Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

W Radomiu infrastruktura przyrasta szybko, teraz czas na rower miejski

Data aktualizacji: 25-07-2022

W Radomiu system rowerów miejskich został uruchomiony w 2017 roku i działał przez 3 lata. Mieszkańcy chętnie korzystali z wypożyczalni w pierwszym roku, lecz przez coraz gorszy stan techniczny floty przestali. Miasto aktualnie nie ma funduszy na wznowienie systemu, co z pewnością działa na szkodę mieszkańców. Długość dróg rowerowych cały czas się powiększa, przyrost o 50,3% w latach 2018-2021, to bardzo dobry wynik na tle reszty miast ujętych w raporcie.

Widok na Radom

W kwestii bezpieczeństwa Radom prezentuje się całkiem dobrze. Miasto odnotowało spadek liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów o 7% w okresie
2018-2021 r.

Polityka prosamochodowa kosztem przemyślanej infrastruktury rowerowej

Pomimo istnienia na terenie Radomia około 100 km tras rowerowych, podstawowym problemem jest brak spójności między odcinkami. Budowy kolejnych podejmowane są w sposób bezplanowy, przy okazji remontów dróg dla samochodów. Trasy dla rowerów powstają tam, gdzie łatwo je zaprojektować i wykonać, a nie tam, gdzie są najbardziej potrzebne. 

Obecnie tylko z osiedla Ustronia do centrum można dostać się po dedykowanej infrastrukturze i to tylko dzięki determinacji Bractwa Rowerowego. Zgłosiliśmy do budżetu obywatelskiego projekt i zbieraliśmy głosy na budowę kluczowych fragmentów. Brakuje kilkunastu kilkusetmetrowych odcinków tras na połączenie centrum z głównymi osiedlami. Szacuję, że do dokończenia sieci potrzeba budowy ok. 40 km dróg dla rowerów. Jeśli realistycznie przyjąć, że miasto tej wielkości może budować rocznie ok. 10 km, to jesteśmy w stanie w krótkim czasie uzupełnić sieć.

Sebastian PawłowskiOd 3 lat w Radomiu nie funkcjonuje rower publiczny, zrezygnowano z prowadzenia systemu z uwagi na sytuację pandemiczną. Warto podkreślić, że w tym samym czasie w innych miastach systemy działały. Aktualnie na terenie Radomia można jedynie wypożyczyć hulajnogi elektryczne od operatorów komercyjnych. – mówi Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego Radom.

W minionym roku przeznaczono jedynie 0,06% budżetu miejskiego na infrastrukturę rowerową, patrząc więc na plany przedstawione w Strategii rozwoju miasta Radomia można się zastanawiać czy plany zostaną zrealizowane zgodnie z założeniami.

Wyniki Radomia w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Karta informacyjna Radom 2021


Zielone miasto pełne turystów. Wizja Radomia 2030

Kultura, turystyka, sport i rekreacja – to jedne z głównych tematów opracowanych w dokumencie, który roztacza wizję Radomia jako miasta ekologicznego, z rozległą i dobrze zaprojektowaną siatką połączeń rowerowych. Infrastruktura ma pozwolić na przemieszczanie się pomiędzy miastem a ościennymi miejscowościami. Planuje się także rozwój energooszczędnego oświetlenia ulicznego wraz z budową nowych chodników oraz wprowadzenie inteligentnego systemu świateł.

Zachęcanie do korzystania z transportu zbiorowego oraz rowerowego, poprzez podniesienie jakości usług i przywrócenie działania systemu rowerów miejskich przyczyni się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu.


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Radomiu.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Mazowsze.