Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Lublin, tu rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie

Data aktualizacji: 22-03-2021

W najnowszym rankingu najbardziej rowerowych miast Polski, Lublin uplasował się na 5. pozycji ex aequo z Gdańskiem. Zaledwie 2 pkt. dzieliły go od miejsca 4., nie ma więc powodów do narzekań! Szczegółowe wyniki można sprawdzić w pełnym zestawieniu, my zaś skoncentrujmy się na stolicy województwa lubelskiego. 

Lublin obfituje w ścieżki rowerowe.

Mapa ścieżek rowerowych Lublina

Dla rowerzystów podstawą są drogi rowerowe. Lublin ma ich prawie 172 km, co stanowi aż 33% wszystkich miejskich dróg publicznych. Lepszym wynikiem mogą pochwalić się tylko Wrocław, Białystok i Poznań. Jednak, w stolicy lubelskiego, w przeważającej większości są to ciągi pieszo-rowerowe, czyli przestrzeń dostępna również dla pieszych. Wszystkie drogi rowerowe Lublina w minionym roku rozbudowano o zaledwie 100 m. Dobrze byłoby zwiększyć również liczbę miejskich stacji naprawczych. W miejscowości znajdziemy tylko 2 takie punkty. Znacznie lepiej jest z dostępnością stojaków, przy których możemy pozostawić swój jednoślad. Statystycznie na 1 km2 miasta przypada 11 stanowisk. Z kolei samych stojaków jest 1550.

Rowery do zadań specjalnych

Przedsięwzięciem odróżniającym Lublin od innych miast jest społeczna wypożyczalnia rowerów cargo. Pojazdy są udostępniane nieodpłatnie w wyznaczonych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za pomocą jednośladu można przewozić ładunki o masie do 100 kg lub bezpiecznie przemieszczać się z dziećmi. Inicjatywa powstała dzięki kreatywności Porozumienia Rowerowego, będącego jednym z aż 10 aktywnie działających w mieście stowarzyszeń skupiających miłośników dwóch kółek.

Bezpieczeństwo rowerzystów

Lublin może się pochwalić jeszcze jednym mocnym punktem. Ranking wykazał, że stolica lubelskiego, ze wszystkich badanych miast, jest najbezpieczniejsza dla osób poruszających się jednośladem. Wypadki drogowe z udziałem rowerzystów stanowią tam zaledwie niecałe 2,5% wszystkich zgłoszonych incydentów drogowych.