Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jakie kółka do rolek wybrać?

Data aktualizacji: 09-07-2020

Sezon wiosenno-letni obfituje w aktywności fizyczne uprawiane na świeżym powietrzu. Nie ma się co dziwić, w końcu sport to zdrowie. Jazda na rolkach zdecydowanie należy do tych form spędzania wolnego czasu, na którą stawia coraz więcej Polaków. Potwierdza to stale powiększająca się grupa zarówno nowicjuszy, jak i zaawansowanych rolkarzy jeżdżących rekreacyjnie lub bardziej wyczynowo. Aby jazda na rolkach kojarzyła nam się przede wszystkim z przyjemnością, warto zadbać o odpowiedni dobór kółek.

kółka do rolekKoniecznie sprawdź, jakie kółka do rolek wybrać.

Decydując się na zakup rolek, kupujący musi stanąć przed ważną decyzją, na jaki model powinien się zdecydować, na które kółka postawić, a także jakie łożyska do rolek wybrać? Odpowiedni dobór decyduje o kluczowych czynnikach, takich jak płynność oraz prędkość, z jaką będziemy się poruszać. Przede wszystkim zastanów się jakiego sprzętu tak naprawdę potrzebujesz. Przeanalizuj trasy i odległości, które zazwyczaj przemierzasz. Ważny jest również fakt, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, a może zaawansowane tricki na rolkach nie są Ci obce. Jest to o tyle istotne, ponieważ naszą decyzję będzie determinował przede wszystkim wybór odpowiednich kółek. Od tego, które z nich wybierzemy, zależeć będzie stabilność oraz bezpieczeństwo podczas jazdy.

Trzeba przyznać, że łatwo pogubić się w symbolach oraz oznaczeniach podawanych przez producentów. Poszukiwania właściwej pary należy rozpocząć od dokładnej analizy najważniejszych parametrów. Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie.

Co daje jazda na rolkach? Poznaj efekty treningów

Czym kierować się przy wyborze kółek?

Kółka do rolek posiadają oznaczenia, które w dużej mierze wpływają na komfort oraz szybkość jazdy. Jednak dla wielu osób mogą być one niezrozumiałe, dlatego już na samym początku rozwiewamy wszelkie niejasności. Standardowy model do jazdy rekreacyjnej posiada szerokość 24 mm, co sprawia, że będzie on pasować do większości modeli różnych marek, to z kolei znacznie ułatwi wymianę kółek w rolkach. Parametry, którymi należy kierować się przy wyborze to przede wszystkim średnica i twardość. Pierwszy z nich ma wpływ na właściwości jezdne, takie jak przyspieszenie, prędkość, stabilność czy manewrowość. Zasada jest prosta, im większa będzie średnica kółek, tym szybsza jazda. Z kolei im mniejsza średnica, tym bardziej zwinne będą nasze rolki.

Wybierz idealny model dobrany do stylu jazdy:

 • Jazda miejska: 80-84 mm
 • Jazda rekreacyjna: 90-100 mm, możliwość kółek o średnicy 110 mm
 • Jazda szybka: 90-125 mm
 • Jazda hokejowa: 72-80 mm.

Twardość kółek w rolkach – dlaczego jest istotna?

Kolejnym ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest twardość kółek w rolkach. Wyraża się ją literą A, która jest symbolem w tak zwanej skali Shore’a odnoszącej się do twardości produktów wykonanych z poliuretanu. Co za tym idzie, oznaczenie 100A mówi nam, że kółko jest bardzo twarde, z kolei odpowiednio 0A – miękkie. Ich twardość wpływa na to, jak będą amortyzowane i absorbowane wszelkie „wstrząsy”. Należy pamiętać, również że im twardsze kółka, tym mniejsza przyczepność do podłoża.

rolkiTwardość kółek w rolkach wpływa na to, jak będą amortyzowane wszelkie wstrząsy.

Do wyboru mamy kółka miękkie oraz twarde. Pierwszy wariant jest szczególnie polecany osobom początkującym oraz miłośnikom jazdy rekreacyjnej. Twardość tego modelu mieści się w przedziale od 74A do 82A. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo dobre pochłanianie wszelkiego rodzaju drgań, co za tym idzie, nogi nie męczą się zbyt szybko, a my możemy dłużej cieszyć się jazdą. Zatem jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę postaw na kółka do rolek K2 80 MM PERFORMANCE. Wybierając miękki wariant, należy pamiętać, że nie osiągniemy na nich zawrotnych prędkości, ponieważ stawiają one duży opór na nawierzchni, po której się poruszamy.

Druga opcja to kółka twarde. Poleca się je dla osób, które na rolkach czują się wyjątkowo swobodnie. Zwiększony parametr twardości od 84A do 100A przekłada się na możliwość osiągania większych prędkości, a także lepszą wytrzymałość mechaniczną – są trwalsze od wariantu miękkiego. Świetnym przykładem są tutaj kółka do rolek K2 84 MM PERFORMANCE, które będą idealnym wyborem dla wprawionych rolkarzy. Wśród wad wymienia się m.in. słabsze pochłanianie drgań, przez co jazda jest mniej komfortowa. Na ten wariant mogą postawić osoby, które wykorzystują rolki do skatingu, gdzie jazda jest o wiele agresywniejsza niż w przypadku rekreacyjnych przejażdżek. Dlatego z uwagi na to, jaki styl preferujesz, wybierz taką twardość kółek do rolek, aby odpowiadała Twoim wymaganiom.

Profil kółek do rolek

Wśród parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rolek, poza średnicą i twardością jest jeszcze coś takiego jak profil. Patrząc z góry na kółko, które umieszczone jest w rolce, będzie ono płaskie, ścięte z obu stron lub okrągłe. Pierwszy wariant świetnie sprawdzi się do jazdy agresywnej. Kółka o płaskim profilu są co prawda wolniejsze, niemniej jednak cechuje je dobra przyczepność do podłoża. Wszystko dzięki dużej powierzchni jezdnej. Druga opcja to kółka o ściętym profilu, na których pojedziemy zdecydowanie szybciej. Poza tym nie są one tak stabilne i przyczepne jak te płaskie. Świetnie sprawdzą się zatem do jazdy dynamicznej. Kółka o okrągłym profilu to trzeci rodzaj, który sprawdza się w szczególności w hokeju, freestylu lub poruszaniu się po mieście. Bez problemu wykonasz na nich dynamiczne ruchy oraz gwałtowne skręty.

Jaki rozmiar kółek wybrać?

Wśród dostępnych na rynku modeli wyróżnić można trzy następujące kategorie. Kółka małe przeznaczone są przede wszystkim dla osób początkujących, dla których najbardziej liczy się zwrotność i stabilność jazdy. To nie jest ich jedyne zastosowanie, świetnie sprawdzą się również  do wykonywania slalomu. Dzięki średnicy mieszczącej się w przedziale od około 45 do 70 milimetrów świetnie pochłaniają drgania. Nie pozwalają na rozwijanie dużych prędkości, dzięki czemu nawet nowicjusze będą czuli się na nich pewnie. To również świetna opcja dla wszystkich miłośników wykonywania szybkich ruchów i zwrotów na wszelkiego rodzaju rampach i krawężnikach.

kobieta z dziewczynką na rolkachWybierz małe kółka do rolek, jeśli jesteś osobą początkującą.

Kółka średnie, polecane dla osób średnio zaawansowanych do jazdy rekreacyjnej. Zazwyczaj posiadają przedział twardości od 71 do mniej więcej 84 milimetrów, dzięki czemu jest to niezwykle uniwersalny model. Poradzą sobie z nimi nawet średnio-utalentowani rolkarze. Niemniej jednak pozwalają na szybszą jazdę w porównaniu z poprzednią opcją.

Ostatni dostępny na rynku wariant to kółka duże, ich rozmiar wynosi od 85 do ponad 100 milimetrów. Do czego służy ten model? Zadowolone będą z niego szczególnie te osoby, które potrafią rozwinąć na rolkach naprawdę sporą prędkość mogącą przekraczać nawet 30 km/h. Co za tym idzie, model ten nie zapewni już tak dużej stabilności, jak w przypadku mniejszych wariantów. Sprawdzą się przede wszystkim do jazdy po prostej trasie. Za sprawą małej zwrotności nie nadają się one do jazdy slalomem czy wykonywania dynamicznych zwrotów.

Z czego wykonane są kółka?

Wielkość nie jest jedynym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej pary rolek. Ważne jest również tworzywo, z jakiego zostały wykonane kółka. 

Przy wyborze rolek postaw na kółka poliuretanowe, które zapewnią wytrzymałość oraz przyczepność.Przy wyborze rolek postaw na kółka poliuretanowe, które zapewnią wytrzymałość oraz przyczepność.

Tutaj, tak jak w przypadku rozmiaru, do wyboru są trzy warianty:

 • Kółka poliuretanowe wykonane zostały, jak sama nazwa mówi z poliuretanu, który jest naturalnym tworzywem. Materiał ten cechuje wytrzymałość oraz dobra przyczepność. Swoją konsystencją przypomina on kauczuk, stąd utarła się nazwa kółka kauczukowe.
 • Kółka plastikowe montuje się zazwyczaj w rolkach słabej jakości, a także w modelach dla dzieci. Nie należą one do najtrwalszych, ponieważ są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju nierówności. Nie zapewnią rolkarzowi również dobrej przyczepności do podłoża.
 • Kółka gumowe znane są z tego, że świetnie tłumią wszelkiego rodzaju drgania. Jazda na nich jest przede wszystkim wygodna i cicha. Jednak za komfort, jaki oferują, trzeba będzie zapłacić w tym przypadku sporą cenę.

Wymiana kółek w rolkach – krok po kroku

Okazuje się, że wymiana kółek w rolkach jest prostsza, niż myślisz. Pamiętaj, decydując się na zakup, wybierz dokładnie tę samą średnicę co oryginalny model kółek.

 1. Chwyć za klucz imbusowy i przy jego pomocy poluźnij śrubę oraz ośkę. Pamiętaj, aby zawsze wykonywać to w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.
 2. Kolejno wyjmij odkręcone elementy oraz stare koła.
 3. Następnie przy pomocy wilgotnej szmatki wyczyść łożyska oraz szynę. Zwróć szczególną uwagę na miejsce, w którym znajdowały się koła. W przypadku montażu nowych kółek możesz śmiało przenieść ze starych zarówno tulejkę, jak i łożysko.
 4. Osadzone elementy w nowych kołach zamontuj na szynie.
 5. Umieść z powrotem wyjętą wcześniej ośkę oraz śrubę. Pamiętaj, aby zamontować je mocno, niemniej jednak na tyle, aby koła mogły się swobodnie obracać.