Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jakie buty na rower wybrać?

Data aktualizacji: 25-05-2020

Specjalne buty rowerowe to dodatek, którym specjalnie nie zaprzątają sobie głowy osoby okazjonalnie wsiadające na dwa kółka. Nic nie stoi na przeszkodzie przed tym, by jeździć w trampkach, adidasach lub obuwiu treningowym do fitnessu. Na kilkusetmetrowej trasie do najbliższego sklepu sprawdzą się nawet japonki. Jednak im więcej pokonywanych kilometrów, tym bardziej warto rozważyć zakup butów rowerowych. Dobry model posłuży nam przez kilka sezonów, a zdecydowanie poprawi się komfort oraz efektywność jazdy. 

Sprawdź nasz film, gdzie Michał Paluta opowiada o rodzajach i typach zapięć w butach rowerowych:

Buty na rower – z czy bez SPD?

Oto jedno z Wielkich Pytań, które na pewnym etapie wtajemniczenia zadają sobie niemal wszyscy rowerzyści. Korzyści z systemu zatrzaskowego są trudne do przecenienia – jazda staje się dzięki niemu zdecydowanie efektywniejsza. To właściwie jedyna słuszna opcja na dalekich dystansach. Z drugiej strony, użytkownicy ceniący sobie wyżej rekreację od wyników na Stravie, często nie są w 100% przekonani co do wygody i bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Co więcej, buty kolarskie z SPD nie do końca mogą sprawdzać się w jeździe po mieście, gdzie na niektórych trasach więcej jest zatrzymywania się na światłach oraz stania w korkach niż dynamicznego kręcenia.

kolarze na rowerach jadący po asfalcieButy rowerowe do SPD to klasyczny wybór do szosy.

Na szczęście buty rowerowe zazwyczaj posiadają dosyć uniwersalne podeszwy. Są one wyposażone w gniazdo przystosowane do montażu bloku i użytkowania w zestawie z pedałami w systemie SPD, nie oznacza to jednak, że musimy obligatoryjnie z nich korzystać. Zazwyczaj miejsca na bloki są fabrycznie zasłonięte zaślepką, co daje użytkownikowi swobodę wyboru. Można jej nie zdejmować i wykorzystywać buty jako sztywne obuwie rowerowe do pedałów platformowych lub montaż bloków i przesiadka na SPD. Co więcej, właściwie żadna decyzja nie musi być ostateczna, ponieważ ponowne założenie zaślepki nie powinno stanowić żadnego problemu. 

Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że buty Shimano SPD zostały wymyślone do jazdy z zatrzaskami i tylko z nimi pokażą one pełnię swoich możliwości.

Czy istnieją uniwersalne buty na rower?

Istnieją, ale tylko do pewnego stopnia. Żadne obuwie przeznaczone „do wszystkiego” nie dorówna swoimi parametrami modelom specjalistycznym. Warto zastanowić się na czym ma polegać owa wszechstronność. Jeżeli szukamy butów z możliwością zastosowania pedałów zatrzaskowych, jak i platform, to powinniśmy zdecydować się na stosunkowo miękki model, wyposażony w gniazdo do bloków oraz wygodne w użytkowaniu zaślepki. Natomiast jeśli uniwersalność ma polegać na połączeniu możliwości efektywnej jazdy na dwóch kółkach oraz komfortowego chodzenia pieszo, wówczas powinniśmy postawić na buty rowerowo-turystyczne. Łączą one w sobie cechy obuwia sportowego, rowerowego oraz trekkingowego. Modele tego typu niestety nie nadają się do jazdy z zatrzaskami, dlatego najlepiej sprawdzają się w rowerach miejskich, turystycznych oraz w rowerach trekkingowych. Czego powinniśmy szukać, kupując takie obuwie? Najważniejsze cechy to solidność wykonania, przewiewność oraz wygoda użytkowania zarówno podczas jazdy, jak i chodu.

Uniwersalne buty na rower to świetne rozwiązanie do jazdy po mieście, gdzie SPD to więcej kłopotu niż korzyści, a wzmocnienia charakterystyczne dla modeli MTB również do niczego się nie przydadzą. Zaletą miejskich butów rowerowych jest również neutralny wygląd, który nie odróżnia ich znacząco od lifestylowego obuwia sportowego.

rowerzysta niosący rower na plecach w górachButy na rower trekkingowy to zazwyczaj kompromis między efektywną jazdą a wygodnym chodem.

Jakie buty na rower MTB?

Przy butach rowerowych MTB ponownie stajemy przed dylematem, czy pójść w stronę modeli turystycznych lub typowo sportowych. W pierwszym przypadku wystarczy obuwie dostosowane do pedałów platformowych. Nie będzie ono znacząco różnić się od górskich butów do trekkingu. Dzielić będzie je przede wszystkich charakterystyka podeszwy – w modelu kolarskim będzie zdecydowanie sztywniejsza, co poprawia efektywność przenoszenia energii podczas „kręcenia”. 

Jeżeli jazda ma mieć w sobie więcej sportu niż rekreacji, wówczas jedynym słusznym wyborem okazują się buty dostosowane do zatrzasków. Tutaj również obowiązuje zasada, że im bardziej wyczynowy model, tym sztywniejsza podeszwa. Sportowe egzemplarze charakteryzują się także niską masą, co również ogranicza zmęczenie stóp w czasie jazdy.

Buty na rower szosowy

Pedały zatrzaskowe, takie jak np. Shimano SPD-SL Ultegra PD-R8000 zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o kolarstwie szosowym, dlatego jeśli chcemy skorzystać z pełni możliwości swojego roweru, musimy wyposażyć się w specjalne obuwie SPD.


Co dają buty szosowe SPD? Przede wszystkim sztywną podeszwę oraz możliwość zastosowania pedałów rowerowych z bardzo szerokimi blokami. Pozwala to na bardzo wydajną i dynamiczną jazdę, czyli to, do czego zostały stworzone rowery szosowe. Wysokiej jakości buty są także niezwykle lekkie oraz mają aerodynamiczny kształt, ponieważ dla zaawansowanych kolarzy liczy się każdy detal. W ciepłe dni nieoceniony okażą się przewiewny materiał oraz właściwości szybkoschnące.


W takim obuwiu nie da się komfortowo przejść nawet kilkuset metrów, ale nie ma to znaczenia. Liczy się efektywność jazdy oraz to, że całość energii generowanej przez nogi, jest przenoszone na napęd.

Czy warto dopłacić do podeszwy karbonowej?

Podeszwa karbonowa zapewnia niezrównaną sztywność i lekkość buta. Występuje w najwyższych modelach butów szosowych i MTB. Jest naturalnym wyborem kolarzy z wielkich tourów. Jeśli zamierzamy brać udział w jakiejkolwiek rywalizacji na rowerze szosowym, warto dopłacić. Na początkowym etapie przygody z pedałami systemowymi lepiej zdecydować się na tańszy model i na nim wypracować odpowiednie nawyki. Gdy już nauczymy się wpinać, wypinać i chodzić w tych specyficznych butach, warto inwestować w karbonową podeszwę.

Ceny tego typu obuwia stopniowo spadają, ale wciąż za jedną parę butów karbonowych możemy kupić dwie pary butów z plastikowym spodem. Warto więc zachować rozsądek i dobierać sprzęt do warunków użytkowania. W przypadku butów MTB wszystko zależy od przewidywanego sposobu użytkowania. Ponownie, jeśli zamierzamy rywalizować, karbonowa podeszwa ma same zalety ponieważ jest lekka i przekazuje najwięcej energii kolarza na pedały. Ze względu na uniwersalność butów systemowych MTB często zdarza się, że wybierane są jako sprzęt do codziennej jazdy do pracy, czy po mieście. Przy takich zastosowaniach lepsze są buty z bardziej elastyczną podeszwą, odporniejsze na ścieranie i zarysowania.

Na ostrą zimę warto wyposażyć się w ochraniacze-ocieplacze na buty rowerowe.

Czy warto kupić ochraniacze na buty rowerowe?

Trudno wymagać od obuwia rowerowego, aby zapewniało maksymalny komfort zarówno w słoneczny dzień, jak i w deszczu czy przy zimowych mrozach. Oczywiście można wyposażyć się w modele dedykowane każdej porze roku, ale rozwiązanie to nie należy do najtańszych. Zamiast tego, za dużo mniejszą kwotę można doposażyć się w specjalne ochraniacze na buty rowerowe, których założenie dostosuje nasze obuwie do różnych warunków. Modele wiatroodporne sprawdzą się w chłodne, ale suche dni. Natomiast zimą przydadzą się ochraniacze-ocieplacze, zapewniające komfort termiczny nawet w temperaturach rzędu kilku stopni poniżej zera.

W kolarstwie górskim wyjątkowo praktyczna okazuje się także ochrona przed błotem. Dzięki dobrym ochraniaczom przeciwdeszczowym na buty rowerowe możemy mieć pewność, że zabrudzenia nie zablokują działania bloków. Oprócz tego, po powrocie do domu, czyszczenie osłony jest zdecydowanie łatwiejsze niż doczyszczanie samych butów kolarskich.