Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Bydgoszcz stawia na projekty rowerowe wybrane przez mieszkańców

Data aktualizacji: 22-03-2021

W tegorocznym zestawieniu Top 9 rowerowych miast Polski nie mogło zabraknąć Bydgoszczy. Miasto z roku na rok rozwija swoją infrastrukturę, aby jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do korzystania z jednośladów. Jak na tle pozostałych miejscowości wypadła stolica kujawsko-pomorskiego?

BydgoszczBydgoszcz jest gospodarzem tegorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Stawiasz na trasy rowerowe? Bydgoszcz ma ich sporo!

W naszym rankingu miejscowość znalazła się na czwartym miejscu, uzyskując łącznie 54 pkt. Do podium zabrakło niewiele, bo zaledwie 3 pkt. W 2020 r. powstało tutaj 9,3 km nowo wybudowanych dróg dla rowerzystów. Jednym słowem – jest się czym chwalić! Rozbudowa infrastruktury i modernizacja ulic sprawia, że liczne ścieżki rowerowe w Bydgoszczy usprawniły połączenia z różnymi częściami miasta, umożliwiając swobodne przemieszczanie się po metropolii.

Bydgoszcz na rowery!

Jak pokazują wyniki, mieszkańcy coraz śmielej przedstawiają swoje pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. W ubiegłym roku projekty rowerowe wybrane w ramach tej inicjatywy stanowiły 11% wszystkich wniosków. Pod tym względem Bydgoszcz obok Wrocławia i Poznania znajduje się w ścisłej czołówce. Jedną z ciekawszych koncepcji jest I etap Wielkiej Pętli Fordonu. Trasa o długości ponad 2 km umiejscowiona zostanie u podnóża Zbocza Fordońskiego. Ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 m pozwoli skomunikować ze sobą trzy osiedla. Władze miasta również przykładają wagę do tego, aby dbać o ścieżki rowerowe. Bydgoszcz w 2019 r. przeznaczyła na infrastrukturę niemal 9 mln zł.

Ponadto Bydgoszcz może pochwalić się tym, że została gospodarzem rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która rozpocznie się już w czerwcu. Trzeba przyznać, że to spory powód do dumy. Zasady są proste, uczestnicy pobierają specjalną aplikację, która zarejestruje przejechaną trasę oraz pokonany przez nas dystans. To miasto, które wykręci największą liczbę kilometrów, zdobędzie puchar. Projekt ma na celu propagowanie aktywnego trybu życia oraz rozwoju turystyki rowerowej. Z kolei zebrane przez aplikację dane o trasach, które cieszyły się największą popularnością, mogą zostać wykorzystane przy planowaniu i projektowaniu kolejnych ścieżek rowerowych.

W Bydgoszczy jeździ się bezpiecznie

Według danych z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji w 2019 r. w Bydgoszczy doszło do 146 zdarzeń z udziałem rowerzystów, co stanowi zaledwie 2,33% wszystkich wypadków drogowych w mieście. Miasto uplasowało się pod tym względem w ścisłej czołówce obok Lublina i Białegostoku. Wynik ten sprawia, że w stolicy Kujaw i Pomorza powinniśmy więc czuć się bezpiecznie.