Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rowerowy Wrocław wyróżniony w rankingu – tu na rowerze dojedziesz w każdy zakątek miasta!

Data aktualizacji: 22-03-2021

Świetnie funkcjonujący system rowerów miejskich, długie trasy i nieustannie rozwijająca się sieć dróg to kilka z powodów, które sprawiają, że Wrocław stoi na podium polskich miast przyjaznych fanom dwóch kółek. Jazda po stolicy Dolnego Śląska sprawia nie lada satysfakcję nie tylko turystom, ale także samym mieszkańcom. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji w stolicy Dolnego Śląska.

Panorma Wrocławia

Rozbudowana infrastruktura rowerowa kluczem do sukcesu Wrocławia w Rankingu

Niemal w każdy zakątek Wrocławia można dotrzeć rowerem bez większych problemów. Wystarczy wspomnieć, że na 972 km dróg publicznych aż 37%, czyli 360 km, stanowią drogi przeznaczone dla jednośladów. To najlepszy wynik wśród wszystkich przebadanych miast. Należy w tym miejscu jednak zaznaczyć, że ponad połowa tras rowerowych we Wrocławiu to ciągi pieszo-rowerowe, co może nieco obniżać wygodę podróży.

Warto także dodać, że sieć dróg rowerowych jest nieustannie rozbudowywana. W 2020 roku powstało 24,5 km nowych odcinków. Miasto w 2019 roku przeznaczyło 0,27% budżetu na rozbudowę tej infrastruktury. 

Aktywnie działające stowarzyszenia i duża liczba miłośników jazdy sprawiły, że aż 20% wybranych projektów z budżetu obywatelskiego w 2020 roku stanowiły projekty rowerowe.

Ranking rowerowy Wrocław - infografika

Udogodnienia dla rowerzystów

Rowerem po Wrocławiu jeździ się z dużą przyjemnością. Przede wszystkim dlatego, że infrastruktura temu sprzyja. Na powierzchni 292 km2 rozlokowanych zostało 7660 stojaków na jednoślady. 

Mankamentem są stacje naprawy rowerów we Wrocławiu, których niestety jest zbyt mało. W całym mieście znajduje się ich zaledwie 12. Nie ma za to problemu z przewożeniem dwóch kółek komunikacją miejską. Bez dodatkowych opłat można przewozić je we wszystkich pojazdach.

Stary rynek Wrocław

Mistrzowski rower miejski we Wrocławiu

Rozbudowane ścieżki rowerowe we Wrocławiu sprawiły, że system rowerów publicznych świetnie funkcjonuje. To jedyne miasto w Polsce, w którym możemy wypożyczać pojazdy przez cały rok. Są one gęsto rozlokowane – przypada jedna stacja na km2. Nie można też narzekać na liczbę jednośladów. Na jeden rower przypada mniej niż 350 mieszkańców, co pozwala wygodnie przemierzać Wrocław na rowerze. Należy jednak zachować ostrożność – to miejscowość z największym odsetkiem wypadków z udziałem rowerzystów w Polsce.

Zobacz pełną wersję naszego rankingu Top 9 rowerowych miast Polski