Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

W Krakowie zaparkujesz i naprawisz rower, ale czy jest gdzie jeździć? Sprawdziliśmy!

Data aktualizacji: 22-03-2021

Kraków zajął przedostatnie, ósme miejsce w naszym rankingu Top 9 Rowerowych Miast Polski. Nie oznacza to, że mieszkańcom przemieszczającym się na jednośladach żyje się źle. Jednak są jeszcze płaszczyzny, które wymagają poprawy.

Widok na stare miasto w Krakowie Czy w turystycznym mieście, jakim jest Kraków, trasy rowerowe są wystarczająco długie? 

Mapa ścieżek rowerowych w Krakowie rozwija się powoli

To, na co na pewno nie mogą narzekać krakowscy kolarze, to dostęp do stacji naprawy rowerów. Kraków pod tym względem wypada znakomicie, oferując jeden taki punkt na średnio 7 km2 powierzchni miasta. Nie brakuje tam też stojaków na jednoślady – jest ich w sumie 7201, co jest świetnym wynikiem! 

Dobrą wiadomością jest też to, że w 2020 roku aż o 14,8 km poszerzyła się mapa ścieżek rowerowych. Kraków mimo to nie wyprzedza innych miast pod względem infrastruktury. Stosunek długości dróg dla jednośladów do dróg publicznych, wynoszący 24%, okazał się jednym z najniższych w naszym zestawieniu. Drobną rekompensatą jest fakt, że stolica województwa małopolskiego umożliwia bezpłatny przewóz dwóch kółek wszystkimi pojazdami komunikacji miejskiej.

Jest nadzieja na poprawę!

Szansę na wyższą pozycję Krakowa w rankingu zaprzepaścił brak dostępnych danych na temat długości ciągów pieszo-komunikacyjnych. Na niekorzyść zadziałała też stosunkowo mała liczba zarejestrowanych stowarzyszeń rowerowych (8) oraz zaledwie 7 inicjatyw dotyczących jednośladów, wybranych w ramach budżetu obywatelskiego. Cennych punktów nie udało się uzyskać również przez problemy z systemem rowerów miejskich, który w minionym roku nie wystartował. Na szczęście prognozy na przyszłość są optymistyczne.

Kraków bierze udział w europejskim projekcie LOW-CARB, dotyczącym mobilności niskoemisyjnej. W jego ramach pod koniec roku pilotażowo ruszył punkt Park-e-Bike, czyli bezpłatna wypożyczalnia rowerów elektrycznych. W centrum Krakowa znalazł się także punkt CargoVelo, z którego dostawcy mogą wypożyczać towarowe e-bike’i, aby łatwiej poruszać się po strefie ograniczonego ruchu na Starym Mieście. Wedle zapowiedzi działania te mają być rozwijane, a jeszcze w 2021 roku Zarząd Transportu Publicznego chce uruchomić nowy system miejskich rowerów elektrycznych.

infografika z danymi dotyczącymi Krakowa w rankingu Top 9 Rowerowych Miast Polski