Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak sztywność buta rowerowego wpływa na parametry jazdy?

Data aktualizacji: 15-05-2024

Wybór odpowiedniego obuwia sportowego może znacząco wpłynąć na efektywność treningu. Dzięki niemu zwiększymy swój komfort podczas jazdy lub lepiej będziemy transferować moc podczas nacisku na pedały. Decydując się na nową parę, warto zwrócić uwagę na pojęcia sztywności podeszwy, w tym indeksu, który tę właściwość opisuje. Jak zatem znaleźć buty rowerowe pozwalające na osiągnięcie oczekiwanego przez nas efektu?

but rowerowy na pedaleButy rowerowe mają duży wpływ na efektywność przekazywania mocy. (fot. Shimano)

Czy uniwersalne buty na rower to dobry wybór?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeździć na dwóch kółkach w zwykłym,  codziennym obuwiu. Do rekreacji świetnie sprawdza się niemal każdy model sportowy – od trampek po adidasy. Jeżeli jednak spędzamy w siodełku naprawdę dużo czasu, albo jeździmy na rowerze szosowym, gravelowym lub MTB XC i chcemy zoptymalizować osiągane wyniki, warto zastanowić się, jakie buty na rower wybrać. Przed pierwszym zakupem należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Powinniśmy zdecydować się na konkretny system pedałów zatrzaskowych, ale także zastanowić się, jakie rozwiązania funkcjonalne w obuwiu będą dla nas wygodne. Są to m.in. system wiązania czy rodzaj cholewki, które wpływają bezpośrednio na komfort. Sztywność podeszwy to natomiast bardzo ważny czynnik, balansujący między wygodą a osiągami.

Czym jest sztywność buta rowerowego?

Najprościej mówiąc, sztywność buta rowerowego wpływa na to, w jaki sposób będziemy transferować moc podczas naciskania nogą na pedały. Im bardziej twarde podeszwy, tym lepszy wynik osiągniemy. Nie oznacza to jednak, że zawsze powinniśmy wybierać najbardziej sztywne modele dostępne w ofercie. Dlaczego?

Po pierwsze, bardzo sztywne obuwie nie sprawdzi się każdemu. Wybierając je, musimy się liczyć ze zmniejszonym komfortem. W przypadku niewłaściwego dopasowania buta możemy nawet zmagać się z bólem. Ponadto takie modele są niewygodne podczas chodzenia. Trudność sprawi nawet poruszanie się na krótkich dystansach, np. zejście po rower do garażu. Nie będą więc optymalną opcją dla kolarzy, którzy nie planują nawet amatorskiego ścigania.

Po drugie, parametr ten dopasowuje się do dyscypliny jazdy. Sztywność buta szosowego będzie znacznie większa niż MTB. Najczęściej rodzaje butów dzieli się na trzy grupy:

  • mało sztywne – idealne do rekreacji,
  • średnio sztywne – sprawdzą się nie tylko w rekreacji, ale także w sporcie,
  • bardzo sztywne – zaprojektowane z myślą o profesjonalistach.

Warto wiedzieć, że nie ma uniwersalnej skali, która pozwala nam określić, jaki poziom sztywności oferują konkretne buty. Każdy z producentów ma własne oznaczenia. Dla przykładu jedna z popularnych marek w produkcji obuwia kolarskiego – Shimano – ustaliła wskaźnik od 1 do 12, a im wyższa wartość, tym buty są bardziej sztywne.

Lekkie buty na rower, czyli z jakich materiałów robi się podeszwę zewnętrzną?

Sztywność buta rowerowego zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego wykonano podeszwę zewnętrzną. Jego rodzaj ostatecznie wpływa również na cenę konkretnego modelu. Kolarze szosowi poszukują lekkich butów na rower, które zapewniają im bardzo wysoką sztywność. Specjalnie dla nich produkowane są zatem najlżejsze modele z carbonu, czyli włókna węglowego.

Modele o średnim współczynniku sztywności zwykle powstają na bazie nylonu, który wzmacniany jest carbonem. Pozwala to zachować oczekiwany balans między efektywnością w przenoszeniu mocy a komfortem w trakcie użytkowania. Takie kompromisowe rozwiązanie doskonale sprawdzi się każdemu, komu zależy na zachowaniu równowagi.

Podczas rekreacji chcemy czerpać maksymalną przyjemność z jazdy. Mniej zależy nam na pokonywaniu własnych rekordów, bardziej natomiast na możliwości podziwiania świata zza kierownicy roweru. Stąd też najbardziej miękkie podeszwy zewnętrzne produkowane są z włókna szklanego lub innych materiałów o większej elastyczności.

but szosowy ShimanoButy z najsztywniejszymi podeszwami dedykowane są dla profesjonalistów / fot. Shimano

Jakie buty Shimano wybrać? Przegląd modeli

Sztywność butów rowerowych najłatwiej wyjaśnić na podstawie przykładów. Dzięki temu możemy zapoznać się z przekrojem oferty i zauważyć różnice pomiędzy rozwiązaniami sprawdzającymi się w różnych typach kolarstwa. Całość najlepiej zobrazować na podstawie butów Shimano, ponieważ znajdziemy tam ciekawe propozycje dla początkujących, średnio zaawansowanych i profesjonalistów.

Lekkie buty na rower szosowy

Kolarze szosowi potrzebują naprawdę sztywnego obuwia, które zapewnia im maksymalne przełożenie mocy. Stąd też nie znajdziemy raczej modeli o małym wskaźniku twardości. Obecnie w ofercie marki Shimano znajdziemy modele o indeksie od 6 – dedykowanych początkującym oraz średnio zaawansowanym – w górę. Optymalnym połączeniem komfortu i wydajności są, kompatybilne z systemem SPD-SL, buty Shimano SH-RC502 RC5 (indeks 8/12). Klasyczna nylonowa podeszwa została wzmocniona o włókno węglowe. Cholewka z przewiewnego materiału świetnie sprawdza się w sezonie letnim, a pokrętło typu BOA ułatwia dopasowanie.

Bardziej wymagający użytkownicy docenią natomiast model Shimano SH-RC702 RC7. Sprawdzi się on podczas startów w wyścigach oraz treningach. Carbonowa podeszwa o sztywności 10/12 z bezszwowym łączeniem z cholewką i dwa pokrętła BOA gwarantują wydajność, jakiej potrzebujesz.  

Świetnym wyborem dla profesjonalistów będzie natomiast Shimano SH-RC903 RC9. Ten wyczynowy model wyróżnia się aerodynamiczną konstrukcją i ponadprzeciętną wytrzymałością. Dopasowanie za pomocą dwóch pokręteł, maksymalna sztywność 12/12, bezszwowe połączenia materiałów i stabilne podparcie stopy to cechy, które pozwalają bić kolejne rekordy na wymagających wyścigach.

Jedną z ciekawych technologii, zastosowanych w każdym z wymienionych modeli, jest Dynalast. Projektanci marki Shimano zoptymalizowali kształt podbicia buta oraz pięty tak, aby zapewnić możliwie najlepsze dopasowanie buta do każdej części stopy, co dodatkowo pozwala na osiągnięcie lepszych wyników.   

Idealna sztywność buta rowerowego na gravel

Gravel to rower, który pozostawia użytkownikowi dużą dowolność pod względem stylu. W zależności od indywidualnych upodobań może on decydować się głównie na wyprawy nastawione na eksplorowanie szutrowych szlaków lub wręcz przeciwnie, dążyć do osiągania wysokich prędkości w lekkim terenie. W tym drugim przypadku doskonale sprawdzą się buty gravelowe od Shimano. W ofercie japońskiej marki znajdziemy modele o wysokim indeksie sztywności wynoszącym od 8 do 10 stopni, co pozwoli na zoptymalizowanie osiąganych wyników.

Buty gravelowe Shimano SH-RX600 RX6 są modelem wyjątkowym, który spełni oczekiwania kolarzy poszukujących podeszwy zewnętrznej sztywnej (8/12), a jednocześnie komfortowej. Wykonano ją z nylonu usztywnionego włóknem węglowym. Lekka konstrukcja (tylko 274 g w rozmiarze 42), wyprofilowana wkładka i zapięcie na rzep i BOA pozwalają na komfortową jazdę.

Bardziej wymagający użytkownicy mogą postawić na model Shimano SH-RX801. Oferuje on sztywność na poziomie 10, dzięki zastosowaniu carbonowej podeszwy zewnętrznej. Dzięki temu ten produkt sprawdzi się podczas wyścigów. Producent postawił na rozwiązania zwiększające komfort, w tym zapięcie BOA Li2, a konstrukcję wykonał w technologii Dynalast, znanej z modeli szosowych.

Sztywność buta rowerowego do MTB

W ofercie japońskiej marki znajdziemy także bardzo zróżnicowaną ofertę dedykowaną dla kolarzy górskich. W zależności od indywidualnych potrzeb można znaleźć buty rowerowe MTB o sztywności wynoszącej od 2 do 11 stopni. Czym się różnią?

Shimano SH-GF400 (2/12) to model do DH, który nie jest kompatybilny z systemem zatrzaskowym. Gumowa podeszwa pozwala na pewne trzymanie się obuwia na pedałach platformowych. Mieszanka gumowa Shimano Ultread GF zwiększa kontrolę nad rowerem podczas jazdy. Tego typu propozycja świetnie sprawdzi się m.in. osobom uprawiającym dirt, downhill czy freeride. Kolarze, którzy oczekują podobnych właściwości, ale poszukują modelu pracującego z pedałami zatrzaskowymi, mogą zainwestować w Shimano SH-GF600o wskaźniku sztywności 3.

Zdecydowanie największy wybór sztywnych butów rowerowych do MTB znajdziemy wśród modeli z indeksem 5. Są to m.in. GE5, MW5, MX1, XC1 czy XC3. Te ostatnie będą świetnym wyborem do wyczynowej górskiej. Spodobają się nie tylko zaawansowanym użytkownikom. Mają profilowaną wkładkę, podeszwę z włókna szklanego, gumy i nylonu. Są kompatybilne z systemem SPD, dopasowanie ułatwia zapięcie typu BOA, a w konstrukcji wykorzystano znaną z wysokich grup produktowych technologię Shimano Dynalast.  

Specjalnie dla zawodowych kolarzy, startujących na wyścigach XC, zaprojektowano buty Shimano SH-XC902 XC9. To model bardzo sztywny (11/12), wyposażony w podeszwę zewnętrzną wykonaną z gumy (technologia Ultread XC), uzupełnioną o metalowe kolce. Wyposażony został w podwójne, niskoprofilowe BOA. Wszystko po to, aby umożliwić użytkowi optymalne przełożenie mocy na pedały podczas jazdy.