Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Toruńskie ścieżki rowerowe najdłuższe w regionie

Data aktualizacji: 25-07-2022

Toruń bardzo dobrze zaprezentował się w raporcie, jeśli chodzi o stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych, ponieważ wynosi on 36%. Zdecydowanie ułatwia to poruszanie się po mieście, szczególnie studentom, których w okresie od października do czerwca jest w mieście bardzo dużo.  

widok na Toruń

Na jeden kmmiasta przypada 1,3 km dróg rowerowych, co daje Toruniowi taki sam wynik, jak w przypadku miast o wiele większych, takich jak Wrocław czy Poznań.

Dostęp do 150 km dróg rowerowych wpływa również na mniejszą liczbę wypadków z udziałem rowerzystów. W ciągu ostatnich 4 lat ten odsetek spadł o 18%.

Za przewóz roweru komunikacją miejską zapłacisz podwójnie

Toruński ratusz nie odbiega od innych miast, jeśli chodzi o wydatki na infrastrukturę rowerową. W roku 2021 przeznaczył na ten cel 0,22% budżetu miejskiego.

Na terenie miasta działa system rowerów publicznych Torvelo, w 2021 roku na jeden rower przypadało 440 osób, co jest średnim wynikiem, ale pozwala na komfortowe korzystanie z usługi przez 10 miesięcy w roku.

Wśród wielu pozytywów znalazła się również rzecz do poprawki. W Toruniu przewóz roweru komunikacją miejską jest możliwy, ale za dodatkową opłatą. Jest to dwukrotna cena biletu normalnego. Oprócz Torunia takie zasady panują w Częstochowie, reszta miast z raportu pozwala na przewóz rowerów za darmo.

Strategia rozwoju miasta skupia się na projektach, które mają zapewnić wygodne korzystanie z komunikacji zbiorowej lub roweru. Promocja ruchu rowerowego kosztem zmniejszania samochodowego będzie odbywać się między innymi poprzez rozbudowanie systemu P&R oraz rozbudowę ścieżek rowerowych.

Pierwsze elektrobusy już w Toruniu

Zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum obniży poziom hałasu i spalin, strefy wyłączone z ruchu zachęcą mieszkańców do korzystania z przestrzeni miejskiej w większym stopniu. W osiągnięciu tego założenia zdecydowanie pomoże zakup nowoczesnych elektrobusów, do końca roku 2022 ma ich być na terenie miasta dziesięć.

Ograniczanie ruchu indywidualnego przez dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb nowoczesnego miasta przyniesie wymierne efekty niemal od razu.

Wyniki Torunia w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Raport - miasta dla rowerzystów - wyniki Torunia


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Toruniu.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Kujawy.