Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rzeszów miastem przyjaznym rowerzystom

Data aktualizacji: 25-07-2022

Rozwój infrastruktury oraz zwiększanie udziału rowerzystów w ruchu drogowym nie jest możliwy bez zagwarantowania łatwego dostępu do pojazdów, dlatego też jednym z ważniejszych punktów związanych z realizacją strategii rowerowej miasta było przywrócenie systemu rowerów miejskich.

Rzeszów panorama

W Rzeszowie jest, gdzie jeździć!

Rzeszów jest miastem, które ma najlepszy stosunek dróg rowerowych do pozostałych dróg publicznych, ponieważ wynosi 47%. Oznacza to, że spośród wszystkich ulic w Rzeszowie 47% z nich jest przystosowana i odpowiednio oznaczona dla transportu rowerowego.

Czynnikiem wyróżniającym stolicę Podkarpacia jest również procent budżetu, jaki miasto przeznacza na infrastrukturę rowerową. Spośród pozostałych 20 miast, które włączyliśmy do naszego raportu, Rzeszów inwestuje najwięcej, bo 0,71%. Co ciekawe nie ma budżetu, który przeznacza na ten cel 1% i więcej.

Niestety wydaje się, że miasto zwolniło w budowaniu nowych dróg rowerowych. Od 2018 do końca 2021 roku ich długość zwiększyła się o jedyne 7%. Dla porównania w Gliwicach, niewiele większych od Rzeszowa, wzrosła o 52%.

Infrastruktura rowerowa powstaje powoli, a dopiero od kilku lat miasto zaczyna projektowanie nowych rozwiązań od konsultacji z organizacjami rowerowymi (w tym naszą - RoweryRzeszów.pl)

Na terenie miasta stosuje się rozwiązania, które podnoszą poziom bezpieczeństwa infrastruktury pieszo-rowerowej, oraz po naszych zgłoszeniach zostają zmieniane jej fragmenty np. krawężniki poprzeczne na DDR.
- Rafał Grela z RoweryRzeszów.pl

Wyniki Rzeszowa w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Infografika dotycząca Rzeszowa

Plany na zieloną przyszłość

Rzeszów kładzie duży nacisk na poprawę komfortu życia mieszkańców. Jednym z priorytetów jest zwiększenie odporności miasta na zanieczyszczenia powietrza. W realizacji tego założenia ma pomóc przywrócenie funkcjonowania systemu rowerów miejskich, co z pewnością pomoże również w zwiększeniu udziału transportu rowerowego kosztem samochodowego.

Przyjęta strategia rozwoju zgodnie z zasadą brownfield polega na ponownym wykorzystaniu budynków czy terenów poprzemysłowych, tak aby nadać im nowe, przydatne dla społeczności funkcje.

Fale upałów, z którymi musimy się coraz częściej mierzyć skłoniły władze miasta do interwencji tam, gdzie jest to najbardziej odczuwalne – w komunikacji miejskiej. Do 2025 roku inwestycje będą obejmowały redukcję oddziaływania wysokich temperatur na przystankach, wiatach oraz w środkach transportu zbiorowego.


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Rzeszowie.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Podkarpacie.