Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Drogi rowerowe w Gdańsku przyszłym rozwiązaniem na korki? Inwestycje na to wskazują!

Data aktualizacji: 22-03-2021

Chociaż co roku miasto odwiedzają miliony turystów, to do raju dla miłośników zwiedzania z siodełka jeszcze nieco brakuje. Przede wszystkim ścieżki rowerowe w Gdańsku nie są zbyt rozbudowane, a i brakuje możliwości wypożyczania jednośladów publicznych. Nie oznacza to jednak, że turyści i mieszkańcy muszą zostawić rowery w domu, Gdańsk ma wciąż sporo do zaoferowania dla zwolenników dwóch kółek! O czym może świadczyć 5. miejsce w naszym rankingu Top 9 miast rowerowych w Polsce.

Widok z drona na Stare Miasto w Gdańsku.Turystyczne miasta to idealne środowisko do rozwoju tras rowerowych.

Rozwój sieci dróg rowerowych w Gdańsku – do ideału jeszcze brakuje, ale będzie lepiej

Gdańsk boryka się z problemami, z którymi mierzyć musi się każdy tak duży ośrodek turystyczny. Wielu odwiedzających miasto oznacza więcej samochodów i bardziej zatłoczony ruch uliczny. Dlatego też budowa odpowiedniej infrastruktury rowerowej wydaje się nie tyle dobrym pomysłem, co wręcz koniecznością. I władze miasta zdają się dążyć do realizacji tego planu – Gdańsk zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu w kategorii inwestycji w rozwój infrastruktury rowerowej, w 2019 roku przeznaczając na to 0,71% z budżetu miasta. Dla porównania w drugiej w tym zestawieniu Bydgoszczy było to 0,37%. 

Pomimo dużych inwestycji łączna liczba kilometrów tras przeznaczonych dla rowerzystów jeszcze nie zachwyca. Na 900 km dróg publicznych jedynie 130 km zajmują odcinki typowo dla jednośladów. Na trasach rowerowych w Gdańsku jeździ się jednak stosunkowo przyjemnie. Głównie ze względu na fakt, że ciągi pieszo-rowerowe stanowią jedynie 18% z wszystkich dedykowanym miłośnikom dwóch kółek. 

Z pewnością nieco niepokojące jest, że w tym niespełna 500-tysięcznym mieście działają jedynie 4 organizacje rowerowe. Małe zaangażowanie mieszkańców może być też przyczyną niewielkiej liczby projektów rowerowych wybieranych w ramach budżetu obywatelskiego – stanowią zaledwie 5% całości. 

Turystyka rowerowa w Gdańsku z udogodnieniami

Mimo dość małej liczby gotowych tras rowerowych w Gdańsku, miasto zaskakuje ilością udogodnień dla miłośników dwóch kółek. 

Gdańsk może poszczycić się imponującą liczbą stojaków na rowery. Na powierzchni 262 km2 znajduje się ich ponad 8 tysięcy, czyli na każdy km2 przypada aż 31 stojaków.
Statystycznie nieźle wypada też liczba miejskich stacji napraw – średnio jedna stacja na 11 km2.

Problemy z rowerem publicznym

Gdańsk mierzy się z problemem funkcjonowania systemu rowerów miejskich. Mimo olbrzymiego zapotrzebowania zgłaszanego przez mieszkańców i turystów wciąż nie można wypożyczyć takich pojazdów. Wielka szkoda, bo zwiedzanie tak pięknego miasta na rowerze, to byłaby prawdziwa przyjemność.

Warto za to dodać, że przewóz rowerów w komunikacji miejskiej w Gdańsku jest bezpłatny, ale możemy zabrać swoje dwa kółka jedynie do pojazdów specjalnie oznaczonych.

Chcesz sprawdzić, jak Gdańsk wypadł na tle pozostałych miast? 

Zobacz pełną wersję naszego rankingu - Top 9 rowerowych miast Polski