Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Katowice – aglomeracja z dużymi potrzebami rowerowymi

Data aktualizacji: 25-07-2022

Wybraliśmy 20 największych miast z różnych regionów polski, aby stworzyć raport obrazujący stan infrastruktury rowerowej. W ciągu czterech lat (2018-2021) w Katowicach powstało ponad 20 km ścieżek. Dzięki temu stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych wynosi aktualnie 18%, a na 1 km2 miasta przypada 0,6 km ścieżki rowerowej. 

panorama KatowicDla mieszkańców Katowic projekty dot. rozwoju infrastruktury rowerowej są istotne.

Więcej dróg dla rowerów znaczy bezpieczniej

Liczba wypadków z udziałem cyklistów w ciągu ostatnich 4 lat zmniejszyła się średnio o 11%, w stolicy województwa śląskiego o 10%. Widać więc, że rozbudowa infrastruktury rowerowej zdecydowanie sprzyja poprawie bezpieczeństwa. 

Sytuacja przedstawiona w liczbach różni się od tego, co na co dzień widzą aktywiści:

Grzegorz Ossoliński

Z uwagi na powolne tempo budowy DDR mieszkańcy Katowic od ok. 5 lat wnoszą własne pomysły na budowę dróg rowerowych poprzez realizację ich za pośrednictwem budżetu obywatelskiego. Tym sposobem sami realizują budowę najpilniejszych odcinków tras, brakujących przejazdów rowerowych oraz szerszych i bezpieczniejszych kontraruchów.

W Katowicach dobrze rozwijany jest projekt roweru miejskiego. Niestety nie został w pełni włączony do wspólnej sieci z miastami ościennymi, co jest wynikiem braku porozumienia na poziomie nie tylko miejskim, ale i aglomeracyjnym. Na szczęście na terenie metropolii w 2023 roku ma wystartować system rowerów publicznych, który obejmie swoim zasięgiem większość gmin i zostanie połączony z komunikacją zbiorową. W ramach biletu na przejazd będzie można za darmo wypożyczyć rower.
- Grzegorz Ossoliński, Stowarzyszenie Śląska Koalicja Rowerowa

Projekty rowerowe stanowią 8% z wszystkich, które zostały wybrane głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Mimo zaangażowania mieszkańców, jak zgłaszają aktywiści miejscy, projekty nie są często realizowane.

Velostrada z Katowic w dwóch kierunkach  

W ramach strategii KATOWICE 2030 będzie rozwijany system transportu i rekreacji rowerowej, między innymi poprzez rozbudowę dróg i ścieżek rowerowych, parkingów, wypożyczalni oraz stacji naprawczych. 

Odpowiedzialny transport miejski skupia się na bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów, dlatego tak ważna jest poprawa swobody ruchu pieszo-rowerowego.

Zwiększenie udziału rowerów w ruchu miejskim zdecydowanie poprawi jakość powietrza. Dzięki systematycznej edukacji więcej osób zacznie wybierać zrównoważony transport zamiast samochodu. Kolejnym krokiem w stronę ochrony środowiska jest stworzenie systemu monitorowania jakości powietrza. 

Wyniki Katowic w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

zestawienie wyników Katowic 2021

Katowice wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Sosnowcem i Mysłowicami wypracowały porozumienie w zakresie przygotowania procesu budowy Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Velostrada ma mieć 120 kilometrów, a swoim zasięgiem połączy 11 miast i gmin. 


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Katowicach.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Śląsk.