Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

W Lublinie rowerem miejskim pojedziesz cały rok

Data aktualizacji: 25-07-2022

Lubelski rower miejski wszedł z impetem w 2022 rok. 127 stacji oraz flota licząca 700 rowerów. Podobna ilość pojazdów dostępna jest np. we Wrocławiu, mieście o 1/3 większym. Wygląda na to, że miasto zdaje sobie sprawę, że tylko doinwestowany i dobrze przemyślany system rowerów publicznych może stać się realną alternatywą dla komunikacji zbiorowej. 

panorama Olsztyna

Od 2018 roku w stolicy Lubelszczyzny przybyło 41,7 km DDR-ów, natomiast stosunek dróg rowerowych do dróg publicznych wynosi 35%. To w połączeniu z dobrze działającym systemem rowerów publicznych, który jest dostępny przez 12 miesięcy, sprzyja zwiększaniu ruchu rowerowego w mieście.

Barbara Szmydt

Po Lublinie jeździ mi się super. Jeżeli miałabym się do czegoś przyczepić, to tylko do mojej kondycji fizycznej, bo Lublin to miasto położone aż na siedmiu wzgórzach i naprawdę czuć to, kiedy wjeżdża się pod jedną z górek. Mamy mnóstwo punktów z miejskimi rowerami do wypożyczenia i naprawdę świetnie rozbudowaną infrastrukturę rowerową, która na przestrzeni ostatnich 10 lat bardzo się rozwinęła. Miasto można przejechać z jednego końca na drugi ścieżkami, a moja ulubiona trasa prowadzi nad Zalew Zemborzycki, wzdłuż rzeki Bystrzycy. Naprawdę uwielbiam jeździć rowerem po Lublinie, bo miasto nie jest ani za małe, ani za duże. Na rower w sam raz.
– Barbara Szmydt, blogerka z Lublina

Lepszy stan infrastruktury w mieście ma również swoje przełożenie na bezpieczeństwo jej użytkowników. Liczba wypadków z udziałem rowerzystów spadła w Lublinie z 141 w 2018 roku do 101 w 2021 roku.

Aż 30% wybranych projektów w ramach budżetu obywatelskiego posiada w swoich założeniach pomysły mieszkańców, na to jak rozwinąć i unowocześnić strukturę rowerową w mieście. Ten odsetek to bardzo dobry wynik na tle innych badanych miast, z których tylko Poznań i Wrocław wypadły lepiej. Może jest to pokłosie decyzji urzędu miasta, który na realizację projektów rowerowych przeznaczył jedynie 0,09% dostępnego budżetu.

Lublin miasto inspiracji

Strategia rowerowa miasta zakłada utworzenie spójnych terenów zielonych w różnych częściach miasta, które pozwolą mieszkańcom przemieszczać się atrakcyjnymi wizualnie i bezpiecznymi trasami.

Ograniczenie emisji spalin do atmosfery wpisuje się w idee miasta zeroemisyjnego, działania zachęcające do wybierania komunikacji zbiorowej, zamiast samochodu pomogą osiągnąć ten cel. Równie ważnym elementem tego procesu jest priorytetyzowanie infrastruktury rowerowej, na przykład utworzenie dojazdów rowerowych do centrum miasta, na podstawie systemu bezkolizyjnych kładek. Takie rozwiązania sprawiają, że rower jako główny środek komunikacji pozwala uniknąć korków, skracając czas przejazdu. Zadbana infrastruktura rowerowa sprzyja również rozwojowi aktywności sportowej na poziomie amatorskim.

Zasada osiedli 15 minutowych ogranicza konieczność użycia samochodu, ponieważ wszystkie najważniejsze usługi są dostępne dla mieszkańców odległości 15 minutowego spaceru. Ambitne cele ratusza w przyszłości z pewnością przełożą się na poprawę komfortu życia mieszkańców.

Wyniki Lublina w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Raport - rowerowe miasta - wyniki Lublina


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Lublinie.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Lubelskie.