Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Maraton podróżnika Mazury ’23 – jubileuszowa edycja, nowa interesująca trasa

Data aktualizacji: 17-03-2023

Lubisz stawiać sobie ambitne cele, a może chcesz poznać kawałek Mazur w dobrym towarzystwie? Maraton Podróżnika to już 10 lat kręcenia po różnych rejonach Polski. Społeczność skupiona wokół forum podrozerowerowe.info wybrała w tym roku okolice Wielkich Jezior. Warto dodać, że głosowanie na lokalizację to już tradycja, tworząca od początku niepowtarzalny charakter tej imprezy.

Uczestnicy Maratonu Podróżnika na tle pieknego krajobrazu.Maraton rowerowy to okazja do obcowania z urokami natury.

Co po drodze, czyli do zobaczenia na trasie

Tradycyjnie dla Maratonu Podróżnika, w bieżącym roku uczestnicy mają do pokonania dwa dystanse, 300 oraz 500 km, na których nie brakuje atrakcji. Tegoroczne trasy oferują piękne mazurskie krajobrazy oraz urozmaicony teren. Suma przewyższeń to odpowiednio 2300 m oraz 3700 m, co w połączeniu z kilometrami do przejechania stanowić może wyzwanie dla sił i charakterów uczestników.

Entuzjaści wyścigów długodystansowych zbiorą się w bazie, która zlokalizowana zostanie nad Jeziorem Łańskim. Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy ZHR Ząbie dysponuje noclegami, które można zarezerwować po 1 kwietnia.

Trasa dłuższego dystansu wytyczona jest przez południowe rejony Pojezierza Mazurskiego, Suwalszczyznę, północne Mazury oraz Warmię. Nawierzchnia maratonu to w większości lokalne drogi, cechujące się ograniczonym ruchem samochodowym. Jedną z głównych atrakcji dla rowerzystów, którzy zdecydują się pokonać 500 km, jest przejazd przez obszar Mazur Garbatych, uznanych za jeden z najpiękniejszych zakątków Polski północno-wschodniej.

Krótsza trasa to w przeważającej ilości obszar leśny i okolice licznych jezior. Początkowe ponad 130 kilometrów i końcowe 90 km są wspólne z dłuższym dystansem. Środkowa część zahacza o takie rejony jak Ruciane-Nida z malowniczym jeziorem Nidzkim i Puszczą Piską, czy słynące z festiwali country Mrągowo.

Kilka podstawowych rad, aby uniknąć niemiłych niespodzianek

Podobnie jak w innych wydarzeniach organizowanych przez stowarzyszenie Koło Ultra, tak i w tym przypadku dużą zaletą są proste i przejrzyste zasady uczestnictwa. W skrócie należy mieć sprawny rower, napędzany wyłącznie siłą mięśni oraz liczyć na siebie w kwestiach serwisowo-noclegowych.

Mimo że tegoroczna edycja nie jest rekordowa, jeśli chodzi o liczbę podjazdów, to i tak warto się do niej odpowiednio wcześniej przygotować i zadbać o kondycję, a także niezawodność sprzętu. Średnio kilkanaście godzin na siodełku potrafi zweryfikować siłę woli rowerzysty oraz jakość roweru.

Kolarze na szosie podjeżdżający pod górę.Duży dystans i ukształtowanie terenu to wyzwanie dla kondycji rowerzystów.

Trasa maratonu przebiega częściowo po drogach publicznych, stąd warunkiem dopuszczenia do udziału jest posiadanie roweru spełniającego kryteria „pojazdu sprawnego technicznie” w myśl rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. Dodatkowo trzeba legitymować się dokumentem ze zdjęciem oraz posiadać logger GPS-do weryfikacji przejechania trasy.

Warto również wyposażyć się w kask, apteczkę i niezbędne minimum części zapasowych, a także narzędzia, aby poradzić sobie z drobną awarią na trasie.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy pamiętać, że reguła samowystarczalności ma zapewnić równe szanse dla wszystkich uczestników. Z tego powodu organizacją noclegów i wyżywienia można zająć się dopiero po starcie imprezy. Dodatkowo na miejsce odpoczynku można wybrać wyłącznie obiekt dostępny również dla innych kolarzy.

Najważniejsze informacje dla uczestników

Zapisy na Maraton Podróżnika trwają od 23.11.2022 r. Obowiązuje limit 200 uczestników.

Patronem wydarzenia jest CentrumRowerowe.pl oferujące bon na zakupy w sklepie jako element pakietu startowego.

Logo Maratonu Podróżnika i CentrumRowerowe.plCentrumRowerowe.pl wspiera jubileuszową edycję Maratonu Podróżnika.

Na pokonanie dystansu uczestnicy mają 24 godziny w wariancie krótszym oraz 28 godzin w przypadku 500 km. Maraton to nie tylko rywalizacja, ale także współpraca. Dozwolona i wskazana jest wzajemna pomoc kolarzy, czy jazda w grupie. Rowerzyści biorą udział na własną odpowiedzialność, na trasie należy poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Trasa wiedzie w zasadzie wyłącznie po utwardzonej nawierzchni, więc zalecane są rowery szosowe czy gravele, jednakże nie są one warunkiem niezbędnym do uczestnictwa w imprezie.

Rowerzyści jadący szosą poprzez tereny leśne.Rower szosowy czy gravel dominują w stawce imprezy, ale nie są obowiązkowe.

Trasa maratonu w szczegółach

Maraton podróżnika, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko wyścig z czasem o zajęcie jak najwyższej lokaty, ale także okazja do poznania uroków Mazur. Aby skorzystać z tej możliwości, warto przejrzeć poniższe trasy, celem optymalnego zaplanowania przejazdu. Należy pamiętać, że opuszczając wytyczony szlak trzeba wrócić na niego w tym samym miejscu. W ostatecznym rozrachunku liczy się bowiem zgodność ze śladem udostępnionym przez organizatora.

Trasa krótka:

Trasa długa: