Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Łódź – najbezpieczniejsza dla rowerzystów?

Data aktualizacji: 25-07-2022

Strategia rozwoju miasta Łodzi 2030+ opiera się na 4 głównych założeniach i niemal w każdym z nich przedstawione są, na mniejszą lub większą skalę, działania na rzecz bardziej ekologicznego oraz innowacyjnego życia w mieście.  

Ulica w Łodzi

Poprzednie plany przedstawione w formie dokumentu “Strategia rozwoju dróg dla rowerów 2015 – 2020” zakładały rozbudowę infrastruktury rowerowej na terenie miasta, jednak ze wpisu na stronie rowerowalodz.pl “Co ma powstać w 2020 w Łodzi” wynika, że realizacja się nie powiodła zgodnie z założeniami i część projektów powróciła do realizacji w strategii rozwoju na lata 2021 – 2030. Pozostaje nam tylko czekać i sprawdzić, jak tym razem ratusz poradzi sobie z realizacjami.

Od roku 2018 liczba wypadków z udziałem rowerzystów zmalała w Łodzi o 36%, to najlepszy wynik spośród 20 miast branych pod uwagę w raporcie. W tym samym okresie przyrost dróg rowerowych w kilometrach osiągnął 50,5%. Warto również zwrócić uwagę, że stosunek dróg rowerowych do dróg publicznych wynosi 30%. Niewątpliwie dobra infrastruktura pomoże osiągnąć cele związane ze zrównoważonym transportem.

Potrzeba dialogu

O średnim zaangażowaniu społecznym świadczy liczba projektów rowerowych wybranych do realizacji ze środków budżetu obywatelskiego, jest to jedynie 11%. Być może ma to związek z brakiem komunikacji na linii urząd - mieszkańcy.

W Łodzi zmiany w infrastrukturze rowerowej zaczęły zachodzić dość późno, ale dynamicznie. Powołano oficera rowerowego w randze pełnomocnika prezydenta miasta. Powstały standardy budowy dróg dla rowerów - od tego momentu wszystkie powstające drogi dla rowerów były wykonywane z równego asfaltu. Były również konsultacje rowerowe z organizacjami, były projekty w budżecie obywatelskim, które zdobywały kilkutysięczne poparcie. To wszystko było.

Obecnie w Łodzi właściwie nie prowadzi się partycypacji społecznej. To dotyczy także spraw rowerowych. Nie ma urzędników oddelegowanych do tego tematu.
- Hubert Barański z Fundacji Fenomen.

Wyniki Łodzi w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Łódź w 2030 roku będzie czysta i bezpieczna

W strategii rozwoju Łodzi 2030+ powiększanie sieci dróg rowerowych oraz infrastruktury uzupełniającej jest jednym z głównych priorytetów.

Drogi rowerowe będą uzupełniane o parkingi rowerowe, zadaszenia oraz windy. Transport indywidualny wzbogaci się również o wiadukty, kładki i inne elementy działające na rzecz zwiększenia udziału transportu bezemisyjnego w ruchu miejskim.

Miasto zero emisyjne i czyste – to założenia, które mają na celu ograniczenie ruchu aut w centrum miasta na rzecz transportu rowerowego.

Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Łodzi.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Łódzkim.