Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Leśna wycieczka przez Suchy Grunt

Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 58 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 76%, Szuter 24%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy
Leszek Kijowski

Prezes Stowarzyszenia 
"Trasy rowerowe Mielec". 

Autor bloga: 
https://trasyrowerowe-mielec.blogspot.com

Leśna wycieczka przez Suchy Grunt to przyjemna i malownicza trasa rowerowa, podczas której możesz swobodnie obcować z przyrodą. Pola, łąki i lasy są charakterystycznymi elementami krajobrazu w tym regionie. Po drodze nie brakuje też uroczych małych miejscowości. Atrakcji turystycznych jest co prawda mało, ale i one są warte uwagi. Wystarczy zarezerwować kilka godzin, aby bliżej poznać teren zachodniej części Podkarpacia, czerpiąc dużą przyjemność z jazdy!

W wielu miejscach trasy łatwo rozpędzić się na asfalcie, ponieważ nie brakuje długich odcinków. Otoczenie przepełnione jest naturą, która zachwyca nie tylko rowerzystów. Słuchanie śpiewu ptaków i podziwianie bujnej roślinności to powody, dla których warto ruszyć w ten rejon wiosną oraz latem, ale jesienią widoki mogą być jeszcze piękniejsze.

Droga rowerowa przez las w otoczeniu brzóz w barwach jesieni.Trasa przez leśny grunt jest prosta do przejechania – wiedzie przede wszystkim przez asfalt i utwardzone szutry. (foto. Leszek Kijowski, Prezes Stowarzyszenia Trasy rowerowe Mielec)

Proponowana wycieczka jest dość łatwa do pokonania, ale warto zwrócić uwagę na jeden aspekt. Ze względu na to, że część trasy wiąże się z jazdą po drogach asfaltowych, trzeba liczyć się z umiarkowanym, a miejscami nawet dużym ruchem samochodowym. W takich warunkach mogą nie poradzić sobie osoby początkujące czy też małe dzieci. Jeśli jednak rowerzysta ma doświadczenie w pokonywaniu odcinków wraz z innymi uczestnikami ruchu, trasa nie będzie stanowić żadnego kłopotu.

Łącznie do pokonania jest około 60 kilometrów, co przekłada się na kilka godzin pedałowania. Na takim dystansie świetnie będą czuć się doświadczeni rowerzyści i osoby lubiące intensywny wysiłek fizyczny.

Start trasy rowerowej mieści się w sercu Mielca. Aby wyjechać z miasta, trzeba kierować się na południe i przejechać przez Wisłokę. Na pierwszym skrzyżowaniu należy skręcić w prawo. Trasa z lewej strony zostanie pokonana w drodze powrotnej. Droga stanowi połączenie piaszczystych ścieżek z szutrami. Po prawej stronie mija się Wolę Mielecką. Już po kilku kilometrach rozpoczyna się wspaniała wycieczka między polami, która potem zamienia się w podróż przy gęstym i bujnym lesie. Cały czas trzeba kierować się na południe w kierunku miejscowości Grzybów.

Kładka rowerowa w Mielcu.Aby przejechać nad Wisłoką w Mielcu, należy skorzystać z kładki. (foto. Leszek Kijowski, Prezes Stowarzyszenia Trasy rowerowe Mielec)

Na następnym odcinku należy minąć Podborze, a następnie – w Partyni – odbić w prawo. Zamiast jechać drogą wojewódzką, lepiej wybrać węższą ścieżkę prowadzoną przy zajeździe ze stawem. Następnie trzeba przeciąć drogę wojewódzką 984 i kierować się do Małych Jam. Nawierzchnia asfaltowa przyjemnie prowadzi przez kolejne kilometry. W Jamach przed kościołem należy skręcić w prawo oraz kierować się wśród bujnej roślinności do granicy województwa podkarpackiego z małopolskim. W Suchym Gruncie ponownie powinno się skręcić w prawo i dojechać do Woli Wadowskiej. Jeszcze przed Wierzchowinami trzeba skręcić w lewo, aby ponownie cieszyć się z wąskich ścieżek wśród naturalnych pól i lasów.

Zamiast kierować się do Wadowic Dolnych, rowerzysta powinien odbić na północ i jechać w stronę Wampierzowa. Za szkołą i kaplicą w tej miejscowości należy skręcić na skrzyżowaniu w lewo. To odcinek prostej i przyjemnej drogi asfaltowej, który prowadzi przez Podlesie i Wychylówkę.

W Piątkowcu trzeba przeciąć drogę wojewódzką 984 i dalej kierować się drogą leśną. Po tym odcinku dociera się do skrzyżowania, które powinno być już znane z początku wycieczki. Powrót do Mielca rozpoczyna się szutrową ścieżką tuż przy lesie, ale potem zamienia się w drogę asfaltową. Teren zabudowany prowadzi przez Zawierzbie prosto do Mielca.

Mapa i ślad GPX


Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Do punktu startowego wycieczki można dotrzeć za pomocą PKS-ów i pociągów PKP. Do przewozu rowerów lepsza będzie kolej. Mielec ma dobrze rozbudowaną sieć komunikacyjną, z której korzystanie jest łatwe, ale doskonały wybór stanowi również samochód.

Asfaltowa urokliwa droga.Po przyjeździe do Mielca należy udać się na południe do miejscowości Grzybów. (foto. Leszek Kijowski, Prezes Stowarzyszenia Trasy rowerowe Mielec)

Atrakcje na trasie

Choć największą atrakcją trasy rowerowej jest sama przejażdżka po okolicy, to można wymienić kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia. Większość z nich znajduje się w Mielcu. Na początek warto przejść się po Starówce i zobaczyć imponujące, zabytkowe kamienice. Poza tym można wykorzystać czas na zwiedzanie atrakcji, takich jak:

  • Bazylika pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty – to najcenniejszy zabytek Mielca ze względu na długą historię. Kościół pochodzi najprawdopodobniej z XV wieku, choć obecny budynek stanowi efekt prac z XVII i XVIII wieku.

  • Dworek i Park Oborskich – dziś jest to główny budynek Muzeum Regionalnego, gdzie odbywają się liczne wystawy oraz spotkania o charakterze naukowym, politycznym i artystycznym. Wewnątrz Dworku można podziwiać wiele eksponatów pochodzących nawet ze starożytności. Warto też obejrzeć obrazy Wojciecha Kossaka, które stanowią cenne dzieła sztuki. Wizyta w Dworku i Parku Oborskich pozwoli bliżej poznać historię samego Mielca – budynek zmieniał się wraz z czasem, tak samo jak funkcja, którą pełnił.

  • Góra Cyranowska – to jedna z głównych atrakcji dla młodzieży. Mielec przyciąga także rodziny z dziećmi oraz turystów. Znajdują się tu szlaki piesze oraz rowerowe. Park leśny urozmaicony jest mini amfiteatrem i sztucznym potokiem, oświetlonym po zmroku. Dużą atrakcję turystyczną Mielca stanowi tor saneczkowy, który zaczyna się właśnie w centrum Góry Cyranowskiej.

  • Muzeum Historii Fotografii – mieści się w zabytkowym dworze Jadernówka i powstało na początku XX wieku. Można tu podziwiać rozwój fotografii dzięki dobrze zachowanym zdjęciom.

  • Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Mielcu – trwające od czerwca do końca sierpnia wydarzenie, które przyciąga wielu znanych artystów. Festiwal odbywa się od ponad 25 lat, uatrakcyjniając każde wakacje.

Mieleckie kolorowe kamienice.Zabytkowe kamienice to jeden z powodów, aby przyjechać do Mielca. (foto. Leszek Kijowski, Prezes Stowarzyszenia Trasy rowerowe Mielec)


Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa rowerowa biegnie przez niewielkie miejscowości, dlatego oferta noclegów jest tam mocno ograniczona. Aby jednak przejechać drogę, wystarczy kilka godzin, a hotele, prywatne kwatery i apartamenty można wcześniej zarezerwować w Mielcu. To miasto jest świetną bazą wypadową do znajdujących się na Podkarpaciu innych atrakcji turystycznych oraz wartych odwiedzenia miast, takich jak Rzeszów czy Tarnów.

Jeśli chodzi o postoje na trasie, należy zaplanować przynajmniej jedną przerwę w otoczeniu natury. Bez problemu rowerzysta może schronić się przed przelotnym deszczem czy nadmiernym słońcem w pobliskim lesie lub pod wiatą autobusową.

Droga między Mielcem z Szczucinem.Na trasie raczej brakować będzie miejsc noclegowych. Warto jednak zatrzymać się w samym Mielcu. (foto. Leszek Kijowski, Prezes Stowarzyszenia Trasy rowerowe Mielec)

Gdzie zjeść

Po drodze, w mniejszych miejscowościach, znajdują się małe lokalne sklepy spożywcze. Warto przy nich zrobić krótką przerwę na przekąskę. Dodatkowo w okolicy Partyni zlokalizowana jest większa stacja paliw. Niewiele jest jednak restauracji czy knajpek, aby zjeść ciepły posiłek na trasie, dlatego warto skorzystać z oferty gastronomicznej jeszcze w Mielcu.

Dobrze wiedzieć

Trasę rowerową w Mielcu i okolicach można pokonać właściwie każdym rodzajem roweru: MTB, crossówką, gravelem, szosówką czy też modelem trekkingowym.

Jesienny las ze szlabanem.Droga częściowo wiedzie przez las, który jest urokliwy o każdej porze roku. (foto. Leszek Kijowski, Prezes Stowarzyszenia Trasy rowerowe Mielec)

Wiosną i latem tereny zachwycają bujną roślinnością, a jesienią drzewa w naturalnym środowisku zmieniają swoje kolory. Dzięki temu trasa jest malownicza o każdej porze roku. Nie będzie też sprawiać problemów z bezpiecznym przejazdem, chyba że zimą, kiedy trzeba zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Opady śniegu lub lód mogą znacznie utrudnić podróżowanie.

Praktyczne wskazówki

Przed wyruszeniem w podróż istotne jest przygotowanie roweru do jazdy. Trzeba zadbać o oświetlenie, elementy odblaskowe oraz torby do przewożenia bagażu. Na pewno przydadzą się prowiant i napoje, w tym przekąski energetyczne (w okolicy liczba sklepów jest ograniczona, a najwięcej znajduje się w Mielcu).

Droga przez las usłany jesiennymi liśćmi.Jesienny las za Podborzem prezentuje się niezwykle malowniczo. (foto. Leszek Kijowski, Prezes Stowarzyszenia Trasy rowerowe Mielec)

Należy spakować też podstawowe narzędzia, pompkę oraz apteczkę – w razie trudności podczas wycieczki. Nawet wiosną i latem pogoda może być dynamiczna, dlatego w torbie warto umieścić kurtkę przeciwdeszczową.

Trasa wiedzie przez odcinki, podczas których kontakt z innymi uczestnikami ruchu będzie nieodzownym elementem podróży, zatem noszenie kasku to podstawa. Mogą się również przydać rękawiczki rowerowe, które zapobiegają podrażnieniom skóry i ułatwiają pewny chwyt za kierownicę.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pętla wokół Jeziora Solina
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 19,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 74%, Bruk 26%
Co oznaczają parametry trasy?
Czerwona trasa rowerowa – odkryj gminę Lubaczów
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 23,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Żółta trasa rowerowa – poznaj uroki gminy Lubaczów
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 25,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 83%, Szuter 17%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem na Podkarpacie – gmina Lubaczów zaprasza do siebie!
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 47 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 79%, Szuter 21%
Co oznaczają parametry trasy?