Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Co daje jazda na rolkach?

Data aktualizacji: 02-07-2020

Miłośnicy różnych sportów zwykli prześcigać się w chwaleniu wybranej przez siebie dyscypliny i udowadnianiu, wyższości jednej formy aktywności fizycznej nad drugą. Biegacze będą jednym tchem wymieniać zalety swojego hobby, podczas gdy rowerzyści wykażą, jak niezdrowe jest to zajęcie i że dużo lepiej pokręcić trochę pedałami. A co daje jazda na rolkach? Tak naprawdę, jak każdy ze sportów może przynieść wiele dobrego, ale rzecz jasna również niesie ze sobą zagrożenia. 

Dlatego skupmy się na tym, jakie korzyści z jazdy na rolkach można uzyskać, a trzeba uczciwie przyznać, że jest ich naprawdę wiele.

Kobieta jadąca na rolkachJazda na rolkach to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.Jazda na rolkach a odchudzanie

Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą roller skatingu jest bardzo skuteczne spalanie kalorii. Rolki potrafią być niezwykle przydatne i stanowią jeden z lepszych wyborów aktywności, na jaki mogą zdecydować się osoby zainteresowane gubieniem nadmiaru kilogramów.

Szacuje się, że godzinna jazda na rolkach pozwala spalić nawet 700 kcal. W zależności od intensywności treningu liczba ta może być mniejsza lub jeszcze większa. Dla porównania, by otrzymać taki wynik należałoby uprawiać aerobik przez 2 godziny. Mniej kalorii spalimy również poświęcając ten czas np. na rower. Aby pod tym względem uzyskać najlepsze efekty jazdy na rolkach, należy zdecydować się na spokojne, ale długie trasy.

Warto również zaznaczyć, że skating nie obciąża mocno stawów. Jest to na tyle istotne, że po odpowiednim dostosowaniu intensywności treningów w zasadzie nie ma przeciwwskazań, by z tej formy aktywności korzystały nawet osoby borykające się z dużą nadwagą, mogącą stanowić przeszkodę w podejmowaniu się innych sportów.

jazda na rolkach w parkuRegularna jazda na rolkach pomoże wymodelować całą sylwetkę.Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach?

Korzyści z jazdy na rolkach nie kończą się jednak na skutecznym spalaniu kalorii. Pracę mięśni podczas wykonywania tej aktywności często porównuje się do biegania, ponieważ zaangażowane jest niemal całe ciało. Pracują nie tylko kończyny dolne, ale również plecy, grzbiet, ręce oraz brzuch. Oczywiście najintensywniej działają nogi, szczególnie mięśnie pośladkowe oraz czworogłowe, dlatego zaleca się roller skating osobom chcącym wymodelować pośladki oraz sprawić, by uda stały się smuklejsze.

Mocno zaangażowane są również mięśnie grzbietu, szczególnie, gdy jeździ się w pozycji zwanej łyżwiarską – cechującą się obniżoną sylwetką. U osób cierpiących na ból pleców, często jazda na rolkach przynosi ukojenie, oczywiście w tej kwestii istotne jest pochodzenie, źródło dolegliwości.

Ponadto podczas treningu brzuch pozostaje w ciągłym napięciu, co przy regularnej jeździe daje rezultaty w postaci jego wzmocnienia się i spłaszczenia.

Jazda na rolkach przynosi efekty w zasadzie na każdym polu modelowania sylwetki. Rzecz jasna nie pojawiają się one od razu i na niektóre trzeba ciężko zapracować, ale jeśli zdecydujemy się systematycznie trenować, powinniśmy być zadowolenie z uzyskanej rzeźby ciała.

Poprzez trening na rolkach zwiększymy swoją ogólną sprawność.
Jakie są efekty jazdy na rolkach?

Nawet jeśli nie wyrzeźbimy od razu mięśni brzucha czy pleców zaczynając przygodę z rolkami, dość szybko powinniśmy dostrzec pozytywne efekty zdrowotne uprawiania tego sportu. Już po zaledwie kilku przejazdach kondycja ulegnie lekkiej poprawie, dzięki czemu będziemy z czasem coraz bardziej wytrzymali, mniej zmęczeni, także w codziennych życiowych sytuacjach wymagających wysiłku fizycznego.

Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą wzmacniania serca oraz układu krążenia. Jazda na rolkach należy do ćwiczeń aerobowych, inaczej nazywanych też treningami cardio, które koncentrują się na poprawie ogólnej wytrzymałości organizmu, poprzez pobudzenie mięśnia sercowego do intensywniejszej pracy. W rezultacie powoduje to polepszenie także jego wydolności. Ponadto zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób tego narządu oraz całego układu krwionośnego.

Rolki dają efekty także w często pomijanej kwestii, jaką jest koordynacja ruchowa. Jest to niezwykle ważne u ludzi o ograniczonej codziennej aktywności oraz osób starszych o zmniejszonej ze względu na wiek sprawności. Poprzez konieczność nieustannego balansowania ciałem, rolkarz wyrabia w sobie zmysł równowagi, a mięśnie nieustannie zmuszone są do wzajemnej współpracy. Dobrze wypracowana koordynacja przydaje się w życiu codziennym oraz spowalnia postępującą z wiekiem niezdarność.

Roller skating jest nie tylko korzystny dla ciała, ale i dla ducha.Roller skating jest nie tylko korzystny dla ciała, ale i dla ducha.Inne zalety jazdy na rolkach

Na rolkach nie tylko można schudnąć czy wyrobić sobie mięśnie i kondycję. Co niemniej ważne, sport ten sprzyja utrzymaniu dobrego samopoczucia i odprężeniu. Skating w przeciwieństwie do biegania czy jazdy na rowerze na razie nie posiada jeszcze wariantu pozwalającego ćwiczyć inaczej niż na świeżym powietrzu, co samo w sobie jest korzystne dla organizmu. Wzmożone dotlenienie pozwala zredukować stres oraz powoduje, że mózg może lepiej pracować, dzięki czemu jesteśmy spokojniejsi, a nasza koncentracja się polepsza.

Prócz tego jazda na rolkach, jak każda aktywność fizyczna, powoduje wytworzenie się dużej ilości dopaminy, serotoniny i endorfin, za których sprawą poprawia nam się nastrój i odczuwamy większą radość z życia. Dlatego, gdy mamy gorszy dzień, dobrze wybrać się chociaż na krótką przejażdżkę.