Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Gdańsk – szybko rozwija sieć dróg rowerowych dzięki dużym inwestycjom

Data aktualizacji: 25-07-2022

Jeśli sprawdzimy siatkę dróg rowerowych w Gdańsku, to zobaczymy, że na 1 km2 przypada 0,9 km ścieżki. Jest to wynik zadowalający, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że od 2018 roku w mieście tym przybyły już 52 km dróg przeznaczonych dla rowerów. Gdańsk przez wielu rowerowych aktywistów jest podawany jako miasto najbardziej przyjazne miłośnikom dwóch kółek.  

Rowerzystka podziwiająca GdańskGdańsk to miasto, które zapewnia świetnie warunki dla rowerzystów.

Gdański ratusz w porównaniu z innymi miastami, które dysponują takimi danymi, przeznaczył na projekty rowerowe aż 0,37% budżetu miasta, więcej wydał tylko Rzeszów. Natomiast jeśli chodzi o projekty finansowane z budżetu obywatelskiego to 8% z wybranych do realizacji w 2021 roku dotyczyło infrastruktury rowerowej. Duże inwestycje w DDR-y przyczyniają się do spadku wypadków z udziałem rowerzystów. Od 2018 roku odsetek wypadków na 1000 mieszkańców spadł o prawie 6%. 

Czekając na rower miejski 

Mieszkańcy Gdańska mogli korzystać z systemu rowerów publicznych w ramach Mevo tylko w sezonie 2019, był to pierwszy i ostatni sezon rowerów miejskich w trójmiejskiej metropolii. Wygląda jednak na to, że władze odrobiły lekcje. Mevo 2.0 ma ruszyć już wiosną 2023, bez problemów i usterek, przez które rozpadł się poprzedni system. 

Flota ma składać się z rowerów klasycznych oraz ze wspomaganiem elektrycznym, które będą funkcjonowały w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz miejscowościach ościennych przez cały rok.  

Gdańsk 2030 Plus to strategia rozwoju miasta zakładająca między innymi rozwój infrastruktury rowerowej. Jednym z projektów jest zmiana struktur drogowych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów przy placówkach oświatowych, uspokojenie ruchu oraz wdrożenie programów edukacyjnych, aby promować dojazd do szkoły rowerem.  

Poprawa warunków dla ruchu pieszego, rowerowego oraz komunikacji zbiorowej ma służyć zmniejszeniu ruchu samochodowego, w szczególności w centrum miasta. Promowanie komunikacji zeroemisyjnej tak, aby stawała się naturalnym i niekwestionowanym wyborem mieszkańców.  

Aby zachęcić mieszkańców do przesiadania się z czterech na dwa kółka, w Gdańsku mają powstać szybkie trasy rowerowe zgodne ze standardami Europejskiej Federacji Cyklistów.  

Gdańsk to miasto nowoczesne i otwarte, a dzięki zmianom może zbliżyć się do neutralności klimatycznej, która przyczyni się do polepszenia warunków życia w metropolii.

Wyniki Gdańska w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

zestawienie wyników Gdańska 2021


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Gdańsku.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Pomorze.