzega zalety warstwowego ubierania się na treningi. Zakładanie odzieży „na cebulkę” pozwala uniknąć zarówno przegrzania, jak i wyziębienia organizmu. Bielizna termoaktywna będzie w tym przypadku idealną warstwą bazową, czyli zakładaną bezpośrednio na gołe ciało. 

W sezonie letnim, gdy podczas treningu pocimy się szczególnie dużo, potówka stanowi funkcjonalną bazę, ponieważ pozwoli skutecznie odprowadzić wilgoć od ciała, a jej konstrukcja pozwoli na swobodny przepływ powietrza. W sezonie przejściowym, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach 10-20⁰C idealnie sprawdzi się nieco grubsza koszulka termoaktywna. Kolarze, którzy decydują się na jazdę w chłodniejsze dni, powinni wybierać elementy odzieży z warstwą grzewczą. Warto zdecydować się nie tylko na koszulkę z długim rękawem, ale także spodnie termo, które zakładamy pod klasyczne spodenki z wkładką.

Jesteś na etapie kompletowania odzieży kolarskiej? Sprawdź nasze artykuły:

Jak ubrać się na rower wiosną? Jak ubrać się na rower jesienią?

 Pranie bielizny termoaktywnej

Odpowiednia pielęgnacja bielizny termoaktywnej jest kluczowa, aby przez długi czas cieszyć się jej właściwościami. Warto zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta. Zazwyczaj rekomenduje się pranie ręczne bądź wybór delikatnych programów w pralce automatycznej w temperaturze nieprzekraczającej 30⁰C. 

Tego typu odzieży nie suszymy w suszarce bębnowej. Wysokie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na ograniczenie funkcji odprowadzania wilgoci oraz zmniejszenie właściwości termicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ubrań do wyschnięcia w przewiewnym, zaciemnionym miejscu. 

Bielizna termoaktywna nie powinna być prana z klasycznymi ubraniami w zwykłych środkach czyszczących. Należy także zrezygnować ze stosowania płynów do płukania. Formuła tego typu produktów może być zbyt inwazyjna i negatywnie wpłynąć na oddychalność odzieży. Zalecane jest stosowanie produktów delikatnych, o składzie dostosowanym do potrzeb wykorzystanych tkanin. Dobrym wyborem będą środki piorące dedykowane do konserwacji bielizny technicznej. Do grona chętnie polecanych produktów należą ASSOS Active Wear Cleanser czy NIKWAX Base Wash. 

Jeżeli korzystasz z odzieży, w której składzie znajduje się wełna merino, pamiętaj o tym, że wymaga szczególnej pielęgnacji i wyboru odpowiednich substancji czyszczących, jak NIKWAX Wool Wash.


 Najlepsza bielizna termoaktywna

Wybór produktów tego typu jest naprawdę duży. Jeżeli szukasz modeli wyróżniających się naprawdę wysoką jakością, zdecyduj się na markę specjalizującą się w produkcji odzieży kolarskiej lub ogólnosportowej. Dobrym wyborem będą m.in. Endura, Craft, Assos, Castelli, Silvini, Viking czy Compressport. Jedną z najczęściej polecanych polskich firm jest Brubeck, której produkty cieszą się olbrzymią popularnością wśród kolarzy. 

 Jaka bielizna na rower latem?

Latem komfort podczas jazdy znacząco podnosi dobrej jakości potówka kolarska. Dobrym wyborem na początek będzie Eyen Rhythm. To szybkoschnący, oddychający element odzieży, który dobrze dopasowuje się do użytkownika. Jednocześnie jego dużym atutem jest przystępna cena. Ciekawym wybór stanowi także Eyen Gain. W składzie tego modelu znajdziemy elastoolefinę odpowiadającą za perfekcyjne przyleganie do ciała i wysoką odporność na rozciąganie.

Najbardziej wymagający kolarze docenią właściwości produktów z serii Castelli Pro Mesh. Potówki występują w dwóch wersjach: bez rękawów oraz z krótkim rękawem. Specjalna siateczkowa tkanina 3D gwarantuje perfekcyjne odprowadzanie wilgoci, a płaskie szwy zapewniają komfort, gdy będą noszone pod innymi elementami odzieży.


 Bielizna termoaktywna na wiosnę i jesień

Ważne jest dobre przygotowanie się do jazdy w okresie przejściowym. To pora roku, w której szczególnie jesteśmy narażeni na zmienność. Wiosną oraz jesienią znajdziemy w kolarskiej garderobie zarówno elementy ubioru stosowane zimą, jak i latem. Warto jednak zbogacić ją również o rozwiązania idealnie dopasowane do pory przejściowej. 

Ciekawą propozycją na miesiące przejściowe są Endura Transloft SS, której konstrukcja znacznie różni się od klasycznych modeli. Na jej plecach umiejscowiono cienką, a zarazem bardzo przewiewną siatkę pozwalającą odprowadzać nadmiar ciepła na zewnątrz. Pozostałe elementy uszyto z materiału Primaloft Energy, gwarantującego izolację termiczną i oczekiwany poziom oddychalności. Krój z przedłużonym tyłem oraz rękawami skierowanymi do przodu dostosowany został do pozycji zajmowanej podczas dynamicznej jazdy. 

Jeśli poszukujesz ubrania z wełną merino, to Silvini Soana będzie doskonałym wyborem. Skutecznie chroni przed wychłodzeniem, pozwala skórze oddychać, a membrana W-proof z softshell chroni przed przemakaniem oraz optymalizuje cyrkulację powietrza. 


 Ciepła bielizna termoaktywna na zimę?

Skuteczne odprowadzanie wilgoci, wysoki poziom oddychalności i komfort termiczny to właściwości, jakie zapewnia damski komplet bielizny termoaktywnej Viking Petra Bambo. Koszulka z długim rękawem i długie spodnie dobrze przylegają do ciała, a brak szwów pozwala uniknąć otarć. Elementy te zostały uszyte z poliamidu wzbogaconego o elastan i włókna bambusowe, dzięki czemu sprawdzi się również u osób o wrażliwej skórze.

Ciekawą propozycję dla mężczyzn stanowi natomiast bielizna z serii Fox Tecbase Fire. Miękka tkanina poliestrowa z dodatkiem elastycznego spandexu, szczotkowana od wewnątrz zapewnia komfort cieplny podczas ćwiczeń. Ubrania dobrze dopasowują się do ciała, ale nie ograniczają ruchów, dzięki czemu gwarantują komfort nawet podczas intensywnych aktywności. 

 Termoaktywna odzież kompresyjna

Warstwę bazową mogą stanowić także ubrania kompresyjne. Doskonały przykład stanowią spodnie i koszulki termoaktywne Compressport On/Off. Zostały zaprojektowane po to, aby zwiększyć wydajność kolarza podczas treningu. Sekretem ich działania jest zaawansowana technologicznie mikrofibra, na której powierzchni otwierają się i zamykają specjalne pęcherzyki odpowiedzialne za ucisk mięśni i utrzymanie ciepła. Produkt został zaprojektowany z uwzględnieniem mapowania ciała. 

Produkty dostępne w wersji męskiej: 

Produkty dostępne w wersji damskiej: