Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Sosnowiec – potrzeba bezpiecznych dróg rowerowych i aktywizacji mieszkańców

Data aktualizacji: 25-07-2022

W 2021 roku w Sosnowcu wybrano do realizacji 27 projektów w ramach budżetu obywatelskiego, niestety żaden z nich nie był związany z rozbudową infrastruktury rowerowej lub z rowerami ogółem.

rowery miejskie w Sosnowcu

Sosnowiec w 2021 roku wydał na rozbudowę infrastruktury rowerowej 0,30% swojego rocznego budżetu. Dzięki tego rodzaju inwestycjom przyrost dróg rowerowych od roku 2018 wyniósł już 35,5%, co jest dobrym wynikiem, lecz patrząc na liczbę samych kilometrów, to Sosnowiec odbiega od innych miast o podobnej wielkości.

W 2021 roku stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych wyniósł 17%. Taki wynik plasuje to miasto bliżej końca tabeli wyników porównujących 20 miast w Polsce.

Tylko doinwestowana i zadbana infrastruktura rowerowa jest w stanie zmniejszyć częstotliwość wypadków. Niestety jeden z gorszych wyników Sosnowiec zanotował właśnie w kategorii związanej z bezpieczeństwem. W znacznej większości miast (17 na 20) w porównaniu z rokiem 2018 liczba wypadków z udziałem rowerzystów spadła, w Sosnowcu wzrosła o 13%.

Miasto dla rowerów i dla środowiska

Sosnowiec jako jedyne miasto w naszym raporcie jednoznacznie skupia się na kwestii ekologii. Strategia rozwoju "Plan adaptacji miasta Sosnowca do zmian klimatu do roku 2030" nie pozostawia złudzeń, że takie zmiany następują i należy się na nie przygotować.

Miasto za priorytet uznało zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza oraz walkę ze smogiem. Realizacja tych planów ma odbywać się między innymi przez rozbudowę ścieżek rowerowych oraz przeciwdziałanie ich fragmentaryzacji przez odpowiednie zapisy w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzeni. Ścieżki mają tworzyć dobrze skomunikowaną sieć, a nie poszatkowane fragmenty, które później kierują cyklistów na ulicę lub chodnik. Uspokojenie ruchu samochodowego i ograniczanie dopuszczalnej prędkości spowodują zmniejszenie natężenia ruchu. Dobrze zorganizowana i dostępna komunikacja publiczna, wzbogacona o większą flotę rowerów publicznych stanie się realną alternatywą dla samochodów.

Wyniki Sosnowca w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Zestawienie wyników Sosnowca za 2021 r.


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Sosnowcu.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Śląsk.