Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki rower na dalekie trasy będzie najlepszy?

Data aktualizacji: 05-10-2023

Marzenie o pokonywaniu dalekich dystansów jest w zasięgu niemal każdego rowerzysty, który cieszy się dobrą kondycją. Odpowiednio dobrany rower pozwala jeszcze bardziej przybliżyć się do osiągnięcia upragnionego celu. Na jaki model warto się zdecydować?

rower wyprawowy w lesieWybór odpowiedniego roweru na dalekie wyprawy jest kluczowy. / fot. Geosmina

Jaki rower na wyprawy wybrać?

Chociaż można starać się stworzyć ranking rowerów wyprawowych, to kategoria jest na tyle szeroka, że można pominąć sedno. Zdecydowanie najważniejszymi cechami takiego modelu są wygodna geometria i duża liczba punktów montażowych. W tym charakterze sprawdzają się różnorodne rodzaje rowerów – od szosówek endurance, przez gravele, trekkingi, po e-bike’i. Porównywanie ich między sobą nie ma sensu. Każdy powinien samemu ocenić, który będzie dla niego najbardziej komfortowy. Jednocześnie decydując się na zakup nowych dwóch kółek, warto mieć na względzie to, że niektóre części można w prosty sposób wymienić. Jakość kierownicy, owijki, gripów czy siodełka nie powinna zaważyć na podejmowanej decyzji.

Materiał ramy – na co zwracać uwagę?

Obecnie większość rowerów produkowana jest z aluminium, które stanowi uniwersalny wybór. To tworzywo sztywne, wytrzymałe i stosunkowo lekkie, które dobrze sprawdzi się podczas jazdy. Należy jednak podkreślić, że przenosi drgania, co może obniżyć komfort. Doskonale tłumi je stal, jednak rama z tego materiału bywa ciężka. Sprawdzi się osobom podróżującym na dalekich dystansach – również wybierających odległe destynacje, ponieważ jej naprawa jest najłatwiejsza. Można ją zespawać w niemal każdym miejscu na świecie. Alternatywę dla obu tworzyw stanowi włókno węglowe. Wyróżnia go najniższa masa i perfekcyjne tłumienie drgań, jednak za wysoką jakość trzeba dość dużo zapłacić.

Gniazda montażowe to konieczność

Nawet najbardziej zaawansowany technologicznie rower bez odpowiedniej liczby gniazd montażowych może okazać się bezużyteczny podczas długodystansowych przygód. Możliwość bezpiecznego zamontowania dodatkowego bagażu, w tym bidonów z wodą, powinna być cechą dla każdego, kto szuka dwóch kółek do wielodniodniowych przygód niezbędną.

Rowerzysta w lesie na MTBRower z gniazdami montażowymi ułatwia pakowanie bagażu.

Jaki rower na długie trasy? Szosa endurance!

Jeżeli zastanawiasz się, jaki rower na dalekie trasy będzie najlepszy, musisz przede wszystkim określić, po jakich drogach chcesz jeździć. Dopasowanie typu jednośladu do ukształtowania nawierzchni jest kluczowe, gdy poszukujemy nowego roweru. Jeżeli zwykle wybierasz się w podróż po asfaltach, to szosa endurance będzie idealnym wyborem. Ten rodzaj popularnej kolarzówki zapewnia wyższy poziom wygody niż klasyczne modele. Ich geometria pozwala na zajęcie nieco bardziej komfortowej pozycji, co przekłada się na możliwość wygodnego pokonania dłuższych dystansów.

Jedną z najbardziej przystępnych cenowo propozycji szos endurance stanowi Sensa Emilia Tiagra, która jak sama nazwa wskazuje, opiera swoje działanie na osprzęcie Shimano Tiagra. To solidny wybór dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z długimi dystansami. Bardziej zaawansowani entuzjaści długich wypraw mogą spróbować swoich sił na Lapierre Sensium 3.0. Bazuje on na napędzie z tej samej serii, a jego najważniejszym wyróżnikiem jest lekka rama z włókna węglowego. Najbardziej wymagający kolarze docenią natomiast wyprawowy Superior X-Road Team Issue SE. Ma on już nie tylko carbonową ramę, ale także widelec. A jego działanie opiera się na wysokiej jakości komponentach Shimano z serii Ultegra, GRX i 105, co jest gwarancją niezawodności.

Idealny rower na długie trasy – gravel

Masz w sobie sportowe zacięcie, ale potrzebujesz bardziej uniwersalnego roweru, który pozwoli Ci zboczyć z prostych asfaltów na nieokiełznane szutry? Zdecyduj się na gravela. To idealny rower wyprawowy, zapewniający znacznie wyższy komfort niż szosa. Świetnie sprawdza się zarówno podczas pokonywania dużych dystansów, jak i bikepackingu. Dobrze wyposażony gravel pozwala na nowo pokochać turystykę rowerową.

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z długimi trasami, chce kupić relatywnie tani rower, bazujący na dobrej jakości komponentach i pozwalający na komfortową jazdę. Korzystnym wyborem będzie wówczas Kross Esker 1.0. Rama z lekkiego aluminium stopu 6061, niezawodny napęd Shimano Claris i wytrzymałe opony WTB Riddler pozwalają na komfortową jazdę. Dysponując większym budżetem, możesz zainwestować w GHOST Asket EQ, dzięki czemu zyskasz carbonowy widelec, niezawodne w każdych warunkach hydrauliczne hamulce tarczowe czy opony dostosowane do pracy w systemie bezdętkowym Tubeless. Zależy Ci na maksymalnie wytrzymałej ramie? Zdecyduj się na Creme La Ruta Rando ze stali chromowo-molibdenowej. Dodatkowo oferuje bardzo dobrej jakości napęd Shimano 105, wytrzymałe opony i dwa bagażniki, które ułatwią przewożenie bagażu.

Gravel czy szosa endurance – co wybrać?


Klasyczny rower na długie wyprawy, czyli poczciwy trekking

Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań nie zawiodą się na rowerze trekkingowym. Wybierając tego typu model, masz pewność, że zajmiesz komfortową, lekko pochyloną pozycję, która jest przyjazna dla kręgosłupa. Większość tego typu modeli ma bogate wyposażenie fabryczne. Zwykle w zestawie otrzymasz oświetlenie, błotniki, bagażnik i podpórkę. Często dostaniesz także osłonę na łańcuch.

Podstawowym modelem sprawdzającym się na dłuższych odcinkach będzie Kellys Alpina Bke Eco T10. Napęd z szerokim zakresem przełożeń, bazujący na komponentach Shimano i dobrej jakości amortyzator to jego najważniejsze wyróżniki.

Nowoczesna odsłona kultowej Gazeli stanowi natomiast propozycję dla bardziej wymagających kolarzy. Romet Gazela 8 jest lekki i wytrzymały. Amortyzowany widelec o skoku 63 mm pozwoli na komfortowe przemierzanie nierówności, a niezawodne tarczowe hamulce hydrauliczne zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

Najbardziej wymagające osoby nie zawiodą się na R-Raymon TourRay 5.0 Lady. To rower damski na długie wyprawy, który za sprawą łagodnej geometrii zadowoli także mężczyzn poszukujących wygody. Jego wyróżnikiem jest napęd Deore XT, fenomenalnie sprawdzający się w terenie.

Ranking rowerów trekkingowych

Rower elektryczny na długie trasy

Świetną opcją dla miłośników długich dystansów są e-bike’i. Stanowią niezawodne wsparcie na każdej trasie, pozwalając na bardziej efektywne podróżowanie. Mocny silnik i pojemny akumulator umożliwiają pokonanie nawet do kilkudziesięciu kilometrów na jednym ładowaniu. Zapewniają wsparcie, które docenisz szczególnie podczas zmagania się z trudnymi podjazdami. Podobnie do klasycznych modeli wyróżnia się różne rodzaje rowerów elektrycznych, z czego na dalekie dystanse bardzo dobrym wyborem będą trekkingowe.  

Rowery elektryczne – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Uniwersalny Oxfeld EX7 bazuje na efektywnym silniku Shimano, zasilanym przez baterię o pojemności 504 Wh. Możesz na nim przejechać nawet do 100 km na jednym ładowaniu. Dobrej jakości amortyzator i napęd z piastą planetarną Shimano Nexus, sprawiają, że korzystanie z niego jest prawdziwą przyjemnością. Tarczowe hamulce hydrauliczne pozwalają natomiast na bezpieczne zatrzymanie e-bike’a w każdej sytuacji. Inwestując w Kellys E-CRISTY 30 P, zyskujesz natomiast już dużo mocniejszy silnik Panasonic GX Ultimate z maksymalnym momentem obrotowym 90 Nm, który stanowi maksymalne wsparcie na trudniejszych trasach. Widelec o skoku 100 mm będzie perfekcyjnie tłumił nawet duże nierówności na drodze. Największą inwestycję stanowi świetna do wypraw Winora Sinus N5. Oferuje wspomaganie z cenionej przez specjalistów linii Bosch Performance. Niezawodny napęd planetarny w połączeniu z tarczowymi hamulcami hydraulicznymi zapewniają spokojną, przyjemną jazdę.