Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rowerowa Stolica Polski 2022: poznaj zasady i harmonogram!

Data aktualizacji: 05-04-2022

Rekordowe 7 milionów kilometrów – tyle przejechali uczestnicy zeszłorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski! Już w czerwcu dowiemy się, czy ten imponujący wynik zostanie pobity. Tymczasem trwa oficjalny trening przed czwartą edycją ogólnopolskiego wydarzenia.

Plakat promują oficjalny trening Rowerowej Stolicy Polski

Najpierw rozgrzewka!

W poprzedniej edycji zabawy zorganizowanej przez Bydgoszcz rękawice podjęły 53 miasta. Na ten moment chęć udziału w rozpędzającej się rywalizacji zgłosiło się ich prawie 50 i ta liczba wciąż rośnie. W tym roku po raz pierwszy będzie można zbierać punkty m.in. dla Poznania. Z rywalizacji wycofała się natomiast niepokonana dotąd Nowa Sól, czyli Rowerowa Stolica Polski w latach 2019-2021. Nie oznacza to jednak, że jej mieszkańcy nie będą mogli brać udziału w zabawie. Dla osób, których samorządy nie przystąpiły do akcji, stworzona została grupa "Reszta świata".

Zanim walka o tytuł zacznie się na dobre, już teraz można dołączyć do oficjalnego treningu, który wystartował pierwszego dnia wiosny, symbolicznie otwierając sezon rowerowy. To idealny czas na to, aby zadbać o jednoślad oraz popracować nad kondycją po zimowej przerwie. Rozgrzewka jest też świetną okazją do tego, aby zapoznać się aplikacją „Aktywne Miasta” – to dzięki niej możliwe będzie zbieranie punktów na konto wybranej miejscowości podczas głównego wydarzenia. 

Tylko w zeszłym roku w samym treningu udział wzięło prawie 17 tysięcy osób, które wspólnie pokonały 2,3 miliona kilometrów.

Harmonogram:

21.03 – 21.05 Oficjalny trening

01.06 – 30.06 Rywalizacja o przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021

Rowerowa Stolica Polski – zasady

Zasady są banalnie proste! Pobierz aplikację Aktywne Miasta, następnie w wyznaczonym terminie wykręcaj kilometry dla wybranego samorządu oraz organizacji lokalnej! Twój wynik zostanie przeliczony na punkty, dzięki czemu nawet mniejsze miejscowości mają szansę na wygraną. Jeżeli zapiszesz się do oficjalnego treningu, automatycznie dołączysz także do głównej rywalizacji.

przedstawiciele Miasta Bydgoszcz podczas konferencji prasowej Rowerowej Stolicy PolskiOrganizatorem wydarzenia jest Miasto Bydgoszcz.

O co toczy się gra? Przede wszystkim o przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który otrzyma miasto zajmujące pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej. Nowa Sól otrzymała go na stałe – w nagrodę za stanięcie na najwyższym stopniu podium trzy razy z rzędu. 

Przyznanych zostanie także pięć wyróżnień w grupach wyodrębnionych na podstawie liczby mieszkańców. Oprócz tego uhonorowani zostaną najlepsi zawodnicy w klasyfikacjach lokalnych oraz uczestnicy konkursów towarzyszących. W puli nie brakuje nagród ufundowanych przez CentrumRowerowe.pl, które zostało partnerem strategicznym wydarzenia. W tym roku do zdobycia są cenne vouchery na zakupy.

Ambasadorem zmagań jest Marek Leśniewski. To 6-krotny Mistrz Polski w kolarstwie szosowym, medalista igrzysk olimpijskich i zwycięzca Tour de Pologne.

Aktywne Miasta – aplikacja nie tylko dla rowerzystów

„Aktywne Miasta” to darmowa aplikacja na rower, za której pomocą gromadzone są punkty dla miast oraz drużyn. I to bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdujemy. Co więcej, pozwala na zbieranie specjalnych odznak oraz korzystanie ze zniżek u partnerów akcji. Natomiast poszczególne miejscowości mogą dzięki aplikacji tworzyć gry miejskie dla mieszkańców oraz informować o lokalnych wydarzeniach.

logo aplikacji Aktywne Miasta

Aplikacja przydaje się nie tylko podczas Rowerowej Stolicy Polski, ponieważ daje także dostęp do historii treningów, informacji o spalonych kaloriach czy prognozy pogody. Można z niej korzystać nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale także biegania, pływania czy uprawiania nordic walking.

W ubiegłym roku doczekała się odświeżonej wersji – zmieniona została nazwa, odświeżono logo, a przede wszystkim dodano nowe funkcjonalności, które czynią ją jeszcze bardziej przyjazną użytkownikom. Nowością był m.in. tracker znajomych oraz możliwość importowania treningów z urządzeń Garmin.

Aplikację Aktywne Miasta możesz pobrać TUTAJ.

Czy wiesz, że…

Warto śledzić media społecznościowe, w tym konto na Facebooku Aktywne Miasta. Tam umieszczane są bieżące informacje o rywalizacji, w tym także o dodatkowych akcjach oraz konkursach.