Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Aktywnych rowerzystów w Łodzi nie brakuje, teraz czas przygotować dla nich odpowiednią infrastrukturę

Data aktualizacji: 22-03-2021

Każdy rowerzysta marzy o mieście obfitującym w rozbudowane i ciekawe szlaki dla jednośladów, oraz inne udogodnienia. Jednak jak pokazuje nasz tegoroczny ranking – Top 9 rowerowych miast Polski – nie wszędzie ten sen może się ziścić. Wyjątkowo gorzką pigułkę muszą przełknąć mieszkańcy Łodzi, która zajęła ostatnie miejsce w zestawieniu.

Widok na ulicę Piotrkowską, Łódź.Łodzi nie brakuje uroku, ale zdecydowanie nie jest to raj dla rowerzystów.Polskie miasta a trasy rowerowe – Łódź w dole stawki

Z pewnością największą bolączką dla mieszkańców jest mapa ścieżek rowerowych. Łódź w 2020 roku dysponowała łącznie 211 km szlaków dedykowanych dla dwóch kółek.

O ile sama liczba może robić wrażenie, to gdy zestawimy ścieżki rowerowe w Łodzi z drogami publicznymi, okazuje się, że stosunek wynosił tylko 25%. Oznacza to dopiero 6. lokatę wśród przebadanych miast, gorzej wypadły Kraków, Bydgoszcz i Gdańsk. Dużym optymizmem nie napawa także niski przyrost tego typu infrastruktury – w 2020 roku wybudowano zaledwie 5,5 km tras rowerowych. Łódź w tej kategorii zajęła odległe 8 miejsce.

Problemy okazują się sięgać jednak głębiej niż wskazuje sama mapa rowerowa. Łódź boryka się bowiem z niedostatecznym finansowaniem dla takiej infrastruktury. W 2019 roku na realizację inwestycji typowo rowerowych przeznaczono 0,09% z rocznego budżetu miasta. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w przypadku inwestycji realizowanych w ramach szeroko pojętych prac drogowych, takich jak chociażby przebudowa systemu dróg publicznych.

Ikonografika przedstawiajaca dane z rankingu.

Niedostateczna liczba kilometrów wyznaczonych tras dla rowerzystów rzutuje także na bezpieczeństwo – z ich udziałem doszło w 2019 roku do 468 wypadków, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców stanowi drugi najgorszy wynik wśród miast ujętych w rankingu.

Czy jest jeszcze nadzieja dla rowerowej Łodzi?

Pomimo że wyniki Łodzi w tegorocznym rankingu nie wywołują uśmiechu na twarzy lokalnych rowerzystów, to nie pod każdym względem miasto wojewódzkie wypadło źle. Co więcej, za niektóre kwestie zdecydowanie należy je pochwalić! Przede wszystkim bez zarzutu rysuje się dostępność stacji naprawczych – 26 takich obiektów to wynik więcej niż zadowalający, plasujący Łódź na 3 miejscu zestawienia.

Łódź nocą - jadący rowerzyści.Choć infrastruktura rowerowa w Łodzi nie zachwyca, to nie brakuje chętnych na ten środek transportu.

Z jeszcze jednej kategorii mieszkańcy Łodzi mogą być dumni. Jest to liczba aktywnych stowarzyszeń rowerowych (14), w tej kwestii miasto przegrywa wyłącznie z Warszawą. Cieszyć może także ich wzmożona aktywność w promowaniu tego środka transportu. Świadczyć może o tym chociażby zeszłoroczna akcja, w ramach której zgłoszono projekt stworzenia stojaków rowerowych w kształcie samochodów – obrazujący problemy zatłoczenia miasta.

Chcesz sprawdzić, jak Łódź wypadła na tle pozostałych miast? 

Zobacz pełną wersję naszego rankingu – Top 9 rowerowych miast Polski