Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Gdynia – zamiast systemu rowerów miejskich dofinansowania dla mieszkańców na zakup własnego elektryka

Data aktualizacji: 25-07-2022

Stosunek dróg rowerowych do dróg publicznych w Gdyni wynosi jedynie 8%. Niestety przekłada się to na bezpieczeństwo cyklistów, którzy muszą pokonywać trasy między samochodami lub po chodniku i narażać się na mandat. Od 2018 roku liczba rowerzystów, która brała udział w wypadkach drogowych, zmniejszyła się tylko o niespełna 3%. 

Panorama Gdyni.Gdynia ma mało rozbudowaną infrastrukturę rowerową.

W ostatnich 4 latach liczba kilometrów dróg rowerowych wzrosła o 34%, co nie znaczy, że siatka połączeń jest dostatecznie rozbudowana. Na 1km2 powierzchni miasta przypada jedynie 0,6 km ścieżki rowerowej. 


Mevo – duża inwestycja, niestety bez powodzenia

System rowerów miejskich obejmował, poza Gdynią, całą metropolię trójmiejską i działał od marca 2019 roku, niestety jeszcze tego samego roku ze względu na słabe funkcjonowanie systemu Mevo zniknęło z ulic Gdyni, Gdańska, Sopotu oraz sąsiedzkich miejscowości. Nowa umowa dotycząca działania Mevo została podpisana, ale system ruszy dopiero wiosną 2023 roku. 

Aby złagodzić nastroje mieszkańców i spróbować wynagrodzić brak roweru miejskiego Referat Zrównoważonej Mobilności Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni przygotował projekt, który wspiera mieszkańców w zakupie własnego roweru elektrycznego. Dotacja na 50% ceny roweru (nie więcej niż 2 500 złotych) pozwoli rozważyć zakup takiego pojazdu osobom, które wcześniej musiały się ograniczyć tylko do zakupu rowerów tradycyjnych. Pierwsi zainteresowani podpisali już umowy z miastem. Dodatkowym ułatwieniem dla mieszkańców jest możliwość darmowego wypożyczenia roweru cargo na 7 dni. Towarowe dwa lub trzy kółka mają być alternatywą do przewożenia w obrębie miasta niewielkich ładunków. 

Łukasz Bosowski

Infrastruktura rowerowa wciąż pozostawia wiele do życzenia. W ogólnym ujęciu sieć dróg rowerowych jest niespójna. Pomimo wyznaczenia priorytetów podczas audytu BYPAD w 2013 roku nie udało się zapewnić pełnej ciągłości z przewagą czasową dla rowerów. W obrębie centrum miasta jest widocznie więcej nowoczesnych rozwiązań typowych dla stref Tempo30 (kontapasy, konraruch, śluzy rowerowe). Nie są one jednak połączone z sąsiednimi dzielnicami i stanowią wydzieloną enklawę, którą i tak przecinają wielopasmowe jezdnie o klasie zbliżonej do autostrad.

To sprawia, że poziom bezpieczeństwa rowerzystów się obniża. Mimo spadkowej tendencji (w ostatnich 4 latach) ilości zdarzeń drogowych w Gdyni wciąż jest ponad 3-krotnie większa niż w 2011 roku. Wciąż mają miejsce wypadki śmiertelne, a liczba rannych jest wysoka. 

Projekt roweru publicznego w Trójmieście (obejmujący m.in. Gdynię) stał się spektakularną wpadką i jest powszechnie krytykowany z powodu bardzo wysokich kosztów.
- Łukasz Bosowski, Rowerowa Gdynia

Wyniki Gdyni w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Infografika - infrastruktura rowerowa w Gdyni.

Gdynia 2030 – ekologiczna i czysta przestrzeń miejska 

Gdynia również posiada strategię rozwoju, w której wiele miejsca zostało poświęcone nie tylko polityce prorowerowej, ale również ekologii. 

Głównym założeniem jest zmniejszenie ruchu samochodowego na rzecz rowerowego, pieszego i komunikacji zbiorowej oraz wyznaczenie stref wolnych od samochodów w centralnej części miasta. Te działania mają zostać poprzedzone badaniami i rozbudową infrastruktury rowerowej. 

Dążenie do integracji środków transportu poprzez budowę parkingów P&R, pozwolą dostać się do granic miasta samochodem, a potem przesiąść się na bardziej zrównoważone środki transportu.

Aktywiści zwracają również uwagę, jak przebiega realizacja założeń przedstawionych w strategiach. Plany niestety różnią się od projektów, które zostają zgłoszone do przetargów, a te nie dają przewagi czasowej, ani nie zapewniają dostatecznego bezpieczeństwa rowerzystom.


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Gdyni.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Pomorze.