Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Olsztyn – dobrze rozwijająca się siatka dróg rowerowych, czas na zwiększenie bezpieczeństwa

Data aktualizacji: 25-07-2022

W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego długość dróg rowerowych od 2018 roku wzrosła o 19%. W 2021 roku stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych wyniósł 29%. Olsztyn jest najmniejszym pod względem populacji miastem, które wybraliśmy do raportu, ale nie najsłabszym, jeśli chodzi o długość ścieżek rowerowych czy gęstość siatki DDR. Na jeden km2 powierzchni miasta przypada 1,2 km drogi dla rowerów.

widok na Olsztyn

Biorąc pod uwagę wszystkie wybrane do realizacji projekty z budżetu obywatelskiego w 2021 roku w Olsztynie, 17% z nich dotyczyło infrastruktury rowerowej. Widać, że mieszkańcy angażują się w działania na rzecz poprawy infrastruktury rowerowej. To może przyczynić się do zwiększenia udziału transportu rowerowego w ruchu. 

Niestety Olsztyn wypadł najgorzej spośród wszystkich miast w kategorii związanej z bezpieczeństwem cyklistów. Liczba wypadków drogowych z udziałem rowerzystów wzrosła o 18% od roku 2018. W tej kategorii średni wynik to spadek o 11%. Widać, że istnieje potrzeba budowania większej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa na drodze nie tylko wśród rowerzystów, ale również wśród kierowców samochodów. 

Ograniczenie liczby aut w mieście to priorytet

Strategia rozwoju miasta została zawarta w programie Olsztyn 2030+. Jednym z głównych projektów jest przywrócenie do miasta systemu rowerów miejskich, które do tej pory działały tylko w latach 2018-2019. Niestety władze nadal nie znalazły sposobu, aby przywrócić działanie usługi. 

Olsztyn do roku 2030 ma stać się miastem ekologicznym oraz przyjaznym dla pieszych i rowerzystów. Inwestycje zakładają odseparowanie ruchu pieszego i rowerowego od ulic poprzez poprowadzenie ich tak, aby samochody, rowery i piesi nie kolidowali ze sobą. W perspektywie aktualnej liczby wypadków z udziałem rowerzystów jest to szczególnie istotne. 

Rozbudowa systemu Park&GO oraz P&R nastawionego na zmniejszenie roli samochodu w przestrzeni miejskiej na rzecz komunikacji zbiorowej, rowerów czy hulajnóg to ważny aspekt. Podobnie jak podporządkowanie infrastruktury drogowej pod te rozwiązania czy ograniczanie ruchu samochodowego i wprowadzanie stref z niższą prędkością. Ten drugi cel ma pomóc zredukować parkowanie na terenach wspólnot mieszkaniowych, osiedli i terenów zielonych przez osoby do tego nieuprawnione. 

Takie rozwiązania pozwolą Olsztynowi stać się miastem zeroemisyjnym, przyjaznym dla pieszych i rowerzystów, którzy będą mogli bezpiecznie korzystać z alternatywnych środków transportu.

Wyniki Olsztyna w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

zestawienie wyników Olsztyn 2021


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Olsztynie.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Mazury.