Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak dobrać hulajnogę wyczynową?

Data aktualizacji: 08-05-2020

Hulajnoga jest doskonałym sprzętem łączącym pokolenia. Jeżdżą na niej zarówno dzieci, ale też dorośli, a nawet i seniorzy, przełamując stereotyp, że w pewnym wieku nie wypada korzystać z tego typu aktywności. Ci nieco starsi chętnie sięgają po wersje elektryczne, a młodsza pokolenia wolą trochę poszaleć. Z pewnością dla tej ostatniej grupy osób hulajnoga wyczynowa będzie strzałem w dziesiątkę! 

Jazda na hulajnodze to nic skomplikowanego i dosłownie każdy poradzi sobie doskonale. Niektórzy oprócz standardowego odpychania się – w klasycznych wersjach bez silników elektrycznych – i poruszania się na wprost, wykorzystują swój sprzęt do wykonywania trików i efektownych ewolucji. Dlatego niech nikogo nie zdziwi fakt, że coraz częstszym towarzyszem BMX-ów w skateparkach są właśnie wyczynowe hulajnogi.

Czym są hulajnogi wyczynowe?

Czy jeżeli kupimy zwykłą hulajnogę rekreacyjną, to możemy na niej robić nietypowe ewolucje? Nikt nam nie zabroni, ale ona nie jest stworzona do tego typu celów. Hulajnoga do skakania i jazdy z przeszkodami została specjalnie skonstruowana, choć z wyglądu na pierwszy rzut oka oba te warianty są niemalże identycznie. Dlatego warto przyjrzeć się, jak wygląda budowa hulajnogi do trików.

Skoro mamy zamiar wykonywać na niej ewolucje, to przede wszystkim w grę wchodzi wytrzymałość takich modeli. Nie mogą się one rozpaść pod wpływem dużego obciążenia i narazić nas na niebezpieczeństwo. Najlepsza hulajnoga wyczynowa to taka, która będzie składała się z ograniczonej liczby elementów i łączeń, bo one obniżają trwałości całej konstrukcji. Niektórzy narzekają na masę, ale sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy 3 do 4 kilogramów to dla nas dużo, skoro sprzęt musi znieść tak wiele.

Kierownica do hulajnogi wyczynowej powinna obracać się o 360 stopni, by możliwe było wykonanie „barspina” czy „tailwhipa”. Na niej też nie zobaczymy hamulca, spotykanego w rekreacyjnych modelach. Ważne są też kółka – nieco mniejsze i twardsze, ponieważ znoszą największe obciążenia. Dodatkowo ich rdzeń i łożyska muszą być wykonane z jak najlepszych materiałów. Jeżeli już o tworzywie mowa – hulajnoga wyczynowa posiada zazwyczaj aluminiowy podest i kierownicę. Ta może być również stalowa, aby zagwarantować niezawodność i jak najlepsze przenoszenie mocy.

hulajnoga wyczynowa na rampieMałe kółka są charakterystyczne w hulajnogach wyczynowych.

Jak dobrać wysokość hulajnogi – wyczynowe modele dla wymagających

Brak możliwości regulacji wysokości może niejednych przerażać – zwłaszcza jeśli pierwszy raz dokonujemy wyboru. Nie możemy jednak tego faktu zamieniać w wadę, bo jak już zostało wcześniej wspomniane, większa ilość łączeń spowodowałaby, że hulajnoga wyczynowa straciłaby na wytrzymałości. Suma summarum, najbezpieczniej czytać informacje od producentów o jej wymiarach, aby mieć jak największą pewność, że zakupiony model pasuje do nas idealnie.

Jak dobrać hulajnogę wyczynową? Do wzrostu najlepiej. Modele najczęściej mają wysokość kierownicy między 70, a 90 cm. Wersje dla najmłodszych są nieco niższe, niż wersje hulajnóg dla dorosłych. Metodą prawidłowego doboru jest stanięcie na podeście i chwycenie kierownicy. Powinna ona sięgać mniej więcej od okolic bioder do pępka, aby możliwe było przyjęcie odpowiedniej pozycji i swobodne operowanie hulajnogą. Jeżeli będziemy się trzymać tej metody, unikniemy przygarbionej sylwetki i nienaturalnie wysoko lub zbyt nisko umieszczonych rąk na kierownicy, a nasze ewolucje z pewnością będą bardziej zjawiskowe.

Mało kto wie, ale wyczynowa hulajnoga może być tak spersonalizowana, aby pasowała do nas idealnie. Często to, co oferują nam producenci, powoduje lekki niedosyt, dlatego – zwłaszcza zawodowcy – decydują się na model customowy. Tego typu hulajnogi składane są od zera przez ekspertów lub nas samych, jeżeli wiemy co z czym połączyć. W ten oto sposób otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju wersję tylko dla nas!

Jak dobrać hulajnogę wyczynową do wzrostu?

Prawidłową metodę doboru już znamy. Teraz zobaczmy, jak wygląda ona w praktyce – czas na cyferki.

Zacznijmy od tego, że hulajnoga do trików produkowana jest też dla dzieci – i to nawet dla kilkulatków, a pierwsze próby skakania wykonywane są czujnie pod okiem dorosłych. Jeżeli nasza pociecha ma 115 cm wzrostu, hulajnoga powinna mieć mniej więcej 70 cm wysokości. Im dziecko będzie starsze i wyższe – tak od 115 do 130 cm, można śmiało rozglądać się za modelami 70-75 cm. Pociechy powyżej 130 cm wzrostu, ale niższe niż 145 cm powinny czuć się dobrze na 76-81 cm hulajnogach. Gdy dziecko podrośnie, ale nie przekroczy 160 cm, modele od 82 do 84 cm będą dobre. Z kolei nastolatkowie, których wzrost mieści się w przedziale 160-170 cm powinni mieć już modele, na których również dorośli mogą wykonywać triki i ewolucje (około 85-90 cm). Dla wyższych osób polecamy hulajnogi wyczynowe powyżej 90 cm.

rider w skateparkuPrawidłowa wysokość hulajnogi do trików ma kluczowe znaczenie.

Oczywiście wymienione wartości są tylko wskazówkami, abyśmy mniej więcej orientowali się, za czym warto rozglądać się na rynku.

Hulajnoga wyczynowa dla dziewczyn

Ewolucje na hulajnodze i nutka adrenaliny nie są zarezerwowane tylko wyłącznie dla chłopców. Kto powiedział, że dziewczynki nie mogą spróbować swoich sił i być najlepsze? Hulajnogi Free od marki Meteor to doskonałe rozwiązanie dla obu płci. Wszystko za sprawą przyciągającej wzrok kolorystyki, sprawiającej, że design hulajnóg bezsprzecznie przypadnie do gustu. Warto zadbać nie tylko o wygląd, ale i o bezpieczeństwo, dlatego na głowie powinien znaleźć się wygodny kask, a na nogach i rękach ochraniacze.