Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Poznań – od początku roku ponad 2,5 miliona rowerzystów na poznańskich ścieżkach

Data aktualizacji: 25-07-2022

Poznań jest jednym z miast w Polsce, gdzie pomiar natężenia ruchu rowerowego odbywa się elektronicznie, więc można sprawdzić nie tylko liczbę rowerzystów na ścieżkach, ale również intensywność ruchu rowerowego w konkretnej porze dnia czy miesiąca. Urządzenia postawione w 26 punktach miasta od początku roku naliczyły ponad 2,5 miliona przejazdów rowerów.

Nowe drogi rowerowe od razu się zapełniają

W stolicy Wielkopolski przyrost dróg rowerowych w latach 2018-2021 wyniósł 40%, a na nowopowstałych odcinkach od razu odnotowano znaczny wzrost ruchu rowerowego.

Most Biskupa Jordana, Ostrów TumskiRower to nie tylko często wybierany środek lokomocji, ale także dobry sposób na zwiedzanie Poznania.

Rozbudowa sieci dróg rowerowych ma szereg pozytywnych skutków, a jednym z istotniejszych jest spadek liczby wypadków z udziałem rowerzystów od 2018 roku o 9,5%.

Mimo szeregu innowacji miasto przeznacza jedynie 0,25% budżetu na sprawy związane z infrastrukturą rowerową, co nie pozostaje bez echa w środowisku aktywistów:

Poznań w ostatnich kilku latach zrobił duży progres w kwestii rozbudowy infrastruktury. Zostały ukończone lub niemal ukończone 3 trasy główne, przewidziane w podstawowym dokumencie strategicznym dot. rozwoju sieci dróg dla rowerów, czyli Programie Rowerowym. Do tego należy również doliczyć projekty uspokajania ruchu na osiedlach, które zostały wdrożone wraz z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania, a to spowodowało skokowy wzrost liczby ulic z kontraruchem i kontrapasami rowerowymi, których mamy obecnie już ponad 250.

Karol RaniszewskiW dalszym ciągu jednak w Poznaniu pozostaje wiele osiedli, których mieszkańcy nie mają dostępu do tras rowerowych prowadzących do centrum, a w wielu dzielnicach infrastruktura wymaga uzupełnienia brakujących odcinków. W szczególności poprawy wymagają połączenia prawo- i lewobrzeżnego Poznania, bo tylko 3 istniejące mosty są przystosowane do ruchu rowerowego, z czego tylko 1 w centrum. Sytuację powinna poprawić budowa Kładki Berdychowskiej, która jest planowana od wielu lat, ale zagrożeniem jej realizacji są wzrastające koszty inwestycyjne i jest ryzyko, że jej budowa zostanie ponownie odłożona na przyszłość.
- Karol Raniszewski, Rowerowy Poznań

Elektromobilność i ekologia

Poznań przyjął Strategię rozwoju elektromobilności, w której ruch rowerowy odgrywa bardzo ważną rolę. Miasto planuje stopniowo przechodzić na model kompaktowego z krótkimi odległościami między punktami najważniejszymi dla mieszkańców. Ma pomóc w ograniczeniu ruchu samochodowego.

W projekcie ujęty jest również plan utworzenia spójnej sieci dróg rowerowych, zapewniających dojazd do centrum z każdej części miasta. Rozwój systemu rowerów miejskich czy wspieranie rozwoju elektromobilności. Miasto widzi również potrzebę kolejnych modernizacji, aby całkowicie wyeliminować udział rowerzystów w wypadkach drogowych.

Wyniki Poznania w aktualnym Raporcie: Miasta dla rowerzystów

Zestawienie wyników Poznania za 2021 r.

Stworzenie stref czystego transportu oraz szybki transport zbiorowy, to dwa projekty, które mają takie same, bardzo pożądane na ten moment efekty – poprawa jakości powietrza i udostępnienie ekologicznej komunikacji zbiorowej dla wszystkich mieszkańców.


Chcesz odebrać rower gotowy do jazdy w swoim mieście? Sprawdź gdzie możesz to zrobić w Poznaniu.

Posiadasz sprawny rower i jesteś gotowy na podróż? Sprawdź ciekawe trasy rowerowe w regionie Wielkopolska.