Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Ranking rowerów trekkingowych – polecane modele w różnych cenach

Data aktualizacji: 22-02-2023

Jaki rower trekkingowy wybrać, aby cieszyć się jego niezawodnością na różnych trasach? Choć najwięksi producenci od wielu sezonów unikają rewolucji w segmencie turystycznym, to jednak nowe roczniki znanych modeli mogą zdecydowanie różnić się wyposażeniem.

Zastanawiasz się jaki rower trekkingowy? Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych propozycji.

Jak zatem najłatwiej zorientować się w szybko zmieniającej się ofercie i znaleźć trekking o korzystnym stosunku osprzętu do ceny? Najlepiej zapoznać się z przygotowanym przez nas rankingiem rowerów trekkingowych, w którym znajdziesz męskie oraz damskie modele polecane w różnych przedziałach cenowych – od 1500 do 4000 zł.

 Jaki rower trekkingowy wybrać i czego nie może w nim zabraknąć? 

Trekkingi, często zwane także rowerami turystycznymi, od wielu lat cieszą się niezmienną popularnością. Prawdopodobnie są najbardziej uniwersalnym wyborem do jazdy rekreacyjnej. Można pod tym względem porównywać je z gravelami, ale na korzyść trekkingów przemawia niższa cena oraz bogatsze wyposażenie fabryczne. Oczywiście warto wziąć pod uwagę również to, że gravelowa kierownica z barankiem wymusza bardziej „leżącą” pozycję w czasie jazdy.

Dobry rower trekkingowy świetnie poradzi sobie na prawie każdej trasie. Jest doskonały do poruszania się po mieście, ponieważ opony z delikatnym bieżnikiem zapewniają niskie opory toczenia, a na bagażniku można komfortowo przewozić ubranie na przebranie lub zakupy. Ma zarazem wszystko, co potrzebne do jazdy w lekkim terenie lub po szutrze, czyli większy zakres przełożeń, dosyć szerokie ogumienie oraz podstawową amortyzację. Dzięki wygodnej pozycji za kierownicą i opcji montażu pełnych sakw jest również idealnym wyborem na dalsze wyprawy.

Bagażnik, błotniki i lampki są podstawą wyposażenia każdego roweru trekkingowego.

Warto pamiętać o tym, że trekkingi są specyficznym rodzajem rowerów. Jako jedyne zostały wyposażone w dodatkowe akcesoria, dlatego należy przy ich zakupie zwrócić uwagę nie tylko na napędy czy ramę, lecz także dołączone do nich dodatki. 

 Oto co naszym zdaniem ma największy wpływ na zadowolenie z jazdy:

 • Napęd trekkingowy – waga komponentów nie ma większego znaczenia, ale szeroki zakres przełożeń oraz niska awaryjność już tak. Najistotniejsze są miękkie biegi, które ułatwiają pokonywanie podjazdów. W przypadku jazdy z ciężkimi sakwami ma to wręcz pierwszorzędne znaczenie. W tańszych rowerach zazwyczaj stosuje się klasyczne napędy trzyrzędowe, jednak w najlepszych trekkingach doskonale sprawdzają się stosowane w MTB napędy jednorzędowe – np. 1x11. Ciekawą alternatywą dla mechanizmów ze zwykłym łańcuchem okazują się tzw. napędy na karbonowy pasek.
 • Oświetlenie – zestaw powinien składać się z przedniej i tylnej lampki o mocy dostosowanej do jazdy w mieście oraz po niedostatecznie oświetlonych trasach poza terenem zabudowanym. Najlepiej jeżeli zasilania dostarcza dynamo, czyli wbudowana w piastę prądnica. Zapewnia ona samowystarczalność, co najlepiej odpowiada turystycznemu rowerowi trekkingowemu.
 • Błotniki rowerowe trekkingowe – solidnie wykonane i dobrze dopasowane błotniki to spory atut, za który czasami warto nawet dopłacić do droższego modelu. Mogą być one wykonane z tworzywa sztucznego lub lekkiego metalu. Im bardziej zabudowane, tym lepiej chronią przed zabrudzeniami, dlatego optymalnie jeśli obejmują całe koła. Producenci stosują różne sposoby mocowania, ale najlepszą stabilność gwarantują konstrukcje z drutami łączącymi błotnik z widelcem.
 • Bagażnik na sakwy z dużym udźwigiem – znaczenie mają nie tylko wymiary tylnego bagażnika, ale także jego nośność. Jeśli producent nie podaje jego ładowności, to zazwyczaj wynosi ona od kilku do kilkunastu kilogramów. Jednak pod duże sakwy wyprawowe potrzeba czegoś mocniejszego.
 • Niezawodne hamulce – mechanizm tarczowy, zwłaszcza hydrauliczny, zapewnia lepszą siłę działania oraz większą pewność w mokrych warunkach, jednak w podstawowych rowerach trekkingowych do spokojnej jazdy w zupełności wystarczy dobrze wyregulowany V-Brake.
 • Lekka amortyzacja – do komfortowej jazdy na dalszych dystansach dobrze sprawdza się tłumienie wstrząsów w kilku miejscach. Najlepiej jeśli będzie to przedni amortyzator o małym lub średnim skoku (np. 40 mm lub maksymalnie 63 mm) oraz sztyca z elastomerami tłumiącymi drobne drgania.
 • Rama trekkingowa – zwyczajowo wyróżnia się dwa typy ram trekkingowych: męską z prostą górną rurą oraz damską, z charakterystycznym wygięciem, które zapewnia niższy przekrok. Współcześnie coraz mocniej ten podział się zaciera, ponieważ producenci często tworzą modele uniwersalne, którym geometrii bliżej do konstrukcji tradycyjnie określanych jako kobiecych. Są one bowiem bardzo wygodne oraz bezpieczniejsze przy jeździe z dużym bagażem.

 Jaki rower trekkingowy do 1500? 

Zestawienia nie dzielimy na osobny ranking rowerów trekkingowych damskich i męskich. Zamiast tego w każdym zakresie cenowym polecamy po trzy tak dobrane modele, aby każdy znalazł wśród nich coś odpowiedniego do swoich potrzeb. Co więcej, oferta większości producentów jest symetryczna, co oznacza, że damskiemu Rometowi Gazela 4 odpowiada męski Wagant 4 o identycznym wyposażeniu, ale z innym kształtem ramy.

1. Damski rower trekkingowy OXFELD TR-2W (lub męski TR-2)

 • Świetnie oceniany przez klientów.
 • Napęd 3x7 z przerzutkami Shimano Tourney.
 • Długi bagażnik z gumami do zabezpieczenia bagażu.

Oxfeld TR-2W zaliczył udany debiut na rynku i szybko okazał się jednym z najbardziej udanych tanich rowerów trekkingowych. O zaletach tego modelu najlepiej świadczą dobre opinie wystawione mu przez zadowolonych klientów – 4,8/5 z 39 ocen (oraz 4,8/50 z 20 opinii zostawionych wersji z męską ramą).

Największym atutem tego roweru jest wszechstronność. Pod każdym względem wypada on przynajmniej korzystnie a w tej cenie poniżej 1500 zł to już naprawdę powinno budzić zainteresowanie. Rama z wytrzymałego aluminium zapewnia spory komfort jazdy, a napęd 3x7 z przerzutkami Shimano Tourney pracuje płynnie i pozwala swobodnie radzić sobie z małymi podjazdami. Wyposażenie uzupełniają dobrej klasy akcesoria (w tym lampki LED na baterie oraz bagażnik z praktyczną gumką mocującą) oraz proste, ale skuteczne hamulce typu V-Brake. Z kolei amortyzację zapewnia przedni widelec o małym skoku.

2. Kross Trans 2.0

 • Rama z lekkiego aluminium Performance 6061.
 • Wygięta kierownica typu jaskółka zapewnia wygodną pozycję.
 • Polecany do dalekich tras.

Kross Trans 2.0 to jedna z podstawowych wersji być może najpopularniejszej serii rowerów turystycznych. Model oznaczony jako 2.0 aktualnie można dostać za mniej niż 1500 zł, choć katalogowo producent wycenił go na 1999 zł. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości nietrudno się domyśleć, że to zdecydowanie jedna z najlepszych okazji na ten sezon.

Napęd w układzie 3x7 złożono z nawet lepszych komponentów niż w przypadku Oxfelda, ponieważ przednią przerzutkę Shimano Tourney zestawiono z tylną przerzutką z wyższej grupy Altus oraz klamkomanetkami Acera EF500. Mechanizm uzupełnia korba SR Suntour, czyli od uznanej marki, a także wolnobieg TZ500 (14-28T). Lepiej gdyby była to kaseta, ale w tej cenie większość producentów oferuje jeszcze tańsze rozwiązanie. Amortyzowany widelec o skoku 30 mm oraz szerokie opony (28 cali, 38 milimetrów szerokości) zapewniają dobrą stabilność poza asfaltem. Zestaw typowo drogowych lampek jest w Krossie Trans 2.0 zasilany przez baterie.

3. Romet Wagant

 • Rama zaprojektowana z myślą o maksymalnej wygodzie.
 • Uniwersalne opony – 35 mm.
 • Komfortowe siodełko Selle Royal Rio.

Romet Wagant przyciąga uwagę eleganckim designem. W wielu tańszych modelach próżno szukać tak estetycznie zarysowanej linii ramy oraz wygodnej geometrii. I to właśnie w tym należy upatrywać największych zalet tego modelu.

W kwestii specyfikacji osprzętu polski producent postanowił nieprzesadnie komplikować sprawy. Napęd 3x7, hamulce V-Brake oraz autorski widelec Romet zaliczają się do grona komponentów niezawodnych, idealnych do codziennego poruszania się po mieście lub nawet dłuższych wycieczek.

 Jaki rower trekkingowy do 2000?

Propozycje z kolejnego szczebelka naszego rankingu rowerów trekkingowych są wyposażone w wiele rozwiązań niedostępnych dla tańszych modeli. Niektóre z nich mają już ośmiorzędowe napędy, kasety zamiast wolnobiegów lub nawet hamulce tarczowe. Przyjrzyjmy się trzem najciekawszym:

1. Romet Gazela (2023)

 • Wygodna rama o niskim przekroku.
 • Wygodne siodełko Selle Royal / Selle Bassano.
 • Stonowana kolorystyka.

Romet wyposażył tę wersję w hamulce typu V-brake oraz amortyzowany widelec. Rower dobrze radzi sobie w mieście, a nawet na leśnych lub polnych ścieżkach.

Romet Gazela nie tylko niezawodnie sprawuje się przy jeździe po różnych trasach, ale także ciekawie wygląda. Wersja z rocznika 2023 jest dostępna w klasycznej czerni z miętowymi detalami albo w bieli, z szarymi aplikacjami.

2. OXFELD TR-5

 • Błotniki z chlapaczami i chwyty Selle Royal.
 • Zamocowana przy bagażniku pompka SKS.
 • Napęd 3x8 z komponentów Shimano.

To lepiej wyposażony model turystyczny niż wersja TR-2W od marki Oxfeld, tym razem w opcji z męską ramą. Jego wady i zalety rozłożyliśmy na czynniki pierwsze w osobnym teście rowerów trekkingowych Oxfeld TR-5, dlatego tutaj skupmy się wyłącznie na najważniejszych cechach.  

Napęd w układzie 3x8 składa się z korby 48x38x28T oraz kasety o rozpiętości 11-32T, co oferuje zakres przełożeń podobnych, jak w rekreacyjnych rowerach MTB. A komfort podróży zwiększają: lampka z nowoczesnym dynamo w przedniej piaście, amortyzowany wspornik siodełka, chwyty Selle Royal oraz przystosowany do montażu sakw bagażnik ze zintegrowanym błotnikiem.

3. Kross Trans 3.0

 • Wytrzymały amortyzator SR Suntour M3010.
 • 28” koła z osiami QR.
 • Sztyca z elastomerem.

Model o około 200 złotych tańszy od dwóch wymienionych wyżej trekkingów, może okazać się ciekawą propozycją dla, które za 2000 zł chcą skompletować pełen zestaw złożony z roweru, kasku oraz podstawowych spodenek.

Kross Trans 3.0 nie ma kasety, lecz nakręcany wolnobieg, który wystarczy do spokojnej jazdy, a w razie konieczności sezonowej wymiany będzie generował mniejsze koszty. Osprzęt uzupełnia napęd 3x7 z przerzutkami Acera oraz Tourney. W porównaniu do wersji 2.0 producent zastosował widelec o większym skoku (50 mm) oraz koła z osiami QR, a nie nakrętkami.

 Jaki rower trekkingowy do 2500?

W tym przedziale cenowym możemy wybrać jedną z dwóch opcji. Pierwszą z nich to sięgnięcie po lepiej wyposażony wariant jednego z wcześniej opisanych już rowerów, takich jak Kross Trans czy Romet Wagant. Alternatywnym podejściem jest wybór podstawowego modelu od producenta z wyższej półki, np. francuskiej marki Lapierre.

1. Lapierre Trekking 2.0

 • Producent klasy premium.
 • Solidne akcesoria.
 • Przednia lampka zasilana przez piastę z dynamo Panasonic.

Bardzo dobrze wyposażony trekking od producenta słynącego nie tylko z tworzenia najnowocześniejszych rowerów, ale także kreowania trendów w świecie modeli szosowych czy MTB. Choć Lapierre Trekking 2.0 jest konstrukcją na wskroś klasyczną, to widać w nim jakość wykonania charakterystyczną dla droższych marek.

Bazę roweru tworzy wygodna rama z bardzo wytrzymałego aluminium, a także zestaw dobrze dopasowanych do niej akcesoriów – błotniki z chlapaczami, kompaktowy bagażnik o dużej ładowności. Zasilanie w przedniej lampce zapewnia sprawnie pracujące dynamo w piaście – Panasonic NRH002.

Pozostałe elementy wyposażenia to niezawodne i niedrogie w eksploatacji rozwiązania – napęd 3x7, 28-calowe opony Mitas oraz hamulce typu V-brake.

2. Kross Trans 4.0

 • Tylna przerzutka Shimano Acera RD-T3000.
 • Uniwersalne wyposażenie.
 • Wygodne siodełko Selle Royal Lookin Classic Moderate RoyalGel.

To rower turystyczny, w którym osprzęt nie ma słabszych punktów. Jest to model z wygodnym siodełkiem żelowym i niezawodną prądnicą w przedniej piaście. Oprócz tego zastosowano w nim solidny amortyzator Suntour M3010 z 50 mm skoku oraz regulacją wstępnego naprężenia. Całość uzupełniają akcesoria wyprawowe montowane we wszystkich rowerach z serii Trans.

Model Trans 4.0 jest szczególnie polecanym rowerem do turystyki. Sprawdzi się do dalszych wypraw z sakwami i nawet w wymagającym terenie zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo podróży.

Rower na plaży nad Bałtykiem.Trekking – konstrukcja stworzona pod sakwy.

 Jaki rower trekkingowy do 3000?

W tym miejscu naszego rankingu rowerów trekkingowych różnice pomiędzy kolejnymi przedziałami cenowymi przestają wiązać się z wyłącznie z osprzętem, a zaczynają dotyczyć również renomy producenta. Modele oferowane za 3000 zł zazwyczaj są już bardzo solidnie wyposażony i w zupełności wystarczą do wielu sezonów regularnej jazdy.

1. R-Raymon TourRay 3.0 Lady

 • Producent słynący z wysokiej jakości rowerów.
 • Damski model gotowy do ruszenia w teren i miasto.
 • Klasyczna trekkingowa rama.

Pierwsza na naszej liście propozycja to produkt firmy R-Raymon. Damski model TourRay 3.0 Lady bardzo dobrze wypada pod kątem wszechstronności i wytrzymałości, ponieważ stawia na mocne rozwiązania.

Ze względu na skok amortyzacji – 63 mm – TourRay 3.0 Lady dobrze nadaje się zarówno do miasta, jak i na polne czy leśne drogi. W terenie przydadzą się hydrauliczne hamulce tarczowe, skuteczne w każdą pogodę. O tym, że producent chciał stworzyć uniwersalny rower trekkingowy, świadczy również wybór opon – ogumienie Continental Ride City z paskiem refleksyjnym zdecydowanie stanowi walor jednośladu.

2. Romet Wagant 4

 • Sprawdzony model od dobrze znanego producenta.
 • Opcja założenia sakw i dodatkowych toreb.
 • Hamulce tarczowe (mechaniczne)

To rower, którego nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać – męska wersja modelu z kultowej serii trekkingów od Rometa. Klasyczna rama z prostą górną rurą pozwala na zamontowanie toreb bikepackingowych, co w zestawie bagażnikiem przystosowanym pod sakwy oferuje ogromne możliwości wyprawowe.

W kwestii wyposażenia mamy tutaj typowy osprzęt trekkingowy, czyli napęd 3x7, zestaw akcesoriów oraz podwójną amortyzację – nie sam widelec, lecz także sztycę z elastomerem. W poczet zalet należy zapisać także mechaniczny hamulec tarczowy z zaciskiem BR-TX805 od Shimano. Choć jest to rzadko spotykany u japońskiego producenta model bez hydrauliki, to jednak działa on płynnie, lekko i niezawodnie.

3. Kellys Cristy 40

 • Odświeżona wersja modelu z powodzeniem produkowanego od wielu lat.
 • Stabilny bagażnik z gumką.
 • Szerokie opony – 42 mm.

Cristy 40 to damski trekking od słowackiej firmy Kellys. Producent oferuje także bliźniaczy model z męską ramą – Carson, a także wersje elektryczne e-Cristy i e-Carson.

Kellys Cristy 40 jest rowerem, od którego aż bije rzetelność wykonania. Będzie bezpiecznym wyborem do poruszania się po różnych trasach. Solidny widelec SR Suntour M3010 ma 50 mm skoku, co okazuje się optymalną wartością amortyzacji do miasta lub w lekki teren. Dodatkowe tłumienie wstrząsów zapewni także amortyzowana sztyca.

Rower oferuje sporą liczbę przełożeń: 3x8. Choć obecnie w droższych modelach większą popularnością cieszą się układy jednorzędowe – np. 1x10, to trzeba przyznać, że dostęp do 24 biegów daje już duży komfort przy jeździe z sakwami.

 Jaki rower trekkingowy do 4000?

Trekkingi w porównaniu do innych rowerów nie są bardzo drogie. W kategorii cenowej do 4000 zł znalazły się doskonale wyposażone konstrukcje, a spośród ponad 100 modeli dostępnych w naszej ofercie zaledwie kilka kosztuje więcej niż ta kwota. Za najdroższego trekkinga R-Raymona TourRay 6.0 Wave należy zapłacić 6199 zł.

Dla porównania: pod względem cenowym najtańsze gravele zaczynają się tam, gdzie kończą najlepsze trekkingi. Jeżeli zastanawiasz się, jaki gravel wybrać, to listę polecanych modeli znajdziesz w naszym poradniku zakupowym.

1. R-Raymon TourRay 4.0 Gent

 • Napęd 3x9 z tylną przerzutką Shimano Deore.
 • Wysokiej jakości rama.
 • Funkcjonalne akcesoria.

Katalogowo jest to męski rower trekkingowy, jednak rozmiar, kolor oraz geometria ramy sprawiają, że śmiało można określić go także mianem wersji uniwersalnej – dla obu płci.  W porównaniu do większości przywołanych wcześniej modeli TourRay 4.0 Gent mocno zwraca uwagę nowoczesnym wzornictwem. Linki zostały poprowadzone głównie wewnętrznie, a przy samej kierownicy są dobrze uporządkowane. Natomiast wysoka jakość wykończenia detali – wygładzenie spoin na łączeniach rurek i zastosowanie wytrzymałego lakieru – sprawia, że rower będzie dobrze wyglądał przez wiele sezonów.

Osprzęt złożono z hydraulicznych hamulców tarczowych Tektro HD-T275, napędu 3x9 z tylną przerzutką Deore (z technologią Shadow RD) oraz amortyzacji ze skokiem 63 mm. Taki zestaw świetnie nadaje się do komfortowej jazdy w mieście lub lekkim terenie.

Warto docenić także dodatki, takie jak bagażnik, pełne błotniki oraz zestaw lampek z dynamo. Wszystkie te elementy zostały wykonane bardzo solidnie i świetnie dopasowane do charakteru roweru. Marka R-Raymon zdecydowanie nie oszczędza na doborze akcesoriów do swoich modeli turystycznych.

2. Kalkhoff Endeavour 8

 • Szeroki zakres przełożeń z napędem paskowym.
 • Hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano MT200 z tarczami 180/180 mm.
 • Opony Schwalbe Marathon.

Kalkhoff Endeavour 8 to ciekawa propozycja roweru z 1-rzędowym napędem paskowym (1x8). Dzięki niemu nie trzeba się martwić o częste serwisowanie osprzętu. Przedni widelec o skoku 63 mm sprawnie amortyzuje dziury i nierówności, a nad bezpieczeństwem jazdy czuwają hydrauliczne tarczówki MT200 od Shimano.

28-calowe koła z oponami Schwalbe Marathon pozwalają jeździć szybko, komfortowo i bezawaryjnie. Bieżnik ogumienia łączy niskie opory toczenia z dobrą przyczepnością w terenie.

Zobacz męskie i damskie rowery trekkingowe od polskich producentów:

POLECAMY

4,7

29 opinii

1 049  zł
-28% Najniższa cena: 1 449 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

POLECAMY

4,6

26 opinii

1 999  zł
Cena katalogowa: 2 399 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

POLECAMY

4,9

20 opinii

2 049  zł
Cena katalogowa: 2 399 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%

OKAZJE

4,8

11 opinii

1 199  zł
Cena katalogowa: 1 899 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

4,7

21 opinii

1 279  zł
-20% Najniższa cena: 1 599 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

1 099  zł
-15% Najniższa cena: 1 299 zł
Dostawa GRATIS
4,7

12 opinii

1 099  zł
-24% Najniższa cena: 1 449 zł
Dostawa GRATIS
4,7

3 opinie

1 099  zł
Cena katalogowa: 1 699 zł
Dostawa GRATIS
1 149  zł
-15% Najniższa cena: 1 359 zł
Dostawa GRATIS
4,8

10 opinii

1 149  zł
-15% Najniższa cena: 1 349 zł
Dostawa GRATIS
5,0

33 opinie

1 379  zł
Cena katalogowa: 1 999 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

1 399  zł
-13% Najniższa cena: 1 599 zł
Dostawa GRATIS
4,8

16 opinii

1 599  zł
-11% Najniższa cena: 1 799 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
4,4

14 opinii

1 599  zł
-13% Najniższa cena: 1 839 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
4,9

44 opinie

1 699  zł
Cena katalogowa: 2 399 zł
Dostawa GRATIS Raty 10 x 0%
4,8

4 opinie

1 799  zł
-18% Najniższa cena: 2 199 zł
Dostawa GRATIS