Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Częstochowa – brak konsultacji społecznych wpływa na stan dróg rowerowych

Data aktualizacji: 25-07-2022

W większości kategorii, które były dla nas wyznacznikiem miasta przyjaznego dla rowerzystów Częstochowa osiągnęła bardzo słabe wyniki. Jednym z nich jest wielkość infrastruktury rowerowej. Długość dróg rowerowych wzrosła w ostatnich czterech latach o 14%. Na 1 km2 powierzchni miasta przypada tylko 0,5 km ścieżki rowerowej. 

Jasna GóraCzęstochowa ma jeszcze trochę do zrobienia w kwestii udogodnień dla rowerzystów.

Częstochowski rower miejski jest najmniej użytecznym systemem w raporcie. Na jeden rower przypada średnio 1080 mieszkańców, a jedna stacja rowerowa przypada średnio na 7km2. Z usługi można skorzystać tylko przez 4 miesiące w roku. Dla porównania, w Lublinie, który jest podobnej wielkości miastem, na jeden rower przypadają 483 osoby, natomiast zagęszczenie stacji wynosi 1 na 1,16 km2

W większości miast w raporcie zanotowaliśmy spadek liczby wypadków z udziałem rowerzystów. W Częstochowie w ciągu ostatnich czterech latach liczba wypadków spadła o 5%, jest to wynik poprawny, ale poniżej średniej.

Marcin MichońInfrastruktura rowerowa w porównaniu do lat ubiegłych ulega zdecydowanej poprawie, ale każda z inwestycji nie jest wolna od wad. Powodem jest brak konsultacji z mieszkańcami. Nowe trasy rowerowe to w dużej mierze remontowane istniejące już DDR-y.
Sieć ścieżek rowerowych jest bardzo fragmentaryczna, często nagle zmienia się w ciąg pieszo-rowerowy, co nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. Niezwykle rzadko stosowanym w Częstochowie rozwiązaniem jest kontraruch rowerowy. Zimą jazda po mieście jest utrudniona ze względu na brak odśnieżania dróg rowerowych

- Marcin Michoń, Rowerowa Częstochowa.

Potrzebne zagęszczenie siatki rowerowej

Strategia rozwoju miasta Częstochowa 2030+ zakłada inwestycje w infrastrukturę rowerową oraz poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej.  

Miasto będzie zwiększać poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez oddzielenie chodników, ścieżek dla rowerów oraz samochodów. Rozbudowa systemu ścieżek i dróg rowerowych zachęci mieszkańców do korzystania z roweru jako alternatywnego środka transportu. 

Miasto planuje wprowadzić rozwiązania, które upłynnią ruch drogowy. Są to nie tylko nowoczesne sygnalizacje świetlne, ale również szeroka promocja zeroemisyjnych środków komunikacji.  

Ograniczenie ruchu samochodowego przyczyni się do zmniejszenia poziomu hałasu oraz zanieczyszczeń powietrza, natomiast budowa parkingów z przepuszczalnych materiałów ograniczy niekorzystny wpływ inwestycji na środowisko naturalne.  

Jeśli Częstochowa postara się zrealizować swoje założenia ma szansę stać się miastem wygodnym i bezpiecznym dla rowerzystów. 

Wyniki Częstochowy w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Zestawienie wyników Częstochowy za 2021 r.


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Częstochowie.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Śląsk.