Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Test butów rowerowych Shimano RC100 i RC300

Data aktualizacji: 21-06-2021

Przygodę z kolarstwem można zacząć od zakupu najdroższej szosy w ofercie znanego producenta oraz kompletu wyposażenia złożonego z topowych modeli od marek klasy premium. Jednak większość rowerowych biografii wygląda zgoła inaczej. Często wszystko zaczyna się niewinnie, od budżetowego jednośladu i uniwersalnych ciuchów sportowych, a dopiero z czasem stopniowo się profesjonalizuje.

Buty szosowe Shimano SH-RC100.Buty szosowe Shimano SH-RC100. Widać klasyczne zapięcie na trzy paski. 

Czy potrzebuje specjalnych butów rowerowych? – to jeden z typowych dylematów początkującego kolarza. Sam długo opierałem się przed zakupem typowego obuwia kolarskiego, jednak z dzisiejszej perspektywy uważam, że odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – warto jak najszybciej przejść na modele wpinane. Jeżeli jesteś na tyle zainteresowany tematem, że rozważasz zakup pedałów i butów SPD lub SPD-SL, to znaczy, że czas na pożegnanie się z „platformami”.

Oto wrażenia z trwającego dwa miesiące testu dwóch podstawowych modeli butów szosowych od Shimano. Czy nadają się one na pierwsze buty szosowe?

Słówko na temat SPD, SPD-SL i platform

Pierwsze wrażania po zmianie adidasów na SPD-SL

Zacznijmy od kilku impresji po pierwszym tysiącu kilometrów z pedałami szosowymi (SPD-SL PD-RS500), po ponad roku jeżdżenia w platformach i krótkim epizodzie z modelem MTB (SPD PD-M520).

Komfort jazdy w trasie jest zdecydowanie wyższy niż w platformach. W moim przypadku już samo ustawienie bloków okazało się bardzo intuicyjne. Drobne poprawki po pierwszych dwóch jazdach wystarczyły do znalezienia optymalnej pozycji. Na dalszych trasach czuć, że więcej mięśni angażuje się w pedałowanie. Nie można spodziewać się wzrostu średnich prędkości, jednak przy ruszaniu oraz na sprintach, zjazdach i podjazdach energia jest sprawniej przekazywana na korbę.


Co zaskakujące, wpinanie i wypinanie butów w systemie SPD-SL przychodzi łatwiej niż w SPD. Przy podobnie ustawionej sprężynie regulacyjnej szybciej i sprawniej działa duży blok szosowy, mocowany na 3 śruby. W butach i pedałach MTB nie pomagał nawet dwustronny mechanizm.

Jeśli chodzi o wypinanie to… raz zdarzyło mi się wypiąć prawą nogę, a ciężar ciała odruchowo oprzeć na lewej i wywrócić przed sklepem. Oprócz tego nauka jazdy z wpiętymi butami nie stanowi żadnego kłopotu.

Chodzenie zarówno w butach szosowych, jak i MTB jest doświadczeniem raczej dziwnym. Schowane bloki w tych drugich dają trochę więcej komfortu, jednak wciąż daleko temu do swobody, więc trudno uznać to za dużą przewagę względem SPD-SL. Poruszanie się po mieście w butach kolarskich jest początkowo uciążliwe, lecz można się do tego przyzwyczaić. Jeżeli rower szosowy służy nam jako codzienny środek transportu, to nie ma alternatywnego wyboru. Innymi słowy – nadają się do pójścia po kawkę podczas przerwy od jazdy albo dojście przez parking do biura. Zakupy w małym sklepie też nie powinny stanowić problemu, jednak do marketu lepiej w nich nie wchodzić ze względu na własne nerwy.

Buty szosowe Shimano SH-RC300Szosowy model Shimano SH-RC300. Największą nowinką w stosunku do RC100 okazuje się system BOA z charakterystycznym pokrętłem.Bloki szosowe ścierają się na tyle szybko, że na pewno co jakiś czas (pewnie co rok lub dwa) trzeba będzie wymienić ten element.  PS. Podeszwy zwykłych butów sportowych niszczą się jeszcze szybciej. Dlatego lepiej od razu zainwestować w specjalne obuwie i wymieniać w nim bloki, niż psuć ulubione adidasy.

Po spróbowaniu swoich sił na szosie z butami MTB stwierdziłem, że za nic nie wróciłbym do platform. A po przejściu obuwie szosowe, że to one są wyborem optymalnym.

Buty SPD Shimano – RC100 kontra RC300 

Przejdźmy do głównego punktu programu – oceny dwóch produktów od Shimano. Jak w praktyce sprawują się modele RC100 i RC300? Która para sprawdziła się u mnie lepiej?

Zacznijmy od tego, że oba modele należą do grupy produktów, której nie projektuje się z myślą o wyścigach. Do tego zdecydowanie nadają się buty lżejsze i sztywniejsze (oraz droższe). Natomiast RC100 czy RC300 stanowią raczej propozycję dla kolarza początkującego lub celującego raczej w coffeeride’y, a nie walkę o medale ani KOM-y.

Buty rowerowe RC100 i pedały SPD SLRS500Buty RC100 i pedały SPD-SL RS500 to udany zestaw, idealny dla początkujących.

Co łączy, a co dzieli oba modele?

Oba modele są do siebie dosyć podobne, więc najpierw to, co je łączy. Wyposażono je w takie same podeszwy, które w skali sztywności Shimano otrzymały 6 z 12 punktów. Ma to związek ze wspominanym wcześniej faktem, że mają być raczej wygodne niż służyć wyczynowej jeździe. Jak jest w praktyce? Obuwie faktycznie jest wygodne i po dobraniu właściwego ustawienia bloków nie powoduje żadnych problemów. Poziomowi ich sztywności trudno cokolwiek zarzucić z perspektywy amatora.


Butów nie różni także materiał zastosowany do ich uszycia. Jest to syntetyczna skóra, uzupełniona wstawkami z siateczki oraz licznymi otworami wentylacyjnymi. Całość daje raczej pozytywne odczucia i nadaje się do jazdy przez niemal cały rok. Najlepiej sprawują się okolicach 12-17 stopni Celsjusza. W temperaturach wyższych i niższych nie są idealne, ale nie powodują dyskomfortu. Atutem zastosowanych tworzyw wydaje się także ich wytrzymałość. Po dwóch miesiącach buty nie zdradzają żadnych większych śladów zużycia. Widać tylko porysowania na podeszwie i czubku obuwia, a także na mocno startych blokach.

Początkowo miałem obawy o szybkie brudzenie się cholewki w białym modelu i co prawda materiał szybko łapie zabrudzenia i otarcia, jednak wszystko schodzi przy przetarciu mokrą gąbką.

Długość wkładek zgadza się wartościami deklarowanymi przez Shimano, jednak rozmiarówka jest nieco zaniżona w stosunku do innych butów. Dlatego lepiej nie zamawiać zwyczajowego numeru, tylko dokładnie zmierzyć stopę. Obuwie sportowe noszę zazwyczaj w rozmiarze 43, natomiast tutaj musiałem sięgnąć po 44. Szerokość wypada natomiast raczej standardowo. Tylko osoby z bardzo szerokimi stopami powinny celować w poszerzone wersje.

Waga? Oba około 250 gramów bez bloków, żadna różnica.

Dwie istotne różnice

Wersja droższa – RC300 – została wyposażona w zapięcie na system BOA. Jest to wiązanie, którego działanie opiera się na żyłce przeciągniętej przez całą cholewkę i połączonej z regulowanym pokrętłem. Przekręcenie gałki powoduje zaciśnięcie się linki na długości całego buta, co pozwala na łatwe i dokładne dopasowanie buta do stopy. Dodatkowo wyższy model obuwia nie ma zwykłej wkładki, lecz profilowaną, co również ma poprawić sposób ułożenia nogi podczas jazdy.

To właśnie za te dwa rozwiązania dopłacamy względem modelu RC100, który ma płaską wkładkę i zapina się na trzy rzepy.


W rzeczywistości nie odczułem istotnej różnicy w komforcie noszenia. System BOA jest ciekawym rozwiązaniem i umożliwia poprawienie wiązania obuwia bez schodzenia z roweru, jednak jedno pokrętło – umiejscowione na wysokości śródstopia – ma swoje ograniczenia. Droższe modele szosowe w ofercie Shimano wykorzystują jedno zapięcie BOA z dodatkowym rzepem na dole (RC500) lub podwójne BOA, czyli po jednej gałce na górze i dole (RC700). Natomiast zapięcie wykorzystane w modelu RC300 nie pozwoliło mi na lepsze dopasowanie buta do stopy niż trzy szerokie rzepy z RC100.

Proste i stosowane od wielu lat rozwiązanie – paski z rzepami – sprawdziło się w moim przypadku bardzo dobrze. Nie odczułem istotnej różnicy w komforcie między nim a systemem BOA. Wydaje się jednak, że technologia BOA Fit lepiej przypadnie osobom z wysokim podbiciem, dla których dopasowanie butów z paskami mogłoby stanowić problem.

Podstawowe modele butów szosowych naprawdę mają sens!

Ilu ludzi, tyle zdań, jednak model zdecydowanie przekonał mnie co do tego, że podstawowy model butów szosowych oraz pedały SPD-SL to dobry wybór dla początkujących rowerzystów.

biały but rowerowy ShimanoPodstawowym modelom butów od Shimano nie brakuje sztywności ani wentylacji. 

W wielu miejscach można przeczytać lub usłyszeć, że obuwie szosowe ma sens wyłącznie w bardzo sztywnych, raczej wyścigowych modelach. Natomiast w przypadku jazdy rekreacyjnej lepiej wybrać produkty przeznaczone do MTB, ponieważ to one zapewniają większy komfort, a bloki SPD lepiej nadają się do chodzenia.

Moim zdaniem entry level buty szosowe od Shimano – zarówno RC100, jak i RC300 – mają wszystko, czego możne oczekiwać początkujący kolarz. Chodzenie w obuwiu z blokami SPD-SL nie okazuje się tak straszne, jak niektórzy je malują, a sama jazda jest przyjemniejsza niż w modelach MTB. Last but not least – późniejsza zmiana na bardziej wyczynowe buty szosowe przyjdzie zdecydowanie łatwiej, a także nie będzie wymagała zmiany pedałów.

Szczególnie dobrym wyborem „na start” wydają się buty Shimano RC100, bo to naprawdę udany produkt dostępny za nieduże pieniądze. Trudno o lepszy stosunek ceny do jakości!