Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Komponenty Shimano Altus i Shimano Acera

Data aktualizacji: 02-11-2022

Już od lat 90. XX wieku komponenty Shimano Altus oraz Shimano Acera cieszą się bardzo dużą popularnością, również wśród polskich rowerzystów. Zarówno jedna, jak i druga linia osprzętu ma swoje zalety, dlatego dylemat przy wyborze konkretnej wydaje się w pełni uzasadniony. Przekonaj się, co warto wiedzieć o obu grupach, a przede wszystkim znajdź odpowiedź na pytanie: Altus czy Acera – co lepsze?

Kaseta Altus.Kaseta Altus CS-HG31 (11-32T) i tylna przerzutka Acera RD-M360.
Altus czy Acera – osprzęt o zbliżonej klasie?

Dylemat, który osprzęt Shimano wybrać, Altus czy Acera, jest zrozumiały, zwłaszcza że obie linie są produkowane z myślą o podobnym zastosowaniu. W obu przypadkach japoński producent klasyfikuje części jako właściwe dla rekreacyjnej jazdy rowerem MTB lub trekkingiem. Z racji na ich właściwości często stosuje się je również w modelach crossowych.

Altus czy Acera są także grupami kojarzonymi przez pryzmat atrakcyjnego stosunku ceny do jakości. Katalogowo serie Shimano Acera M3000 (MTB) i T3000 (Trekking) są bardziej zaawansowane, czyli lepsze niż Altus M2000, jednak różnice są kosmetyczne. Dlatego przed zakupem nowego roweru lub wymianą części w napędzie warto sprawdzić, co będzie optymalnym wyborem. A najlepszym sposobem na wyjaśnienie tej kwestii jest sprawdzenie szczegółowych i praktycznych informacji na temat poszczególnych części.

Osprzęt Shimano Altus – warto?

W skład grupy Shimano Altus wchodzi wiele części, a najważniejsze z nich to:

 • hamulce tarczowe,
 • przerzutki przednie i tylne,
 • manetki,
 • klamkomanetki,
 • kasety,
 • zaciski hamulca tarczowego,
 • mechanizmy korbowe.

Oxfeld z ShimanoKomponenty Shimano Altus i Acera można ze sobą mieszać, tak jak w rowerze Oxfeld XC-6 z rocznika 2022.

Najnowszą serią w grupie jest Altus M2000 przeznaczona do napędów 9-rzędowych, ale kompatybilna także z komponentami 8- i 7-rzędowymi. Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym przerzutki jest specjalny profil w mniejszym stopniu niż zazwyczaj wystający poza obrys ramy. Wspomniana technologia – o nazwie Shimano Shadow RD – zapewnia mniejszą podatność na uszkodzenia. Należy podkreślić kompatybilność przerzutki z 2 lub 3 rzędami. W grupie Altus znajdują się też manetki Rapid Fire Plus, czyli dwa przełączniki do obsługi lżejszych i cięższych przełożeń – ułatwienie, które docenia się w trakcie rekreacyjnej jazdy.

Choć Altus jest grupą kojarzoną przede wszystkim z korzystnym stosunkiem jakości do ceny i dedykowaną do lekkiej jazdy trekkingowej oraz MTB, dzięki temu odpowiada na zapotrzebowanie sporej grupy rowerzystów, którzy nie potrzebują i nie szukają flagowych systemów Shimano. Przykładem mogą być kasety do napędów 9-rzędowych, które zapewniają szybką i płynną pracę

Shimano Acera – co wyróżnia serię?

Elementy stanowiące części linii Shimano Acera to m.in.:

 • łańcuchy,
 • mechanizmy korbowe,
 • suporty,
 • przerzutki przednie i tylne,
 • piasty przednie i tylne,
 • kasety,
 • klamkomanetki,

Choć przeznaczone do jazdy nieprofesjonalnej, zapewniają satysfakcjonującą jazdę rekreacyjną i trekkingową na MTB. Precyzyjne wykonanie idzie w parze z wytrzymałością, dlatego Shimano Acera to produkty cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem.

Najnowszą serią w tej grupie jest Shimano Acera M3000, którą wykorzystuje się zazwyczaj w napędach 3x9. Stosuje się je także w konfiguracjach 7- i 8-rzędowych. W przerzutkach Acera zapewniono takie, atuty jak zwarta konstrukcja dla większego prześwitu, większą trwałość i ochronę przed korozją. Warto wspomnieć też o technologii MEGA-9 LITE, która ma zapewniać efektywny napęd przy pedałowaniu bez większego wysiłku.

W ramach serii produkowane są m.in. stalowe kasety z niklowaną powierzchnią, które wyróżniają się płynną pracą, wysoką odpornością na zużycie i korozję czy profilowaniem dla szybszej zmiany przełożenia.

Lekki teren to warunki w jakach serie Acera oraz Altus radzą sobie na bardzo dobrze.

Jak wspomnieliśmy, Shimano Acera jest linią produkowaną od lat 90., co nie oznacza, że cały czas w tej samej formie. Wręcz przeciwnie, japońska marka nieustannie udoskonala i unowocześnia całą serię produktową. Wybierając osprzęt Shimano Acera, możesz liczyć na satysfakcjonujące efekty zarówno w rowerach MTB, jak i trekkingowych.

Altus czy Acera – osprzęt Shimano

Wśród rowerzystów brak zgody, co jest lepszym wyborem – Altus czy Acera, choćby dlatego, że to osprzęt o bardzo podobnym zastosowaniu i bardzo zbliżonej klasie. Krytyczne głosy pojawiają się głównie ze strony kolarzy zainteresowanych najlepszymi komponentami, ale to nie profesjonaliści są grupą docelową omawianych systemów.

Jeżeli szukasz solidnych, sprawnie działających, oryginalnych komponentów Shimano do rowerów MTB i trekkingowych o wartości do kilku tys. zł, zarówno Altus, jak i Acera są dobrym wyborem. Spokojna jazda zgodnie z przeznaczeniem, a także prawidłowa konserwacja roweru powinny zapewnić stosunkowo długą żywotność produktów z obu linii.

Podsumowanie

Podsumowując, Shimano Acera to osprzęt uważany za nieco lepszy od linii Altus, choć w praktyce to części bardzo podobnej klasy (zdaniem niektórych – wręcz identyczne, co zresztą może doprowadzić do ostatecznej unifikacji ze strony japońskiego producenta). Na korzyść osprzętu Altus przemawia fakt, że najnowsze produkty z grupy są datowane na 2018 rok, a nie 2015, jak w przypadku Acery.

Komponenty z obu serii są trafnym wyborem dla miłośników weekendowej, rekreacyjnej jazdy poza miastem. Kolejną w hierarchii napędów od Shimano jest nieco bardziej zaawansowana wersja Shimano Alivio. Więcej informacji na jej temat znajdziesz w artykule – Shimano Alivio czy Acera.