Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Kraków – system rowerów publicznych wraca po ponad dwuletniej przerwie

Data aktualizacji: 25-07-2022

Pierwszy rower publiczny w Polsce został uruchomiony w lipcu 2008 roku właśnie w Krakowie i działał nieprzerwanie przez 11 lat. Niestety po zakończonych niepowodzeniem rozmowach na temat dalszej formy działalności systemu, usługa została wyłączona na koniec 2019 roku na dwa lata. Na szczęście już we wrześniu mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z bike sharing’u miejskiego wzbogaconego o popularne rowery elektryczne.

Bulwary Kraków

Krakowianie mogą korzystać z 260 km dróg przystosowanych dla ruchu rowerowego. Ich przyrost wyniósł 21,6% w ciągu ostatnich czterech lat. Daje to wynik poniżej średniej, która wynika z raportu i wynosi około 36,6%.

W raporcie przedstawiliśmy stan infrastruktury rowerowej w 20 wybranych miastach, biorąc pod uwagę najważniejsze kwestie. Jedną z nich jest bezpieczeństwo użytkowników. Niestety w Krakowie statystyka wypadków z udziałem rowerzystów od 2018 roku wzrosła o 7%, co daje stolicy małopolski 3 od końca miejsce w raporcie w tej kategorii. Gorzej wypadły tylko Sosnowiec (13%) oraz Olsztyn (18%). Reszta miast zanotowała spadek takich zdarzeń, co może sugerować, że w większości miast bezpieczeństwo rowerzystów się poprawiło.

Wyniki Karkowa w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Infografika Krakó

Wizja miasta zielonego i bezpiecznego

“Strategia rozwoju Krakowa. Tu chcę żyć” obejmuje swoim założeniem wiele aspektów, natomiast te szczególnie ważne dla mieszkańców są związane z poprawą jakości powietrza. Kraków bywał w ostatnim czasie na wysokich miejscach w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Jakie są plany ratusza, aby to zmienić?

Nowoczesne kształtowanie ulic zgodnie z koncepcją “ulic-ogrodów” polega na uspokajaniu ruchu, wprowadzaniu pasów zieleni, znoszeniu sztywnego podziału na chodnik oraz jezdnie, i najważniejsze, ograniczanie ruchu samochodowego na rzecz rowerowego i pieszego. Zwiększenie udziału ekologicznych form mobilności i ograniczenie ruchu kołowego w centrum miasta, będzie możliwe jedynie z rozwiniętą i bezpieczną infrastrukturą rowerową. Dlatego też miasto planuje budowę zadaszonych parkingów rowerowych, rozbudowę ścieżek oraz chce dążyć do “wizji 0” - zero ofiar śmiertelnych na drogach wśród pieszych i rowerzystów.

W realizacji tych celów nie bez znaczenia jest system rowerów publicznych lub współdzielenia samochodów, aby dać użytkownikom alternatywę posiadania auta na własność. Komunikacja miejska to również ratunek dla powietrza i narastającego hałasu, miasto planuje wprowadzić rozwiązania, które ułatwią korzystanie osobom o obniżonej mobilności.


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Krakowie.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Małopolska.