Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak dbać o rower?

Data aktualizacji: 15-11-2021

Jazda na rowerze to aktywność, która potrafi dostarczyć wielu pozytywnych wrażeń. Można w ten sposób spędzać czas na wycieczkach ze znajomymi, zwiedzaniu nowych miejsc czy poszukać wyzwania w bardziej wymagających odmianach kolarstwa. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z jazdy, trzeba zadbać o odpowiedni stan wszystkich najważniejszych elementów konstrukcji roweru. 

Kobieta jadąca na rowerze o zachodzie słońcaAby cieszyć się w pełni jazdą, trzeba najpierw zadbać o stan naszego roweru.

Jak zadbać o swój rower, aby długo służył?

Wbrew pozorom podstawowy zakres czynności związanych z konserwacją i pielęgnacją roweru nie wymaga wiele wysiłku czy dużych nakładów pieniężnych, zwłaszcza jeśli decydujemy się zrobić to samodzielnie. Zdecydowanie ważniejsza jest w tym przypadku regularność wykonywanych prac. Jeśli na bieżąco będziemy kontrolować stan roweru i dokonywać kilku prostych zabiegów, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko awarii czy nawet poprawić płynność i efektywność jazdy. Podpowiadamy, jak dbać o rower niewielkim kosztem.

Czysty rower to sprawny rower

Pierwszą i najważniejszą zasadą tego jak dbać o swój rower, jest regularność w kontrolowaniu jego stanu technicznego. I mowa nie tylko o sprawdzaniu sprawności poszczególnych części osprzętu czy kół – co powinniśmy wykonać w podstawowym zakresie przed każdą dłuższą wycieczką – ważna jest także ich czystość.

Każdy rowerzysta, niezależnie od tego jakie trasy najczęściej pokonuje, może trafić na trudniejsze warunki. Wystarczy nieco bardziej zakurzony odcinek drogi, niespodziewany deszcz, czy następujące po nim błoto, aby nasz rower szybko pokrył się zanieczyszczeniami. Nawet jeśli z pozoru wydaje się nam być czysty, to najbardziej narażone na kontakt z brudem są elementy ruchome – co nie zawsze można dojrzeć bez dokładniejszej inspekcji. Osadzające się na częściach mechanicznych piasek czy pył mogą nie tylko pogorszyć funkcjonowanie naszego jednośladu, ale nawet w dłuższej perspektywie doprowadzić do awarii newralgicznych układów, np. sterowania, i konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw.

Na szczęście do czyszczenia roweru wcale nie potrzeba wiele. Wystarczy miska z ciepłą wodą lub dedykowanym detergentem, szczotka i szmatka. Jeśli posiadamy myjkę, może ona przyspieszyć nieco pracę, choć warto uważać na stosowane ciśnienie strumienia (zbyt wysokie może wypłukiwać ważny dla funkcjonowania jednośladu smar). Szerzej proces mycia roweru opisaliśmy w dedykowanym artykule.

Jak dbać o napęd w rowerze? Smar to podstawa!

Zanieczyszczenie roweru nie zawsze widać na pierwszy rzut oka. O ile brud na ramie czy kołach stosunkowo łatwo dostrzec, to ten rodzaj zabrudzeń ma wymiar głównie estetyczny. O wiele ważniejsze jest dbanie o czystość elementów pokrytych smarem. Substancja odpowiada za płynność pracy elementów ruchomych, równocześnie zmniejszając ryzyko ich przegrzewania czy przecierania. Jej wadą jest jednak dość lepka struktura, do której mocniej przylegają wszelkie drobinki.

Dlatego po każdej dłuższej trasie lub kiedy zaskoczą nas niesprzyjające warunki pogodowe, należy sprawdzić czystość wszystkich pokrytych smarem elementów – czyli przede wszystkim części napędu, łączeń gwintowanych, łożysk od piast, sterów czy pedałów, a także w niektórych przypadkach sztyc. Nawet rowerzyści poruszający się głównie po miastach, powinni wykonać tę czynność przynajmniej raz w tygodniu.

Zasada w tym przypadku jest dość prosta, wszystkie części ruchome powinny działać płynnie i w pełnym zakresie. Jeśli stawiają nienaturalny opór lub wydają dźwięk podczas obrotu, warto na nowo nasmarować dany element. Ważne jednak, aby wcześniej dokładnie go wyczyścić i osuszyć.

Jak dbać o rower elektryczny?

Pielęgnacja roweru elektrycznego nie różni się znacząco od tego jak należy dbać o rower szosowy czy trekkingowy. Podstawowy zakres czynności pozostaje ten sam. Odmienność procesu polega jednak głównie na pielęgnacji dodatkowego układu, którym jest wspomaganie elektryczne napędu.

Jeśli chcemy przedłużyć jego czas eksploatacji, to trzeba zadbać o stan akumulatora oraz silnika. Należy unikać wystawiania roweru na długotrwałe mrozy czy niesprzyjające warunki. Najlepiej przechowywać go w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Jeśli nie jest to możliwe, warto pomyśleć o demontowaniu samego akumulatora na czas niekorzystania z roweru i zabierania go do domu.

Wspomaganie należy poddawać regularnej inspekcji, sprawdzając spójność przewodów i stabilność mocowań. Od czasu do czasu warto udać się także do serwisu na kompleksowy przegląd. Część rowerów umożliwia podstawową diagnostykę po połączeniu silnika z telefonem komórkowym, choć nie jest to jeszcze standardem.

Nie tylko osprzęt – o co jeszcze warto zadbać?

Troska o odpowiednie funkcjonowanie napędu to z pewnością najważniejszy punkt na liście zatytułowanej „Dobry i zadbany rower”. Jednak pozycji do odhaczenia jest w tym przypadku nieco więcej.

Niezwykle istotny jest stan kół rowerowych. Choć większość kierowców samochodów pamięta o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w ogumieniu, to wśród rowerzystów nie jest już to tak oczywiste. Tymczasem odpowiedni poziom napompowania opon wpływa nie tylko na ich żywotność i mniejsze ryzyko awarii, ale także na opory toczenia – a tym samym efektywność samej jazdy. Ciśnienie warto sprawdzać przynajmniej raz w tygodniu przy pomocy pompki z manometrem lub na kompresorze stacji benzynowej, jeśli posiadamy do tego odpowiedni wentyl.

Wszystkie elementy mocowane do roweru także powinny być regularnie kontrolowane, zwłaszcza jeśli są to części ruchome, typu głowice lampek lub uchwyty na telefon. Ich poluzowanie podczas jazdy może doprowadzić do uszkodzenia drogiego sprzętu lub nawet ramy roweru, a w dodatku jest to czynnik mocno rozpraszający. Bezpośrednie zagrożenie stanowić będzie za to poluzowany błotnik rowerowy, który może przycierać ogumienie i doprowadzić do jego pęknięcia. Warto więc od czasu do czasu sprawdzać stabilność zamontowanych akcesoriów czy sakw, a w razie potrzeby dokręcać luzy na śrubach czy poprawiać napięcie opasek.

Pedałowanie poza sezonem, czyli jak dbać o rower zimą?

Dla części z nas okres zimowy wiąże się jedynie z tematem odpowiedniego przechowywania roweru. Jeśli jednak nie rezygnujemy z jazdy poza sezonem wiosenno-letnim, to temat czystości jednośladu nabierze jeszcze większego znaczenia. Bowiem w tym okresie roku wręcz nie sposób uniknąć kontaktu z błotem czy wilgocią.

Ośnieżony rowerZimą wręcz nie sposób uniknąć kontaktu roweru z błotem czy śniegiem.

Dodatkowo należy także przyłożyć się do regularnego osuszania całej konstrukcji roweru, najlepiej po każdej jeździe. Jest to istotne z uwagi na możliwe korodowanie niezabezpieczonych elementów, zwłaszcza w przypadku ram stalowych lub aluminiowych ze stalowymi łączeniami. Co ważne, nawet jeśli nasz rower nie ma takich wstawek, to warto sprawdzić wszelkie uchwyty na torby, nawigacje rowerowe czy liczniki. Łatwo o tym zapomnieć, a może to utrudnić operowanie nimi lub późniejszy demontaż.

Niskie temperatury nie najlepiej oddziaływają także na stan amortyzatorów z tłumieniem kompresji, zwłaszcza jeśli często pokonujemy trudniejsze tereny. Dlatego ich konserwację należy dopisać do długiej listy tego jak dbać o rower górski. Poza tym, w omawianym okresie roku należy szczególnie pilnie kontrolować działanie hamulców oraz stan napięcia linek, które mogą się rozprężać przy często zmieniających się temperaturach. Zimą ważne jest także regularne usuwanie zalegających w szczelinach i łączeniach drobinek wody, które mogłyby zamarzać – zwłaszcza jeśli przechowujemy rower w nieogrzewanej przestrzeni.