Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Białystok – miasto bogate w ścieżki rowerowe

Data aktualizacji: 22-03-2021

Przyjrzeliśmy się polskim miastom i sprawdziliśmy, w jakim stopniu są przyjazne rowerzystom. Jak poradził sobie Białystok? Trafił na 6. miejsce. Za nim znalazły się Kraków oraz Łódź. Szczegółowe wyniki na temat innych miejscowości znajdziesz w pełnym zestawieniu. W tym miejscu skupmy się wyłącznie na stolicy województwa podlaskiego.

Białystok centrum.Ścieżek rowerowych w Białymstoku jest wiele, a do tego są bezpieczne.


Zobacz pełną wersję naszego rankingu Top 9 rowerowych miast Polski


Podstawowa infrastruktura

Czym może pochwalić się Białystok? Ścieżki rowerowe w tym mieście stanowią 36% wszystkich dróg publicznych. Tylko Wrocław osiągnął o 1 punkt procentowy lepszy wynik. Warto odnotować również, że w minionym roku białostocka sieć poszerzyła się o kolejne 10 km dróg rowerowych. Aktualnie mierzy prawie 160 km. Z miejscem do jazdy nie jest źle, gorzej z punktami, w których można się spokojnie zatrzymać lub bezpiecznie zostawić rower. W miejscowości ulokowanych jest 717 stojaków, co daje średni na tle innych miast wynik 7 stacji na km2. Z kolei punkty napraw jednośladów są zaledwie 4. Nad tym Białystok może nieco jeszcze popracować. Prawdopodobnie jest to tylko kwestia czasu, biorąc pod uwagę stały rozwój infrastrukturalny oraz budżet przeznaczany na udogodnienia dla rowerzystów.

Co dalej z BiKeR Białystok?

Niestety z powodu aktualnej sytuacji epidemiologicznej pod znakiem zapytania stoi funkcjonowanie miejskiego systemu rowerowego BiKeR, który działał w Białymstoku już 7 sezonów. Projekt dysponował sporą liczbą jednośladów oraz stacji, jednak w zeszłym roku, wprowadzenie rządowych restrykcji sprawiło, że był dostępny przez tylko 5 miesięcy. Oprócz tego Białostoczanie skarżyli się na słaby stan techniczny pojazdów, a w całym kraju spada zainteresowanie wypożyczaniem rowerów. Jaka będzie przyszłość BiKeR? Czas pokaże.

Bezpieczny dojazd do pracy i szkoły

Białystok w naszym rankingu pod względem małej liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów znalazł się w ścisłej czołówce. W 2019 r. w miejscowości doszło do 5706 kolizji, z czego tylko w 202 brali udział cykliści. Na tle pozostałych miast wynik ten prezentuje się bardzo dobrze, Białostoczanie mogą czuć się bezpiecznie.